Друге пришестя енергокризи: як війна в Ізраїлі вплинула на перерозподіл газу в світі

Чого побоюються трейдери й експерти та чому всі знову з надією поглядають на синоптиків

Небо над Сектором Газа
Фото: DR

Страх охопив світовий ринок газу. Цього тижня ціни на віртуальному газовому хабі TTF у Нідерландах підскочили, сягнувши найвищого рівня за останні сім місяців (з березня). Головні причини: війна між Ізраїлем і Хамасом, яка змусила зупинити видобуток газу на ізраїльському родовищі Tamar, пошкодження інфраструктури внаслідок диверсії на газопроводі Balticconnector, що з’єднує Фінляндію та Естонію в Балтійському морі, очікування обмежень експорту зрідженого природного газу з Австралії, де робітники ЗПГ-заводів Chevron оголосили про початок страйків наступного тижня.

Численні ризики підкреслюють нестійкість енергетичної безпеки Європи, яка починає свою другу зиму без значної частини трубопровідних потоків газу з росії, що до повномасштабної агресії кремля проти України сприймалися за належне. Метеорологи прогнозують відносно теплу зиму на континенті, і це має зменшити потреби в ресурсі. Але найближчими днями очікується різке похолодання, що стане додатковим нагадуванням: енергетична криза ще далека від завершення.

Що це за газове родовище – Tamar? Воно розташоване на ізраїльському шельфі Середземного моря, дуже близько до материка – лише за 24 км від міста Ашкелон, яке опинилося на лінії вогню під час ракетних обстрілів із сектора Газа. Оператором родовища є компанія Chevron (США). Розробку веде консорціум, до складу якого також входять Tamar Petroleum (Ізраїль), Mubadala Investment (Об’єднані Арабські Емірати), Isramco Negev 2 (Ізраїль-США), Everest Infrastructures (США), Dor Gas Exploration(Ізраїль).

Довідка. У 2022 році на родовищі Tamar було видобуто близько 10,25 млрд куб. м газу. Цей ресурс переважно експортувався до сусідніх країн, таких, як Єгипет і Йорданія, що залежать від імпорту ізраїльського блакитного палива, проте тісно пов’язані з Хамасом і неодноразово висловлювали підтримку створенню Палестинської держави на території сектора Газа.

Як палестино-ізраїльська ескалація вплинула на глобальний ринок газу? Частина ізраїльського газу з Єгипту йде до Євросоюзу. Ці постачання зростали після обмеження обсягів із рф від «газпрому». Але у світлі «нової війни» між Ізраїлем і Хамасом диверсифікація постачання російського газу ускладнюється. Про це заявив голова італійської енергетичної корпорації Eni Клаудіо Дескальці.

Компанія Chevron зупинила не тільки видобуток на родовищі Tamar, а й експорт природного газу головним підводним трубопроводом між Ізраїлем і Єгиптом – EMG, перенаправивши газ з іншого родовища – Leviathan – на альтернативний трубопровод – FAJR, який пов’язує Йорданію з Єгиптом.

Розташування нафто- та газопроводів на Близькому Сході

Друге пришестя енергокризи: як війна в Ізраїлі вплинула на перерозподіл газу в світі
Друге пришестя енергокризи: як війна в Ізраїлі вплинула на перерозподіл газу в світі

За даними Клаудіо Дескальці, одразу після закриття родовища Tamar постачання ізраїльського газу до Єгипту впали на 20%. «Потенційні наслідки, загроза подальших обмежень постачання газу до Європи викликають занепокоєння у ринків», – додав він.

Хто ще розхитує ситуацію? Додаткову напруженість створює інформаційна атака, яку проводить Іран на енергетичному напрямку. Видання Iran Press, підконтрольне режиму мулл, повідомило про начебто наявну погрозу Катару повністю зупинити експорт ЗПГ в будь-які країни світу, якщо Ізраїль не припинить бомбардування Гази. Але жодних офіційних заяв із Дохи про можливість такого сценарію не розповсюджувалось. А іранський «вкид» виявився єдиним джерелом інформації про можливий колапс із катарським ЗПГ.

Проте це додало серйозної напруженості ринку. Бо війна в Газі створила ризики судноплавним шляхам і відкрила можливість шантажу з боку Тегерана блокуванням Ормузької протоки, через яку йде п’ята частина світових постачань нафти і чверть ЗПГ (згідно з даними Vortexa).

Об'єм сирої нафти, що проходить транзитом через Ормузьку протоку за країною навантаження, млн бар./доб

Друге пришестя енергокризи: як війна в Ізраїлі вплинула на перерозподіл газу в світі

«Найбільше занепокоєння викликає те, що конфлікт між Хамасом та Ізраїлем може перерости в серйозне регіональне протистояння на Близькому Сході, куди будуть втягнуті й інші сусідні країни», – зазначив у коментарі Financial Times Едвард Гарднер, економіст із сировинних товарів Capital Economics.

Чому експерти заговорили про повернення енергокризи? «Якимось чином ризик того, що щось піде не так, значно переважає реальність того, що все йде добре. Страх нестачі пропозиції і потенційного чергового стрибка цін переважає, навіть якщо запаси високі, а попит слабкий», – сказав Bloomberg Айра Джозеф, науковий співробітник Центру глобальної енергетичної політики при Колумбійському університеті.

«Військові конфлікти лякають ринки. Потенційні перебої з постачанням на Близькому Сході можуть вплинути на потоки як у плані поставок, так і в плані обсягів», – пояснює Тобі Копсон, голова енергетичного відділу Marex.

«Енергетичний ландшафт Європи сповнений викликів. Геополітичні підводні течії посилюються, посилюючи вразливість Європи у сфері безпеки постачання», – підсумував Леслі Палті-Гузман, керівник відділу ринкової інформації компанії SynMax, яка займається аналізом супутникових даних у Х'юстоні.

Хороша новина полягає в тому, що газовий ринок зараз перебуває в набагато кращому стані, ніж у цей час торік: запаси високі, а промисловий попит знизився, з'явилося кілька нових імпортних потужностей. Але енергетична криза ще далека від завершення, тому будь-який натяк на перебої в глобальних газових потоках може спричинити шокові хвилі на ринку, особливо під час наближення зими.


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS