У Закарпатській, Київській та Харківській областях створені нові комунальні установи – Центри підготовки населення до національного спротиву. В центрах кажуть, що охочих навчатися у 5–7 разів більше, ніж очікувалося. Але є питання із затвердженням бюджетів на 2024 рік.
1 січня 2022 року вступив в дію закон «Про основи національного спротиву». Згідно з документом, підготовка громадян України до нацспротиву організовується за територіальним принципом. Органи місцевих військових адміністрацій і самоврядування повинні опікуватися такою підготовкою. Безпосередньо це мають робити ТрО або відповідні Центри підготовки населення.
За два роки в Україні проведено роботу з відкриття трьох таких обласних центрів – у Закарпатській, Київській та Харківській областях. Як саме організовано цю роботу, дізнався Mind.
Перший заклад відкрився в березні 2023 року на Закарпатті. На початку 2024-го запрацював центр у Київській області. До запуску готується Харківщина.
Зараз у чинних осередках проводяться одноденні вишколи на полігоні, де охочі набувають базові навички з тактичної та вогневої підготовки, тактичної медицини та знайомляться з БПЛА.
«На одному вишколі ми можемо прийняти сотню людей. Але охочих у 5–7 разів більше. У березні запускаємо основний курс із 16 напрямків навчання, який розрахований на 100 годин. Запис на нього був закритий за добу. В суспільстві є величезний запит на набування військових навичок», – розповідає Володимир Авдєєнко, директор Київського обласного Центру підготовки населення до національного спротиву.
Згідно з результатами опитувань, найбільше навчатися людей мотивує загроза повторного наступу на столицю. Мешканці містечок і сіл навколо Києва розуміють, як це – не мати змоги захистити власну оселю та родину.
Хто навчає цивільних у муніципальних центрах? Відкриті Центри підготовки населення входять до структури військових адміністрацій, але ініціаторами їх створення є ветерани. Директор Київського обласного Центру підготовки населення до національного спротиву Володимир Авдєєнко з початку повномасштабного вторгнення воював у складі ДУК ПС (нині – 67 бригада ЗСУ) та дістав поранення під Соледаром Донецької області під час відбиття штурму противника.
Закарпатській обласний Центр підготовки населення до національного спротиву очолює Юрій Беляков – полковник, бойовий офіцер, командир однієї з бригад, яка зараз боронить Україну на східному фронті.
Головне завдання кожного Центру – це проведення курсу базової підготовки цивільного населення, який був затверджений наказом Головнокомандувача ЗСУ від 13.01.2023. Програма розрахована на 100 годин. Але кожен очільник разом із командою сам вирішує, яким буде строк навчання.
Навчання в Закарпатті триває три місяці. Теоретичні заняття проходять щоп'ятниці ввечері, практичні тренування на місцевості – щосуботи.
Напрямки затвердженого курсу:
«Цей курс для цивільного населення. Ми проводимо заняття виключно в неробочий час, – розповідає Юрій Беляков. – Інструктори в нас, за деяким винятком, це ветерани війни. І переважно це ветерани вже цієї війни, що почалася 2022 року. Але наші інструктори не тільки знають військову справу, вони психологічно підготовлені до спілкування із цивільним населенням. Жодної солдафонщини».
За словами Юрія Белякова, бойові стрільби проводяться у взаємодії з військовими частинами та правоохоронними органами.
У київському центрі кажуть, що саме інструктори – запорука успіху. Тут викладають інструктори з Військової школи ім. Є. Коновальця: досвідчені бійці, загартовані боями в Маріуполі, Бахмуті та інших гарячих точках.
«Ми бачимо по відгуках, як наші інструктори мотивують учасників. І як люди хочуть потрапити на курс саме до них», – каже Володимир Авдєєнко.
Чому попит перевищує пропозицію? 23 лютого 2024 року Закарпатський обласний центр підготовки населення до національного спротиву розпочав третю хвилю навчання. Перший курс торік пройшов та отримав відповідне свідоцтво 91 цивільний. На другому курсі було підготовлено 140 осіб.
Нині Закарпатський обласний центр підготовки населення до національного спротиву чекає на поповнення слухачів у Мукачівському, Тячівському та Хустському районах області. У Київському обласному Центрі підготовки населення до національного спротиву основний курс вирішили провести за сім тижнів – з навчанням щосуботи та щонеділі.
«Ми обрали формат інтенсиву, бо дуже великий запит від мешканців Київщини. І він був би ще більший, якби прийняли закон про зброю. Але люди пам’ятають, що, коли почалося вторгнення, зброю роздавали. Проте багато хто не вмів її навіть тримати. Київ – це місто, яке намагався взяти ворог. А Київщина – це спільнота, яка зазнала великих втрат і є дуже вмотивованою», – розповідає Володимир Авдєєнко.
Яка є альтернатива муніципальним центрам? На Волині цивільне населення навчається на базі добровольчого формування Луцької міської територіальної громади №1. Викладається вісім військових дисциплін, починаючи від тактичної медицини, закінчуючи інженерною топографією. За два роки війни через вишколи пройшло приблизно 5000 людей.
«Ми насправді багато тренували військовослужбовців. Але у 2022–2023 роках тренуємо й цивільних. У законі «Про основи національного спротиву» передбачено, що навчанням цивільних мають займатися або спеціальні центри, або бригада територіальної оборони. Але у зв'язку з тим, що наша бригада територіальної оборони вже більше ніж рік воює на передньому краї, цим займаємося ми», – розповідає командир добровольчого формування Луцької міської територіальної громади №1 Роман Бондарук.
Органи місцевого самоврядування не фінансують навчання, але надають полігон і забезпечують пальним. Усе інше тримається на волонтерах. Вони надають навіть навчальні дрони – заняття з аеророзвідки користуються чи не найбільшим попитом.
Робота з БпЛА – такої дисципліни немає у затвердженому базовому курсі. Але Київський обласний Центр підготовки населення до національного спротиву також додав його до програми, разом з іншим популярним напрямком – основами протидії ворожим ІПСО.
«Ми зараз самостійно шукаємо партнерів серед приватних шкіл БпЛА. Пам’ятаєте 15-річного хлопчика, який допоміг врятувати Київ? Андрій Покраса за допомогою власного дрона відстежив велику колону військової техніки, яка рухалася на Київ, і передав її координати ЗСУ. Колону було знищено. Цивільне населення має отримати навички з пілотування», – впевнений Володимир Авдєєнко.
Додати у програму роботу з БпЛА планують цього року й у Закарпатті.
Чи підтримує держава грошима осередки нацспротиву? Закарпатці задоволені рівнем підтримки з боку обласної влади, але водночас відчувають, що запит на навчання зростає.
Роман Бондарук розмірковує над створенням комунальної установи на Волині, яка б мала стабільне фінансування, але визнає, що це непростий шлях.
У Київському обласному Центрі підготовки населення до національного спротиву зізнаються, що бюджет на 2024 рік ще не ухвалений, і це заважає плануванню роботи.
У Харківському обласному центрі підготовки населення до нацспротиву відмовилися від коментарів щодо прийняття бюджету.