НМТ-2024: обов’язкова історія України та ще три предмети

Що включатиме, як, коли і де відбуватиметься єдине підсумкове випробування для випускників наступного року, відомо вже сьогодні

Фото: depositphotos.com

У 2024 році випускники українських шкіл знову складатимуть Національний мультипредметний тест (НМТ). Тепер він міститиме на один предмет більше, а його сесії розпочнуться на місяць раніше. Особливостям проведення НМТ-2024, його контенту, формату й безпековим заходам була присвячена пресконференція «Вступні випробування у 2024 році: чого очікувати?», що відбулася 26 вересня. У ній взяли участь голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак, заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький та директорка Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко. Mind побував на пресконференції і зібрав основні моменти, які треба знати про майбутній НМТ.

НМТ-2024: обов’язкова історія України та ще три предмети

Які предмети включатиме НМТ-2024? Це буде формат «3+1»: три обов’язкові предмети – до української мови й математики додалася історія України – та один предмет на вибір. Майбутнім випускникам пропонують обрати предмет із такого переліку: українська література, іноземна мова (англійська, німецька, французька, іспанська), біологія, хімія, фізика, географія. Варто наголосити на такій особливості НМТ: у 2024 році не буде обов’язкового комплексного тесту з української мови та літератури, їх розділять: мова буде обов’язковою, а література – за вибором.

«Чотири предмети, об’єднані в одному тесті, – це достатньо сильне навантаження на дітей, – каже заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький, – але ми рухаємося у бік того, що є сьогодні стандартом у Європейському Союзі». Наприклад, у польській освітній системі є матура – національний іспит, який складають випускники шкіл перед вступом до вищого навчального закладу. Він передбачає складання учнями до п’яти предметів.

У тестових завдання НМТ із предмету «Історія України» буде охоплено період із XVI століття і дотепер. «Ми хочемо, щоб наші учасники були якомога краще обізнані з питань історії України й розуміли, якими є передумови цієї страшної війни», – каже директорка Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко.

Яке законодавче підґрунтя проведення НМТ-2024? Цей момент роз’яснює голова Комітету з питань освіти, науки та інновацій Верховної Ради України Сергій Бабак: «В українському законодавстві прописано, з чого складається і за яким механізмом проводиться зовнішнє незалежне оцінювання. Тому [поки не проводиться ЗНО] кожного року ми вносимо спеціальний закон. Просто зараз у Верховній Раді вже реєструється цей спеціальний закон, який регулюватиме проведення Національного мультипредметного тесту у 2024 році».

Як проходитиме тест? Це буде одноденне комп’ютерне тестування у форматі «дві години – перерва – дві години». За словами Тетяни Вакуленко, перерву планують зробити короткою – до 20 хвилин.

Якщо у 2023 році тестування проходило у червні – липні, то у 2024-му його старт планується оголосити трохи раніше – у травні. «Ми не можемо собі дозволити проводити тестування у дві зміни, адже тест стане довшим, – пояснює Тетяна Вакуленко, – тож нам потрібно більше днів, щоб охопити ту кількість вступників, які зареєструються на тестування».

НМТ проходитиме в тимчасових екзаменаційних центрах, які будуть облаштовані у приміщеннях закладів освіти. При оголошенні повітряної тривоги всі учасники переходитимуть в укриття та продовжуватимуть працювати з тестами лише після її відбою. В екзаменаційних центрах будуть запроваджені посилені заходи безпеки, у тому числі інформаційної – зокрема, у 2024 році планують використовувати металошукачі під час допуску учасників до аудиторій проведення тестування.

Як і 2023 року, передбачено проведення двох сесій НМТ: основної та додаткової. У додатковій сесії тестування зможуть узяти участь ті вступники, які з поважних причин не пройшли тестування під час основної сесії.

НМТ-2024: обов’язкова історія України та ще три предмети

Як підготуватися до НМТ-2024? «Зміст завдань Національного мультипредметного тесту відповідає програмам зовнішнього незалежного оцінювання, які вже декілька років поспіль є актуальними, – каже Тетяна Вакуленко. – Тож не потрібно очікувати ускладнення тестів або появи якихось нових тем. Усіма затвердженими програмами можна послуговуватися вже сьогодні». Щойно нормативна база НМТ-2024 буде затверджена, УЦОЯО підготує демонстраційні варіанти тестів, тож усі учасники матимуть змогу перевірити себе.

А що ж робити тим старшокласникам, які хочуть випробувати себе прямо зараз? «У звіті про результати НМТ 2023 року надано по дві тестові форми з кожного начального предмета. Якщо хтось бажає якнайшвидше подивитися на потенційну структуру тестувань, їм варто ознайомитися із цим матеріалом, адже саму структуру ми змінювати не плануємо», – зауважує очільниця УЦОЯО.

Чи прийматимуть до ЗВО у 2024 році тільки за результатами НМТ? Ні, каже Михайло Винницький: «У 2024 році буде уможливлений вступ за співбесідою для осіб, які вступають з окупованих територій. Але, звісно, ми всі сподіваємося на те, що на момент вступу окупованих територій уже не буде».

Нагадаємо: НМТ був запроваджений для випускників 11 класів українських шкіл у 2022 році як альтернатива державній підсумковій атестації (ДПА) та зовнішньому незалежному оцінюванню (ЗНО) в умовах воєнного стану. Він відбувається у форматі комп’ютерного тестування та об’єднує в собі питання з декількох предметів. У 2023 році на проходження НМТ зареєструвалося більш ніж 280 000 осіб.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS