«Китайське доміно». Що відбувається з другою економікою світу?

Просто зараз «падає кістка», яка може спровокувати економічну кризу в КНР

https://ua.depositphotos.com/

Один із найбільших китайських трастових фондів Zhongrong International Trust не зміг дотриматися графіку виплат за майже всіма своїми проєктами. Останніми тижнями численні клієнти скаржаться на відстрочки платежів. Пропустила виплати за облігаціями і Country Garden – одна з найбільших компаній ринку нерухомості. Mіnd розбирався, що відбувається.

Що сталося?

Трастовий фонд частково належить Zhongzhi Enterprise Group – пекінському конгломерату з управління активами, який має частки в багатьох компаніях фінансового сектору. Національна адміністрація фінансового регулювання (з травня цього року – банківський регулятор Китаю) створила окрему групу для оцінки ризиків конгломерату, що має в управлінні понад 1 трлн юаней ($138 млрд).

З останніх новин відомо, що Zhongrong запросила компанію KPMG для проведення аудиту.

Після отримання його результату, очікується, що Zhongrong влаштує розпродаж своїх активів задля виплати заборгованості перед інвесторами. Подальше майбутнє трастового фонду під питанням.

Важливо розуміти, що проблеми фінансової групи Zhongrong мають коріння у великих проблемах, що є на ринку нерухомості. Група Zhongrong завжди мала багато проєктів у девелоперській галузі: у 2022 році на інвестиції у цей напрямок припадало 11% з $86,2 млрд в управлінні.

То що ж відбувається на ринку нерухомості?

Погіршення (дехто навіть використовує слово «криза») на ринку нерухомості в Китаї почалась 2020 року, і відтоді ситуація стає все більш турбулентною, ризикуючи затягнути у вирій і суміжні галузі. Зокрема, у липні ціни на новобудови у країні вперше за цей рік знизились – чергова погана новина до й без того сумних даних про стан економіки КНР.

За офіційною інформацією, ціни на новобудови зменшились на 2,4%, на вторинному ринку – на 6%.

Однак агенції нерухомості та брокери вказують інші ціни: зокрема, на вторинному ринку падіння складає аж до 15% у провідних містах на кшталт Шанхая та Шеньженя, нижче впали ціни й у менших містах.

Так, у Ганджоу, де розташовується штаб-квартира Alibaba Group Holdings, квартири втратили 25% вартості.

Реакція влади

Така різниця у показниках змушує нервувати потенційних інвесторів. Також вкладників засмучують урядові ініціативи з припинення публікації цілої низки економічних показників. Регулятор, зокрема, вирішив більше не оприлюднювати дані про рівень безробіття серед молоді: востаннє показник сягав 21,3% (кожен п’ятий не може знайти собі роботу).

Фінансисти не лише не мають можливості ухвалювати інвестиційні рішення, а й гадають, чи, власне, у самому уряді розуміють ситуацію. І, якщо відповідь ствердна, якими будуть наступні кроки регулятора.

Економічні проблеми можуть викликати і соціальне невдоволення. Випадки вже є. Щоправда, поодинокі. Кілька десятків вкладників, які вимагали розрахуватися з ними, уже були помічені біля офісу Zhongrong. На наступний день біля будівлі охочих отримати виплати вже не було, однак побільшало поліції.

Взагалі китайська влада не змінює своїм принципам. Кілька інвесторів розповіли, що до них завітали представники силових відомств із «проханням» не влаштовувати публічних протестів. Географія візитів охопила всю країну: від столиці Пекіну до південно-західної провінції Сичуань і прибережних міст Янгсу та Шандонг.

Які ще є погані новини?

На минулому тижні пропустила виплати за облігаціями Country Garden – одна з найбільших компаній ринку нерухомості. На виплату $22,5 млн у неї лишилося 30 днів. Якщо ж Country Garden не впорається, може початися хвиля банкрутств – як на ринку нерухомості, так і на багатьох суміжних. Економіка КНР може цього просто не витримати. Вона все ще намагається перетравити дефолт девелопера Evergrande, який був оголошений наприкінці 2021 року.

Однак це не всі погані новини. Вони останнім часом з’являються щодня.

Повідомляється, що регуляторні органи в адміністративному порядку змушують державні банки збільшувати інтервенції на валютний ринок, щоб запобігти падінню курсу юаня. Крім того, регулятор розглядає можливість спрощення вимог до валютних резервів банківської системи, щоб запобігти швидкому знеціненню валюти.

Кроки почали робити, коли юань впав до 7,35 за долар.

Ватро визнати, що уряд не ігнорує ситуацію: цього тижня була – несподівано – знижена відсоткова ставка та збільшена кількість державних вкладень у фінансову систему.

Незважаючи на всі ці заходи, юань впав до найнижчого з 2007 року рівня, а ключовий індекс акцій на Гонконзькій фондовій біржі близький до «ведмежого» ринку.

Взагалі на ринку відчутні похмурі настрої, зазначають аналітики.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS