Від початку повномасштабної війни в Україні антиросійська західна коаліція час від часу закидає швейцарським банкірам і товарним трейдерам спроби в той чи інший спосіб обійти санкційні обмеження. Підстави для таких підозр виникають регулярно, якщо взяти до уваги давні політичні зв’язки та знану роками швейцарську «культуру секретності».
Остання обставина привертає особливу увагу й до бізнесу зареєстрованої у Швейцарії компанії Naftogaz Trading Europe AG, яка входить у структуру держхолдингу НАК «Нафтогаз України». В експертному середовищі є багато питань щодо доцільності існування цього швейцарського трейдера. Лунали навіть підозри, що на його рахунках акумулюються гроші для фінансування певних політичних проєктів чи виводяться кошти «Нафтогазу» в інтересах окремих осіб. Торік Naftogaz Trading Europe AG дорікали закупівлею дизельного пального в Угорщині для «Укртранснафти» за цінами вище за ринкові та без належної організації тендеру.
Також завдяки публікації даних у відкритому реєстрі Словаччини стало відомо, що саме Naftogaz Trading Europe AG забезпечила 300 000 євро статутного капіталу для підприємства Naftogaz Slovakia s.r.o., створеного НАК «Нафтогаз України» навесні 2022 року. Основними видами діяльності словацької компанії зазначена оренда нерухомості, адміністративні послуги, посередництво у сфері торгівлі та виробництва, рекламно-маркетингові та консультаційні послуги, дослідження ринку і громадської думки.
Під кінець 2023 року новини «посипалися» зі сторінок Швейцарського комерційного бюлетеню (SHAB) – офіційного друкованого органу Торговельної палати Швейцарії. 15 грудня стало відомо про чергові зміни у складі правління трейдера Naftogaz Trading Europe AG, зареєстрованого в кантоні Цуг. Зокрема, головою Ради директорів компанії з правом одноосібного підпису було призначено Мартіна Кампоса – громадянина Ірландії, що проживає в іспанському місті Гранада, яке входить до складу автономного співтовариства Андалусія. Це місто розташоване серед мальовничих пейзажів гір С’єра Невада, а відоме воно не лише запаморочливими лижними спусками та казковими тапас, а й особливою шаною поета Федеріко Гарсіа Лорки.
Такий бекграунд новопризначенця «Нафтогазу» спровокував у соцмережах жарти про чергового «лижного інструктора», який обслуговуватиме інтереси очільників держхолдингу, що акумулює ключові фінансові потоки вітчизняної нафтогазової галузі.
Але, як з’ясував Mind, професійна біографія Мартіна Кампоса виходить за спортивні рамки й має цікаві деталі, пов’язані з Катаром. А саме ця країна активно виборює провідне місце на газовому ринку Європи та світу, звідки санкціями витісняють росію. Також учора, 19 грудня, на пресконференції за підсумками 2023 року президент України Володимир Зеленський зазначив, що саме Катар відіграє значну роль у повернені українських дітей, викрадених рф і допоміг «витягнути наших людей із Палестини» після загострення ситуації в секторі Газа.
Жодних підстав для висновків про те, що на такому політичному тлі «Нафтогаз» розвертається в бік газової торгівлі з Катаром, зараз немає. Проте не варто виключати, що діяльність Naftogaz Trading Europe AG отримає поштовх до розгортання більшої активності на ринку. Принаймні підготовкою подібного процесу в структурі швейцарського трейдера НАК є кому опікуватись. Такою людиною є резидент Цюріха Володимир Томаш, який свого часу побудував за кордоном великий торговий бізнес сировиною, металами, газом й електроенергією для холдингу Ferrexpo Костянтина Жеваго, а тепер став CEO Naftogaz Trading Europe AG.
Спираючись на відкриті дані SHAB та інших джерел, Mind дослідив новітні зміни в керівництві швейцарської «дочки» «Нафтогазу», реєстрацію якої було перенесено з Женеви на кантон Цуг після завершення «доби Януковича» на владному Олімпі в Києві. А також вивчив бекграунд «закордонних» новопризначенців НАК і ту роль, які вони можуть відігравати (чи відігравали в минулому) у розподілі владних повноважень в українських політикумі та економіці.
Згідно з інформацією Швейцарського комерційного бюлетеню, перші зміни від серпня 2014 року з’явилися в реєстрі в липні 2016-го: замість Андрія Пасішника й Енріко Чінкаріні директорами стали Сергій Коновець (на той момент заступник голови правління «Нафтогазу України» з фінансів), Юрій Вітренко (виконавчий директор «Нафтогазу») і Володимир Томаш. Тоді ж компанія Naftogaz Overseas SA в Женеві отримала нову назву – Naftogaz Trading Europe SA.
У квітні 2017 року повноваження Сергія Коновця було анульовано, замість нього призначено Ірину Михайленко.
У липні 2017 року юридичну адресу Naftogaz Trading Europe SA було перенесено з Женеви у кантон Цуг під назвою Naftogaz Trading Europe AG. Відповідні зміни до статуту внесено 15 травня 2018 року. Новий зареєстрований офіс у Цузі розмістився на Bahnhofplatz, 6300.
Метою діяльності компанії зазначено купівлю, продаж, торгівлю, укладання угод, обмін, постачання, транспортування, зберігання, розподіл і розпорядження як принципала або агента сирою нафтою, нафтопродуктами, газом, природним газом та іншими продуктами нафтохімії, а також будь-яка інша діяльність або послуги, зокрема адміністративна, фінансова, промислова, консультативна. А як аудитор в реєстрі з’явилася компанія KPMG.
У червні 2018 року Юрія Вітренко з Naftogaz Trading Europe AG було звільнено. Замість нього головою ради директорів було призначено Андрія Фаворова – громадянина США, який проживає в Києві (на той момент керівник інтегрованого газового бізнесу НАК «Нафтогаз України»).
За рік, у червні 2019-го, місце Андрія Фаворова посів Віллем Коппульс – громадянин Нідерландів із місцем проживання в Києві, на той момент директор із трейдингу НАК «Нафтогаз України». Змінилися також дані про члена Ради директорів Володимира Томаша: якщо раніше він зазначався як громадянин України, то тепер став «резидентом Цюріха».
У вересні 2020 року замість Віллема Коппульса головою Ради директорів було призначено дипломата Олександра Щербу, колишнього посла України в Австрії.
На початку лютого 2022 року стало відомо, що Олександр Щерба хоча й зберіг посаду голови ради директорів, а Ірина Михайленко залишилася членом ради директорів, вони втратили право одноосібного підпису. Проте в серпні того ж року Михайленко це право було повернуто.
22 грудня 2022 року замість Олександра Щерби головою Ради директорів з одноосібним правом підпису став резидент Цюріха Володимир Томаш.
Останній запис у комерційному реєстрі Цугу про діяльність Naftogaz Trading Europe AG датовано 12 грудня 2023 року. Він стосується змін, що сталися 28 квітня 2023 року.
Цього дня головою Ради директорів компанії з правом одноосібного підпису було призначено Мартіна Кампоса – громадянина Ірландії, що проживає в іспанському місті Гранада, яке входить до складу автономного співтовариства Андалусія. А резидента Цюріха Володимира Томаша призначено не тільки членом ради директорів із правом одноосібного підпису, а й CEO Naftogaz Trading Europe AG.
Людина з таким самим ім’ям і місцем проживання в Гранаді на сторінці в мережі LinkedIn також вказує свою кваліфікацію – юрист; місце роботи – консалтингова компанія Daleelaq Consulting (має центральний офіс у місті Доха, столиці Катару).
Також у LinkedIn є ще один профіль Мартіна Кампоса, у якому він позиціонує себе керуючим партнером Daleelaq Consulting. На сайті Катарського фінансового центру Мартін Кампос вказується як секретар зареєстрованої тут компанії Ten Group LLC.
Запит від Mind про деталі призначення в Naftogaz Trading Europe AG він залишив без відповіді.
В інтернеті достатньо інформації, щоб отримати загальне уявлення про те, що собою являє Daleelaq Consulting, з якою пов’язана кар’єра нового іноземного топменеджера швейцарського трейдера держхолдингу «Нафтогаз України».
На офіційному сайті Daleelaq Consulting, створеному 2016 року, профілем бізнесу компанії вказано професійні консалтингові послуги у сфері GR і PR, а також слоган: «Місцеве коріння. Глобальне охоплення». «Наша група напрацювала унікальну експертизу та досвід у багатьох галузях, включно з нафтогазовим сектором, фінансовими послугами, мистецтвом та культурою, а також готельним і ресторанним бізнесом», – йдеться на сайті. Інформації про співробітників чи конкретні проєкти компанії не надається.
Але в мережі зустрічається згадка про участь партнерки Daleelaq Consulting Тофоль Аль-Наср у конференції Petro Diplomacy («Нафтова дипломатія»), організованій впливовим вашингтонським аналітичним центром AGSIW – The Arab Gulf States Institute in Washington. Вона виступала на сесії, присвяченій майбутньому «енергетичному міксу» в країнах Перської затоки (вони є великими виробниками та споживачами вуглеводнів), який стає актуальним у зв’язку з глобальним посиленням кліматичної політики.
На сайті AGSIW серед досягнень Тофоль Аль-Наср згадується 15-річний досвід у сфері стратегічних комунікацій у різних організаціях, зокрема – Катарській національній енергетичній компанії, ExxonMobil та ОПЕК. 2017 року вона стала першою катарською жінкою на посаді дипломата в ОПЕК від Катару.
За даними Швейцарського комерційного бюлетеню, його кар'єра у швейцарській «дочці» «Нафтогазу» почалася 2014 року, коли він отримав призначення в женевський офіс після Революції гідності та зміни влади в Україні.
Проте його основні кар’єрні досягнення та професійне зростання в трейдингу пов’язані з роботою на металургійний холдинг Ferrexpo Костянтина Жеваго – мільярдера, який за політичної лояльності Юлії Тимошенко створив «залізорудну імперію». Проте втратив свій особливий статус після 2019 року, коли Генеральна прокуратура оголосила його в міжнародний розшук, розслідуючи справу про розтрату й легалізацію 2,5 млрд грн через власний (нині збанкрутілий) банк «Фінанси та кредит».
Після двох років роботи на «Нафтогаз» у Швейцарії, у січні 2016 року, Володимир Томаш остаточно припинив відносини з трейдером Raw & Refined Commodities AG, пов’язаним із Ferrexpo й зареєстрованим у швейцарському Баарі (з офісами в Україні, Словаччині, Китаї, В’єтнамі, Македонії, Угорщині, Сербії, Болгарії). Він, власне, організовував роботу цієї компанії, що здійснювала торгівлю сировиною, металопродукцією, електроенергією, газом, вугіллям, бензином, дизпаливом.
Також Володимир Томаш до кінця 2000-х був пов’язаний ще з трьома структурами Костянтина Жеваго в Баарі – Ferrexpo AG, AvtoKRAZ AG і VorsklaSteel AG.
Зараз Костянтин Жеваго живе між Лондоном, Монако та Дубаєм, керує бізнесом Ferrexpo дистанційно, а всі справи в Україні веде через довірених юристів, адже в разі повернення його очікує арешт через підозру в багатомільярдних фінансових махінаціях.
Причому останній резонансний епізод на газовому ринку, пов’язаний з ім’ям Жеваго, стосується бізнесу «Нафтогазу». У січні 2020 року його фінансова компанія «Фін-Інвест» опинилася в центрі скандалу з виведенням коштів (104,4 млн грн) з рахунків оператора підземних газових сховищ «Укртрансгаз» (УТГ), який входить до структури НАК.
Це сталося після арешту майна й усіх коштів на рахунках УТГ під час виконавчого провадження щодо стягнення коштів на користь «Фін-Інвесту» за рішенням Арбітражного суду м. Києва, яким ще 2000 року було визнано право власності іншої компанії Жеваго, «Укренергозбут», на 305 млн куб. м природного газу в ПСГ.
2019 року «Укренергозбут» перепродав право вимоги «Фін-Інвесту» і домігся виконання судового рішення про стягнення не товаром, а в грошовому еквіваленті. За інформацією юристів Жеваго, цю компанію у бізнесмена «було шахрайським чином вкрадено» і «незаконним рейдерським чином за допомогою «чорних» нотаріусів/реєстраторів переоформлено на нібито нового власника/бенефіціара, прописаного в ДНР/ЛНР».
Для врегулювання спору «Укртрансгаз» у листопаді 2020 року, дослухавшись до порад юристів, уклав мирову угоду з усіма причетними сторонами, згідно з якою йому було повернуто 226 млн грн, а 305 млн куб. м газу було передано компанії «Профі Газ», яка згодом продала цей ресурс. За даними системи YouControl, 7 листопада 2023 року «Профі Газ» було ліквідовано. Тобто після реєстрації в жовтні 2018 року на ринку вона проіснувала п’ять років й один місяць.
Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук: