Повномасштабна війна, дедалі більший рівень інфляції в усьому світі та можлива глобальна рецесія змусила інвесторів обережніше ухвалювати рішення про те, куди саме вкладатися. Попри це український венчурний ринок продовжує приваблювати як закордонних, так і українських гравців. Більшість фондів продовжили інвестувати. Найбільш активними за час війни були Flyer One Ventures, SID Venture Partners, Geek Ventures and hypra і шведській Hype ventures. Втім додалися й вимоги до стартапів. Серед них – наявність клієнтів за кордоном.
Українська асоціація венчурного та приватного капіталу (UVCA) разом із Mind випустили дослідження ринку венчурних та приватних інвестицій, яке охоплює період із початку 2022 року до кінця І кварталу 2023 року. Редакція вибрала найцікавіші цифри та факти.
$881 млн
Це загальний обсяг інвестицій за останні п’ять кварталів. За окремо 2022 рік сума теж значна – $794,8 млн. «Попри прогнози український венчурний ринок продемонстрував дивовижну стійкість і здатність до самовідновлення в умовах, з якими ми ніколи не стикалися. Загальні суми інвестицій стабільно ростуть, принаймні останні п’ять років. Вони побільшали на 30% у порівнянні з доковідним 2019-м і на 13% у порівнянні з 2021-м. Та майже утричі, якщо порівнювати з 2018-м», – пояснює засновник і керівний партнер AVentures Capital Андрій Колодюк.
За сумою інвестицій на ринку лідирували західні фонди. Їхній результат – $839,3 млн, або 95% від загального обсягу. А от за кількістю українські інвестиції майже не відрізнялися від західних. Але вітчизняні фонди демонстрували значну обережність у своїх діях. У результаті через менші суми угод їх загальний внесок становив 4,8%.
199
Стільки угод закрито за останні п’ять кварталів. Дев'ять із 10 з них були з оприлюдненою сумою. Дані по деяких угодах опубліковано лише частково. Деякі інвестори вказували лише загальну суму зроблених за рік інвестицій, не розкриваючи перелік проєктів, які отримали гроші, або не називаючи суми, які залучив кожен окремий стартап.
Останнє насамперед стосується віялових інвестицій або грантів. Їх великі компанії спрямовують на підтримку молодих і невеликих проєктів в Україні. «Перше місце (58 угод) – за фондом Google for Startups. Він виділив $10 млн, що дозволило командам найняти 216 співробітників», – йдеться в дослідженні.
$666,5 млн
Це загальна сума першої п’ятірки угод, на яку припадає 76,5% інвестування. Лідерами із залучення коштів стали стартапи near ($350 млн та $150 млн), UnstopPable Domains ($65 млн), АirSlate ($51,5 млн) та Preply ($50 млн). Більш детально про ці команди Mind розповідав раніше.
«Українська екосистема вже випустила сім юнікорнів. Останні – Unstoppable Domains та Airslate – отримали таку оцінку вже після початку війни. Але ми бачимо подібний потенціал ще в 50 компаній. За 20 років побудували дуже велику екосистему, яка дає потенціал для вирощування юнікорнів», – уточнює Андрій Колодюк.
95
Така кількість угод припадає на seed-раунди. А переважна більшість інвестицій (понад 53%) – на суми до $0,9 млн, 34% – $1–9 млн і лише 13% – від $10 млн.
«Інвестори в ІТ не пішли з ринку. Наприклад, члени UVCA не припинили інвестувати. Найактивніші seed-фонди з наших – Flyer One Ventures, SID Venture Partners, Geek Ventures and hypra і також шведський Hype ventures. Ще зʼявилися нові каліфорнійскі фонди, які в перший раз проінвестували минулого літа в Spin. ai. Це Blueprint Equity, Blu Venture partners та Santa Barbara partners», – уточнює деталі Андрій Колодюк.
703%
Стільки становить загальне збільшення вартості українських стартапів за п’ять років (з 2017 до 2022 року включно). У ковідні 2020Ц2021 роки вартість вітчизняних стартапів, що отримали гранти чи інвестиції, потроїлася відносно до доковідного 2019-го. «Падіння вартості українських стартапів за останній рік становило 14%. Але загальну тенденцію воно, на диво, не змінило. І це при тому, що кількість та суми угод у Європі стабільно зменшувалися протягом усього 2022 року», – розповідає виконавчий директор UVCA Дмитро Кузьменко.
$3,9 млрд
Це оціночна вартість десяти стартапів, які мають R&D в Україні. «Українська екосистема є однією з найперспективніших, вона дає можливість для розвитку успішних технологічних та інноваційних проєктів і бізнесів з усього світу. Велика кількість глобальних команд має R&D-офіси та support в Україні. І ця кількість збільшується», – пояснює Дмитро Кузьменко.
6
Таке місце Україна посіла 2022 року за вартістю венчурного фінансування в СЕЕ регіоні, отримавши 246 млн євро, за даними дослідження Dealroom. Попереду – Естонія (1,4 млрд євро), Чехія (1,1 млрд євро), Хорватія (865 млн євро), Польща (550 млн євро) та Румунія (304 млн євро).
Настільки велика різниця в обсягу інвестицій пояснюється тим, що методологія Dealroom враховує лише стартапи, що були засновані в країні походження і мають (чи мали) там головний офіс. Дослідження ж Mind та UVCA охоплює більшу кількість стартапів з українським корінням – навіть якщо головний офіс розташовується в іншій країні, а в Україні, до прикладу, перебуває лише команда розробників, як у випадку з Near.
Цікаво, що, за даними того ж Dealroom, Україна посідає перше місце за кількістю створених робочих місць на 1 млн євро залучених коштів.