Минулого тижня одна з найбільших у світі компаній – операторів коворкінгів WeWork заявила, що має «серйозні сумніви» стосовно продовження роботи. Компанія втрачає гроші, а клієнти масово відмовляються від її послуг. Якщо не станеться дива і компанії не вдасться поліпшити ліквідність та прибутковість протягом 12 місяців, на неї очікує банкрутство.
Вранці 9 серпня, на початку наступного після заяв біржового дня, акції WeWork впали на 26% – до $0,18. Ринкова капіталізація компанії впала до $150 млн. Іронічно, що цього дня у світі відзначався Всесвітній день коворкінгів. Mind пояснює, що сталося з колишнім «улюбленцем» Волл-стріт та на що очікувати молодому, але перспективному ринку гнучких робочих просторів.
Піке WeWork триває вже кілька років. З моменту, як компанія стала публічною, – з жовтня 2021 року – її акції втратили 98%, знизивши ринкову вартість на $9 млрд. Станом на кінець червня 2023 року загальна ліквідність компанії сягала $680 млн. Враховуючи довгострокові боргові зобов’язання у $2,9 млрд і негативний cash-flow за перше півріччя у розмірі $530 млн, ситуація виглядає сумнівною.
Історія падіння акцій з «гарних часів» жовтня 2021 року (вихід на публічний ринок) до поточного часу
Джерело: Statista.
У гарні часи, у 2019 році, WeWork залучила $6 млрд від інвестиційного фонду SoftBank, називалася єдинорогом з оцінкою в $47 млрд і вважалась однією з майбутніх зірок фондового ринку. Однак під час підготовки до IPO, після ознайомлення аналітиків із внутрішньою кухнею компанії, оцінка впала до більш реальних $9 млрд. Після публічного розміщення акцій (через злиття із SPAC-компанією) генерального директора Адама Нойманна «попросили» з посади, надали «золотий парашут» та замінили ветераном ринку комерційної нерухомості Сандіпом Матрані. Який не впорався.
Наявна демонстрація динаміки витрат WeWork, що зростали паралельно з прибутками, сягнувши аж $15 млрд із 2016 року
Джерело: Statista.
Протягом його каденції, після критичного урізання витрат, відмови від безлічі напрямів і проєктів та продажу непрофільних активів на кшталт літака Нойманна, компанії були дуже потрібні гарні новини.
Коли стало зрозуміло, що пов’язані з COVID-19 локдауни триватимуть якийсь час, у WeWork з острахом, але доволі бадьоренько запевнили, що майбутній перехід до змішаної роботи радше поліпшить стан справ компанії, аніж занапастить її. Мовляв, працедавці відмовлятимуться від тривалих орендних контрактів і переходитимуть на гнучкі умови WeWork.
Станом на тиждень, що минув, оптимізм не виправдався. Усе більше резидентів покидають локації компанії, та на їхні місця не приходять нові клієнти. Ну, і новий гендиректор пішов.
Насправді модель WeWork проста й геніальна. Бізнес не хоче опікуватись управлінням нерухомістю, тому компанія-оператор купує або довгостроково орендує комерційну нерухомість, ремонтує її та здає у «гнучкому форматі» – поділяючи площу залежно від потреб орендаторів. Для одинаків-фрилансерів WeWork пропонує окремі робочі місця: hot desk (не фіксуються за резидентом) та fixed (заброньовано за відвідувачем). Для стартапів є смартофіси, які можуть збільшувати площу разом із зростанням команди. Для великих корпоративних клієнтів можливі майже будь-які опції: від великого офісу або розміщення працівників по різних локаціях – до оренди й обслуговування будівель «під ключ». WeWork у такий спосіб працює з Google, Microsoft, інвестиційними банками та іншими світовими гігантами.
З метою лишитися в бізнесі, менеджмент WeWork розроблює план на чотири кроки, який покликаний збільшити ліквідність і прибутковість у короткостроковій перспективі:
Ринок коворкінгів у світі – доволі молодий. Він розвивається еволюційними темпами, збільшуючи кількість локацій і площу комерційної нерухомості, яку охоплює.
Будь-які потужні коливання – на кшталт падіння $47-мільярдного велетня – негативно впливають на нього, підвищуючи недовіру інвесторів та здорожуючи інвестиційний капітал для гравців, що прагнуть розвивати бізнес.
А в разі банкрутства WeWork – ще й осад залишиться у вигляді незадоволених орендаторів будинків, що співпрацювали з колись найбільшим у світі оператором коворкінгів.