Австралійські газовики, що працюють на LNG-проєктах компаній Woodside та Chevron, продовжують руйнувати енергетичний ринок Європи. Минулого тижня погрози зупинити виробництво, зроблені галузевими профспілками, спровокували чимале занепокоєння на одному з найбільш ліквідних газових хабів світу – TTF в Нідерландах: ф’ючерси протягом одного дня підскочили на 40%.
Стан спокою, який характеризував газовий ринок протягом останніх місяців, виявився ілюзією.
На поточному тижні європейські ціни залишаються нестабільними і тримаються на найвищому з березня 2022 року рівні, оскільки переговори профспілок про підвищення зарплати з власниками LNG-підприємств у вівторок, 15 серпня, не сприяли врегулюванню суперечки.
Mind дослідив, що насправді відбувається зараз на сучасному газовому ринку та які його перспективи повернутися до екстремального стану, коли європейські й азійські ціни на газ піднімалися до рівня понад $1000 за 1000 куб. м.
Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:
Останнє стрімке зростання газових ф’ючерсів не підкріплено фізичною нестачею блакитного палива на ринку і лише відображає тривожні настрої трейдерів. У свою чергу це свідчить про відсутність раціонального розрахунку в їхній поведінці.
«Газ дорожчає через людей, які абсолютно не знайомі з профспілковим ландшафтом Австралії чи залученими сторонами. Насправді ризик того, світовий ринок втратить 10% світового виробництва LNG через страйки в Австралії вкрай малоймовірний», – зазначив у своєму огляді Сол Кавоніч із аналітичного відділу UBS.
Прецедент, що створили профспілки Австралії, підкреслив важливість постачання австралійського LNG для глобальної енергетичної безпеки. Сама лише перспектива зупинення цього виробництва спричинила стрибок цін у Європі.
Це також оголило вразливість світового газового ринку після скорочення російських постачань, яке почалося з минулого року внаслідок агресії кремля проти України та її західних союзників.
У світі не залишилося надлишкових потужностей, щоб впоратися з перебоями в постачанні газу, якщо вони стануть реальністю через австралійські страйки.
Хоча більшість австралійського LNG продається до Японії, Південної Кореї та Китаю, газовий ринок є настільки взаємопов'язаним, що дефіцит палива в Азії неодмінно вплине і на ситуацію в Європі, оскільки обидва регіони конкурують за одну й ту саму обмежену кількість спотових вантажів.
На ринок тисне також наближення нового опалювального сезону, який починається вже менш ніж за два місяці.
Нервова реакція світового газового ринку на новини з Австралії вказує на те, як трейдери довіряють цій країні як постачальнику LNG. Протягом останніх шести місяців уряд лейбористів, очолюваний прем’єр-міністром Ентоні Албанізом, намагався обмежити ціни на газ і впровадити експортний контроль.
Тому надійність Австралії як торговельного партнера більше не сприймається як щось само собою зрозуміле.
Генеральний директор Австралійської торгово-промислової палати Ендрю Маккеллар в цьому контексті розкритикував профспілки газовиків.
«Вимагати викуп за репутацію та економіку Австралії – це поза межами розумного», – сказав він.
А очільниця Ділової ради країни Дженніфер Вестакот заявила, що Австралія не може дозволити собі затримати реалізацію важливих інфраструктурних проєктів через страйки.
«Ми продовжуємо активно й конструктивно брати участь у переговорному процесі, маємо позитивний прогрес», – повідомила сьогодні компанія Woodside у своїй заяві, не вказуючи дати нової зустрічі з профспілками.
Імовірно, що під час переговорів, які можуть тривати тижнями, сторони конфликта випробуватимуть один одного на витримку, але вони навряд чи допустять найгіршого сценарію, коли масштабний страйк на тривалий час зупинить половину газового виробництва в Австралії.
Проте асиметрія того, що поставлено на карту, вражає: мільярди доларів і глобальна та місцева енергетична безпека – з одного боку, проти вимог кількох сотень австралійських робітників – з іншого.
«Дійсно, профспілки дуже добре знають свої важелі впливу. На вільному ринку, за який виступає газова промисловість, робітники також мають можливість домовлятися про свою ціну й домагатися своїх переваг у той час, коли заробітна плата намагається встигати за інфляцією. Але найбільш приголомшливим є те, як кілька сотень австралійських робітників у спецодязі зуміли сколихнути світові газові ринки. А загрози страйку створили додаткову премію за ризик у цінах на газ, яка може збільшити дохід компаній – виробників LNG настільки, що вони з надлишком задовільнять вимоги профспілок», – зазначила газета The Australian.
На думку аналітиків із дослідницької компанії Macquarie, енергетичний гігант Woodside має значний стимул укласти нову угоду з профспілками, оскільки вартість однієї експортної партії LNG може перекрити додаткові кошти, що передбачає укладення нового трудового договору з 200 робітниками.
У Macquarie підрахували, що Woodside доведеться доплачувати по $110 000 на кожного працівника протягом п'яти років, у загальній сумі це становитиме до $50 млн на рік. А одна партія LNG, вироблена австралійським енергетичним гігантом на північно-західному шельфі Індійського океану, на ринку може коштувати від $40 млн до $120 млн, залежно від спотових цін на газ.