Візит Володимира Зеленського до столиці США пов'язують із провалом спроб американського президента Джо Байдена переконати Конгрес у тому, що треба виділити додаткові $61,4 млрд на потреби України та $14 млрд на військову допомогу Ізраїлю. Обговорення цих траншів зайшло в глухий кут, оскільки республіканці наполягають: спочатку потрібно посилити режим перетину кордону США з Мексикою. Демократи ці заходи відкидають.
«Хоча Байден стверджує, що відкритий для компромісу, блок республіканців продовжує сумніватися в тому, що Україні потрібно виділити більше, ніж ті $100 млрд, які вже були схвалені Конгресом. В адміністрації Байдена вважали, що ніхто не зможе краще роз'яснити важливість допомоги для своєї країни, ніж сам Зеленський», – пише CNN.
Президент України прибув до Вашингтона в понеділок увечері на запрошення Джо Байдена й отримав можливість особисто переконати американських політиків у необхідності розблокувати військову та економічну допомогу Україні.
У понеділок він виголосив промову в Університеті національної оборони у Вашингтоні перед представниками військової промисловості. У вівторок президент України провів перемовини з Джо Байденом в овальному кабінеті Білого дому, виступив у сенаті й зустрівся за зачиненими дверима зі спікером палати представників США Майком Джонсоном.
Як пише Associated Press, Володимир Зеленський під час дводенного візиту до Вашингтона переконував американську громадськість у тому, що Україна бореться «за нашу та вашу свободу», що вона успішна в обороні та може перемогти.
«Майже два роки ми в стані повномасштабної війни – найбільшої битви за свободу з часів Другої світової. Не важливо, чого домагається путін, він не здобув жодної перемоги. Завдяки успіху України – успіху в обороні – інші країни Європи захищені від російської агресії», – цитує Володимира Зеленського Associated Press.
В інтерв'ю NBC News президент України розповів, що його зустрічі з американськими сенаторами пройшли плідно, оскільки він детально роз'яснив їм прогрес України у війні з росією.
«Ми поговорили з представниками обох партій. Я думаю, вони не знали всіх деталей того, що відбувається на полі бою… Так, вони визнали, що ми реально маємо дуже великі успіхи в Чорному морі проти російських кораблів, і це дуже добре», – цитує Зеленського NBC News.
У вівторок увечері Володимир Зеленський і Джо Байден провели спільну конференцію, на якій лідер США зазначив, що «американський народ може і має неймовірно пишатися тією роллю, яку він відіграє у підтримці України». Штати, за його словами, продовжать постачати Україні критично важливі види озброєння та амуніцію «так довго, як тільки зможемо».
CNN зазначає, що президент ледь помітно, але дуже істотно змінив наратив. Раніше Байден завжди наголошував, що Штати допомагатимуть Україні захищатися від російського вторгнення «стільки, скільки потрібно».
«Коментар Байдена може відображати прагматичніший погляд президента на майбутнє допомоги Україні, коли час і, можливо, політична воля вичерпуються», – пише CNN.
Під час зустрічі з Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті Білого Дому Джо Байден анонсував надання Україні нового пакету військової допомоги в розмірі $200 млн.
Американський президент наполегливо порекомендував Конгресу США схвалити суттєвішу допомогу Києву до того, як законодавці підуть на різдвяні канікули. Інакше, за його словами, американські конгресмени піднесуть путіну «найбільший різдвяний подарунок» і цим підірвуть безпеку в Європі та світі.
«Ми бачимо, що відбувається, коли диктатори не платять ціну за шкоду, за смерть, за руйнування, заподіяні ними. Вони йдуть далі, коли за це нічого не заплатили. Загроза Америці, Європі та світу лише зростатиме, якщо ми не діятимемо. І я хочу, щоб ми діяли», – наголосив Джо Байден.
Лідер сенатської більшості, демократ Чак Шумер повідомив, що український президент справив враження на сенаторів доказами того, що допомога Україні потрібна «терміново» і що перемога путіна може бути «дуже небезпечною» для США.
За словами сенатора Майка Раунда, Зеленський переконував американських законодавців у тому, що Україна терміново потребує додаткових систем ППО, щоб перекрити сухопутний прохід до Криму. Сенатори у свою чергу ставили запитання переважно про звітність за допомогу, що надається Україні, і Зеленський намагався переконати їх у тому, що американські гроші не перетікатимуть до кишень корупціонерів.
Сенатор-республіканець Том Тілліс розповів журналістам, що українському президентові довелося розвінчувати конспірологічні теорії. Зокрема міф про те, що $75 млн від США було витрачено на покупку яхти Володимиру Зеленському.
«Тілліс повідомив, що він та інші сенатори отримали уявлення про те, що насправді відбувається на території України. Він висловив переконання, що кошти перераховуються належним чином. Тілліс застеріг: якщо американські законодавці провалять підтримку Україні, то Штатам доведеться витратити набагато більше грошей», – пише Raw Story.
Спікер Палати представників США, республіканець Майк Джонсон провів 30-хвилинну зустріч із Володимиром Зеленським, після якої в інтерв'ю Fox News розповів, що підтримує Україну в її боротьбі з путінською армією. Але він збирається відпустити Палату представників на різдвяно-новорічні канікули (з 14 грудня) без ухвалення рішення щодо надання допомоги Україні.
За словами Джонсона, у затримці рішення щодо України винні сенат і Білий Дім, який не виконує два його запити – не погоджується посилити контроль на кордоні з Мексикою і не формулює чітку стратегію того, як з допомогою США буде завершено конфлікт в Україні.
«Я повідомив президентові Зеленському дуже чіткий меседж… Ми стоїмо з народом України, який перебуває в облозі, і ми проти жорстокого нападу владіміра путіна – його вторгнення до їхньої країни. Але ми маємо насамперед захистити нашу власну домівку», – цитує Майка Джонсона Fox News.
Лідер республіканської меншості в Сенаті Мітч Макконнелл заявив, що Конгрес США, найімовірніше, відкладе розгляд допомоги Україні та Ізраїлю до наступного року.
«Практично неможливо, навіть якщо ми досягнемо угоди, підготувати законопроєкт, провести його через сенат і провести його через Конгрес до католицького Різдва», – цитує Мітча Макконнелла The Hill.
За його словами, більшість конгресменів виїдуть із Вашингтона на новорічні свята й не погодяться повернутися до початку січня. Тому навіть якщо переговорники в сенаті укладуть угоду щодо безпеки на кордоні з Мексикою, все одно в Палаті представників не набереться достатньо голосів, щоб ухвалити вивільнення допомоги Ізраїлю та Україні.