Відсоткові ставки за депозитами знижуватимуться. На яку прибутковість можна розраховувати до кінця 2023 року

І в яких банках відсоток змінюється відчутніше за інших

Ставки за гривневими депозитами досягли своєї межі. У другій половині червня середня дохідність вкладів фізосіб строком 6–12 місяців застигла в діапазоні 14,8–15,2% річних (дані UIRD). Тому можна сказати, що план Нацбанку щодо зв'язування вільної банківської ліквідності загалом вдався.

Запуск депозитних сертифікатів із прибутковістю, що дорівнює обліковій ставці (зараз це 25%), дійсно підштовхнув зростання прибутковості вкладів і, як наслідок, благотворно вплинув на збільшення обсягу депозитних портфелів. На себе відтягли частину ліквідності з банківського сектора спеціальні облігації внутрішньої держпозики, за рахунок яких банки можуть покривати до 50% обов'язкових резервів (бенчмарк-ОВДП).

НБУ отримав стабільний і передбачуваний готівковий валютний курс, який уже майже два місяці рухається в коридорі в межах 36,8–37,8 грн/$. Вкладники зі свого боку завдяки гривневим депозитам можуть не тільки вберегти заощадження від інфляції, а й трохи заробити.

У результаті Нацбанк навіть почав рух у бік валютної лібералізації і знову всерйоз заговорив про перехід до гнучкого валютного курсу.

Втім ці сигнали говорять про те, що час зростання доходності депозитів, схоже, позаду. З великою імовірністю найближчими місяцями намітиться зворотна тенденція, і ставки за вкладами почнуть поступово знижуватися.

Як змінилися ставки та обсяг депозитів фізосіб у банках. Банки мали три місяці на те, щоб призвичаїтися до оновленого дизайну монетарної політики Національного банку та переглянути ставки за вкладами для населення.

Не можна сказати, що за цей час дохідність вкладів зросла значно. Найімовірніше, картина ставок вирівнялася загалом по ринку. Тобто банки, які до останнього утримували мінімальні ставки в межах 7–9% річних, здалися під натиском загальної тенденції та переглянули їх у бік збільшення. Навіть державні банки, які завжди відрізнялися виваженою процентною політикою, підняли дохідність депозитів до рівня UIRD та вище.

Зміна середньої прибутковості гривневих депозитів у 2023 році

Дата Дохідність вкладів   залежно від  строку, % 
3 месяца 6 місяців 9 місяців 12 місяців
2 січня 11,96 12,71 12,49 13,43
1 лютого 11,46 12.46 11,62 12,9
1 березня  11,86 12,75 11,93 13,33
3 квітня 12,39 13,23 12,37 13,94
1 травня 12,63 13,44 12,56 13,93
1 червня 13,77 14,67 13,1 15,10
3 липня 14,12 15,05 14,87 15,20

Джерело: дані UIRD

Підвищення ставок своєю чергою спонукало зростання обсягу строкових вкладів фізосіб у банківській системі. У принципі це саме те, чого домагався Нацбанк.

НБУ прагнув, щоб залишки з безстрокових рахунків перекочували на депозитні рахунки. Саме для цього Нацбанк і вигадав спеціальні депсертифікати з прибутковістю, що дорівнює обліковій ставці, доступні лише тим банкам, які демонструють бадьорий приріст вкладів фізосіб строком від трьох місяців. Зрозуміло, що без підвищення ставок, які є одним із головних аргументів для вкладників, домогтися цього було неможливо.

«Депозитні сертифікати під 25% спонукали банки до збільшення привабливості гривневих депозитів. Зараз понад 75% нових вкладів відкривається у гривні на строк від 9 місяців до 1 року, а максимальні ставки перебувають на рівні 20–21%», – пояснює Тарас Лєсовий, начальник департаменту казначейства банку «Глобус».

Загалом за січень – травень 2023 року обсяг депозитів фізосіб у банках зріс на 2,6% – до 608 млрд грн.

Зміна обсягу депозитів фізосіб у гривні у 2023 році

Місяць* Сума депозитів у банках, млрд грн
січень 592,7
лютий 580,4
березень 586,1
квітень 589,1
травень 596,3
червень 608,2

Джерело: дані НБУ *на початок зазначеного місяця

Що банки пропонують вкладникам. Як уже було сказано вище, розкид депозитних ставок у банках суттєво скоротився. Якщо раніше великі банки могли нараховувати вкладникам 6–7% річних, а невеликі – 13–15%, то тепер такого розриву немає.

Наприклад, держбанки пропонують такі умови. У «Приваті» гривню можна розмістити строком до 24 місяців під 14–15% річних максимум. В Ощадбанку максимальні ставки становлять 15–17% річних, а строк депозитних договорів сягає 36 місяців. Укргазбанк дає ще привабливішу прибутковість – аж до 17–18% річних. Щоправда, найвища ставка доступна лише військовослужбовцям.

Великі банки з іноземним капіталом трохи менш щедрі щодо прибутковості. У Райффайзен банку максимальна ставка гривневих депозитів становить 12,5% річних. Кредобанк дає доходність до 15–15,5% річних. В ОТП Банку вкладник може отримати до 12,75% річних. А у Банку Креді Агріколь можна розраховувати на прибутковість до 14% річних. Причому така ставка передбачена для вкладу на 6 місяців, хоча зазвичай найкращі умови можна отримати за депозитами на строк від 1 року.

Приватні банки з національним капіталом зазвичай утримують пальму першості за прибутковістю депозитних товарів. Причому, як правило, що менше банк – то вищі ставки. У ПУМБ ставки за вкладами сягають 16–18% річних. А-Банк пропонує вкладникам розмістити кошти під 16,5% річних, Таскомбанк – під 17% річних. У Банку Кредит «Дніпро» можна розраховувати на прибутковість до 20%. Акордбанк також пропонує депозити під 20%, але, як і в Укргазбанку, така ставка доступна лише військовослужбовцям.

У чому вигода гривневих депозитів для фізосіб сьогодні? Найвища ставка гривневих вкладів, на яку можна розраховувати в поточних умовах, становить 19–20% річних. При цьому різниця в ставках відчутно згладилася. Умовно кажучи, якщо клієнт відкриє вклад не в системному держбанку, а в маленькому регіональному, він навряд чи виграє від цього. Надбавка буде не більше 2–3 в. п.

Крім того, як і раніше, вкладники можуть розраховувати на невеликі бонуси при відкритті депозитів без можливості дострокового розірвання та поповнення при пролонгації вкладів, іноді – при оформленні депозитів онлайн, а не у відділенні банку. За фактом, залежно від банку, є можливість отримати до базової ставки ще 0,25–1 в. п. зверху.

Загалом прибутковість гривневих депозитів уже здатна перекрити темпи зростання споживчих цін. Інакше кажучи, функцію захисту заощаджень банківські вклади виконують. Нагадаємо, що у травні річна інфляція становила 15,3%. За підсумками 2023 року НБУ очікує на інфляцію на рівні 15%.

Зміна та прогноз індексу споживчих цін

Відсоткові ставки за депозитами знижуватимуться. На яку прибутковість зможуть розраховувати вкладники до кінця 2023 року

Джерело: дані НБУ

Виходить, що, розміщуючи кошти під ті самі 20% річних, вкладник навіть залишається в плюсі і кладе собі 4–5% річних до кишені.

Що буде з депозитними ставками до кінця року. Прибутковість депозитів пройшла екватор і цілком імовірно, що рух ставок розгорнеться у зворотний бік. На користь такої тенденції можуть свідчити кілька факторів:

Зрозуміло, зменшення прибутковості не буде різким. Крім того, частина банків опустить ставки швидше (імовірно, «піонерами» стануть державні та великі іноземні банки), а хтось утримуватиме відсотки за депозитами до останнього.

«Проте до кінця року ми можемо побачити падіння середніх ставок за гривневими вкладами на 2–3%. Це означає, що банки пропонуватимуть вкладникам не більше 15–17% річних», – вважає фінансовий аналітик Василь Невмержицький.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS