Воєнний стан не звільняє платників податків – фізичних осіб від подання декларацій про майновий стан і доходи. Це стосується не лише підприємців та осіб, які ведуть незалежну професійну діяльність, а й найманих співробітників, які одержують зарплату чи інші види доходів.
У 2024 році платники податків мають звітувати за 2023 рік. Базовий граничний термін для подання декларації не змінився – це 1 травня 2024 року. Форма декларації теж не зазнала особливих змін, хоча Міністерство фінансів внесло до неї деякі поправки.
Mind вирішив нагадати, кого стосується обов'язок декларувати доходи та як звітувати перед Державною податковою службою (ДПС) без неприємних наслідків і штрафів.
Хто має подавати декларацію? Обов'язок декларувати доходи стосується практично всіх платників податків. Зокрема, відзвітувати зобов'язані:
У яких випадках можна не подавати декларацію? Звільнення від декларування стосується тих платників податків, які отримували доходи:
Також звільнено від декларування незалежно від виду та суми отриманих доходів платників податку, які:
Як можна подати декларацію? Є три способи виконати свій податковий обов’язок:
До речі, в електронному кабінеті створений окремий розділ «Податкова декларація про майновий стан та доходи», у якому можна сформувати вже готову декларацію автоматично.
Щоправда, ДПС попереджає, що предзаповнення декларації лише часткове та відбувається на підставі облікових даних платника, відомостей про його доходи й об'єкти нерухомого чи рухомого майна. Тому інформацію в декларації в будь-якому разі потрібно перевіряти власноруч, тому що дані можуть бути помилковими або застарілими.
Що нового в декларуванні доходів за 2023 рік? Форму декларації про майновий стан та доходи затверджено наказом Міністерства фінансів №467 зі змінами, які були внесені 28 серпня 2023 року.
Незважаючи на те, що ці зміни здебільшого технічного характеру, зупинимося на деяких із них докладніше.
Що потрібно знати про декларування платникам податків на тимчасово окупованих територіях? Українці, які проживають на тимчасово непідконтрольній території нашої держави, не звільняються від подання декларації. Вони можуть піти двома шляхами. Перший підходить тим платникам податків, які є внутрішньо переміщеними особами.
Такі платники повинні мати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. З такою довідкою фізособа звертається до податкової, яка вносить дані до облікової картки платника податків (форма №5ДР).
«Таким чином, платник податків – внутрішньо переміщена особа, який подав до органу контролю за місцем фактичного проживання / перебування заяву за формою №5ДР і подав при цьому довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, декларацію також подає до цього органу контролю», – коментує Жанна Ящук, юрист юридичного офісу ZP Law office of Zoriana Pelekh.
Якщо ж платник податків не змінював місце проживання або не вносив відповідні зміни до облікової картки, то декларацію потрібно подавати за адресою (місцем розташування) органу контролю, який переміщений із тимчасово окупованої території.
«Функціональні обов'язки щодо обслуговування платників податків – переселенців із тимчасово окупованої території покладаються в межах компетенції на органи, які знаходяться на території, де структури державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі», – пояснює Жанна Ящук.
Які штрафи чекають на платників податків? Так само як воєнний стан не звільняє від декларування, він також не звільняє і від штрафних санкцій за порушення.
За неподання або несвоєчасне подання податкової декларації передбачено штраф у розмірі 340 грн. Повторне аналогічне порушення протягом року призведе до накладення штрафу в сумі 1020 грн.
Щодо внесення до декларації некоректних чи перекручених даних, то Кодекс про адміністративні правопорушення передбачає в такому разі максимальну відповідальність у вигляді штрафу від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51–136 грн).
Втім, якщо у платника податків є вагомі підстави, які не дають йому можливість задекларувати доходи, він може уникнути відповідальності. Такими підставами можуть бути активні бойові дії, що ведуться у населеному пункті, де проживає декларант, окупація, перебування у медзакладі у зв'язку з пораненням, контузією.
Але платник податків має підтвердити неможливість задекларувати доходи згідно з процедурою, яка описана в наказі Мінфіну № 225 від 29 липня 2022 року.
«Також обов'язковим є подальше виконання зобов'язань щодо декларування протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. А ті платники податків, у яких з'явилася можливість задекларувати доходи (навіть в умовах воєнного стану. – Mind), мають це зробити протягом 60 календарних днів», – коментує Максим Боярчуков, керуючий партнер юридичної компанії «Максим Боярчуков та Партнери».