Кінопрем’єри тижня: спортивний байопік «Ейр» від Бена Аффлека та українська військова драма «Бачення метелика»

Голлівудська історія успіху й вітчизняна гостра соціальна драма

Колаж: Володимир Зайончковський, Mind UA.

6 квітня 2023 року в українському прокаті з’явилися дві прем’єри: військова драма українського режисера Максима Наконечного під назвою «Бачення метелика» і спортивний байопік «Ейр» від зірки Голлівуду Бена Аффлека.

Mind розповідає, чому обидві картини варті вашої уваги.

«Ейр»

Кінопрем’єри тижня: спортивний байопік «Ейр» від Бена Аффлека та українська військова драма «Бачення метелика»

Сюжет. Фільм розповідає про легендарне партнерство між тоді ще спортсменом-початківцем Майклом Джорданом і нещодавно створеним баскетбольним підрозділом компанії Nike. Разом вони створили бренд Air Jordan, який зробив революцію у спорті та сучасній культурі.

Це картина про визначний карʼєрний момент нестандартної команди, яка пішла ва-банк зі своєю ідеєю, про безкомпромісне бачення матері, яка знає, чого вартий талант її сина, а також про найвеличніший баскетбольний феномен усіх часів.

В українському прокаті: з 6 квітня 2023 року. 

Бекграунд. Про початок роботи над фільмом було оголошено у квітні 2022 року. Бен Аффлек мав стати режисером стрічки, а також зіграти головну роль і продюсувати її разом з Меттом Деймоном через їхню новостворену продюсерську компанію Artists Equity.

Хоча легенда баскетболу Майкл Джордан не брав безпосередньої участі у виробництві, він зустрівся з Аффлеком, дав благословення проєкту і зробив кілька пропозицій, у тому числі взяти Віолу Девіс на роль його матері.

Прем’єра була призначена на потоковому сервісі Amazon Prime Video, але після позитивних тестових показів дистриб’ютор Amazon Studios вирішив випустити фільм спочатку в кінотеатрах. Саме таке рішення студії робить це першим фільмом, який Amazon Studios випустила в кінотеатрах без одночасної прем’єри на власному стримінгу.

На вебсайті Rotten Tomatoes фільм отримав рейтинг 99%, спираючись на 93 позитивні відгуки кінокритиків: «Драма, заснована на фактах, яку ніхто не закине. Air має на меті драматизувати події, які назавжди змінили світ спорту».

Metacritic, який використовує середньозважену оцінку, поставив фільму оцінку 79 зі 100 на основі 26 рецензій, вказуючи на «загалом схвальні відгуки».

Вам сподобається, якщо: вам до вподоби фільми про визначні моменти в історії світових брендів. Якщо вам подобаються мотивувальні фільми про конкуренцію, наприклад, Ford проти Ferrari під назвою «Аутсайдери» (де також грає Метт Деймон), то й «Ейр» вас неодмінно захопить.

Вам не сподобається, якщо: ви не є поціновувачем стрічок про історії успіху. Однак це дійсно чудові режисерська робота Бена Аффлека, продюсування Аффлека та Деймона, а також переконлива гра всіх акторів.

Головна причина подивитися: дізнатися, як аутсайдерам на ринку спортивного баскетбольного взуття Nike вдалося залучити перспективного на той час початківця Майкла Джордана. Це той випадок, коли в картині зроблено все так, як треба, і ви, найімовірніше, захочете до неї повернутися ще не один раз. А велика кількість музичних хітів 1980-х у саундтреку однозначно перенесе вас у тодішню епоху.

Оцінка Mind: 9/10 

«Бачення метелика»

Кінопрем’єри тижня: спортивний байопік «Ейр» від Бена Аффлека та українська військова драма «Бачення метелика»

Сюжет. Головна героїня картини – аеророзвідниця з позивним «Метелик», яка повертається з полону. Її чекають рідні, друзі, побратими та коханий. Але нове життя приносить і нові виклики.

В українському прокаті: з 6 квітня 2023 року. 

Бекграунд. «Бачення метелика» – дебютна повнометражна робота режисера Максима Наконечного. Сценарій фільму він написав спільно з письменницею та режисеркою Іриною Цілик («Земля блакитна, ніби апельсин», «Я і Фелікс»). У головній ролі знялась акторка Рита Бурковська, відома зі стрічки «Парфенон» Мантаса Кведаравічюса. Одну з ключових героїнь фільму виконала знана драматургиня Наталка Ворожбит (сценаристка стрічок «Кіборги» і «Дике поле», сценаристка й режисерка «Поганих доріг»). 

Ідея стрічки виникла в режисера 2018 року, коли Наконечний монтував документальний кіноальманах «Невидимий батальйон» (режисерок Світлани Ліщинської, Аліни Горлової та Ірини Цілик) про українських жінок на війні. 

Світова прем'єра «Бачення метелика» відбулася на Каннському фестивалі в програмі «Особливий погляд» – другій за важливістю секції. На Одеському міжнародному кінофестивалі, який 2022 року відбувся в межах Варшавського міжнародного кінофестивалю, картина здобула нагороду як «Найкращий український повнометражний фільм». Українська прем’єра стрічки пройшла на шостому Київському тижні критики.

«Бачення метелика» високо оцінили кінокритики. Так, видання The Hollywood Reporter написало, що фільм «вселяє надію», а гра Рити Бурковської «дуже виразна», Deadline назвало його «найсвоєчаснішим фільмом у Каннах», а Screen Daily – «суворим, але переконливим».

Фільм створено за підтримки Державного агентства України з питань кіно, Eurimages, Чеського кінофонду, Хорватського аудіовізуального центру, Шведського кіноінституту, Українського культурного фонду та Українського інституту.

Вам сподобається, якщо: кіно з багатьма запитаннями та проблемами – це про вас. Фільм є спробою передати те, що відчувають військовослужбовці та військовослужбовиці, що пережили війну та полон. Максим Наконечний намагається донести глядачеві, що саме необхідно змінювати в нашому суспільстві, аби ветеранам війни було нетравматично повертатися до звичайного життя. Режисер також порушує питання про місце та роль жінки в лавах Збройних Сил України.

Вам не сподобається, якщо: ви не можете зараз дивитися фільми про війну в Україні через власну вразливість до того, що відбувається на екрані. Це важкий фільм, що порушує низку питань, які накопичувалися в українському суспільстві з початку російської агресії проти України.

Головна причина подивитися: побачити проблеми, на які суспільство заплющувало, а подекуди продовжує заплющувати очі. Ця стрічка виступає своєрідним дзеркалом «потворностей» суспільства, що змушує замислитися й поставити головне запитання самому собі: «Чи хочу я, щоб було так?». «Бачення метелика» – фільм, що не тільки показує конфлікти в сюжеті, а й намагається спровокувати конфлікт усередині глядача і робить це дуже вдало.

Оцінка Mind: 8.5/10 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS