У вітчизняний прокат вийшли стрічка про боротьбу людяності з бездушністю та жорстокістю, а також – на контрасті – свіжа частина американської комедійної франшизи про надприродне.
Докладніше про все – в огляді Mind.
«Зелений кордон»
Сюжет. Підступними й болотистими лісами, що складають так званий «зелений кордон» між Білоруссю і Польщею, біженці з Близького Сходу й Африки намагаються дістатися до Європейського Союзу. Білоруська пропаганда заманює мігрантів до кордону та обіцяє легкий прохід до ЄС. У цій прихованій війні переплітаються життя новоспеченої активістки Юлії, молодого прикордонника Яна та сім'ї сирійських біженців.
У ролях: Мая Осташевська («Снігу більше не буде»), Джалал Альтавіль, Томаш Влосок, Бехі Джанаті Атай, Мохамад Аль Раші, Далія Наус.
В українському прокаті: з 21 березня 2024 року.
Бекграунд. Резонансний фільм від режисерки «Ціни правди» Аґнєшки Голланд.
Стрічка здобула головну нагороду за «Найкращий фільм» Польської кінопремії «Орли» попри політичну кампанію, яка була розгорнута у країні проти фільму та режисерки. Голланд також отримала Нагороду за Життєві досягнення.
Режисерка фільму Аґнєшка Голланд – номінантка на Премію «Оскар», відома українцям за фільмом «Ціна правди».
Картина «Зелений кордон» заснована на реальних фактах гуманітарної кризи на кордоні Польщі й Білорусі, спричиненої режимом Лукашенка у 2021 році як частина «гібридної війни» проти Європейського Союзу. Фільмуванню передувало детальне дослідження проблеми, зокрема інтерв'ю з біженцями, прикордонниками та активістами.
До того як «Зелений кордон» отримав відзнаку головної кінопремії Польщі та став касовим гітом (друге місце серед усіх польських стрічок за кількістю зборів у 2023-му), цей фільм спричинив на батьківщині скандал. Він розпочався напередодні виборів із різкої критики стрічки радикальними політиками, оскільки в ній показана жорстокість не лише білоруських, а й польських прикордонників у ставленні до мігрантів із країн Близького Сходу й Африки.
Бойкотувати картину закликали навіть президент Анджей Дуда та кілька міністрів. Політична атака супроводжувалася масованою кампанією з негативних коментарів й оцінок на рейтингових платформах – ще до виходу роботи на екрани. На захист режисерки виступили кінематографісти з усього світу, зокрема Федерація європейських кінорежисерів, Гільдія режисерів Америки, Європейська та Українська кіноакадемії.
Церемонія вручення Премії «Орли» розпочалася з політичного натяку: «”Орлам” приблизно стільки ж років, скільки польській конституції, але “Орлів” ніхто не порушував», – сказав присутнім і глядачам під час відкриття президент Польської кіноакадемії Даріуш Яблонський.
Польська кінопремія «Орли» – щорічна нагорода, що присуджується Польською кіноакадемією в царині кіно. Вручення проходить з 1999 року.
У фінальних титрах фільму зазначається: «За перші тижні війни в Україні Польща прийняла близько двох мільйонів українських біженців. Від початку кризи біженців у 2014-му близько 30 тисяч людей загинуло, намагаючись перетнути європейські кордони на морі, на землі, у лісах... Навесні 2023-го на польсько-білоруському кордоні так само помирають люди».
Вам сподобається, якщо: ви готові побачити, на жаль, дуже актуальну та гостру картину, зняту до того ж у чорно-білих кольорах для підкреслення всієї трагічності ситуацій, зображених у фільмі.
Вам не сподобається, якщо: ви не маєте достатньо емоційного ресурсу, щоб у воєнний час дивитись кіно, що пригнічує, оголює нерв і відверто показує вразливість людського життя, коли одні можуть цим користуватись і вирішувати долі інших.
Головна причина подивитися: вкотре упевнитись у несправедливості цього світу, в тому, як диктаторські режими маніпулюють масами, як пси системи з насолодою виконують накази, які далеко не завжди сумісні з людяністю.
«Мисливці на привидів: Крижана імперія»
Сюжет. Родина Спенглер вирішує повернутися до Нью-Йорка. Тим паче славнозвісний будинок, де була пожежна частина, знову можуть зайняти мисливці на привидів. Починається робота з винайдення нових, ефективныших способів полювання. Таємнича знахідка може їм у цьому допомогти, але одночасно вона вивільняє невідому раніше злу силу Холод Смерті. Якщо не приборкати це лихо, воно може занурити планету у новий льодовиковий період та знищити усе людство.
У ролях: Пол Радд («Людина-мураха та Оса: Квантоманія»), Керрі Кун («Мисливці на привидів: З того світу»), Фінн Вулфгард («Воно», серіал «Дивні дива»), Маккенна Грейс («Мисливці на привидів: З того світу», «Обдарована»), Білл Мюррей, Ерні Хадсон та інші.
В українському прокаті: з 21 березня 2024 року.
Бекграунд. Фантастична пригодницька комедія «Мисливці на привидів: крижана імперія» є продовженням фільму «Мисливці на привидів: З того світу», що вийшов у 2021 році, та п’ятим фільмом однойменної франшизи. До виконання своїх ролей повернулися актори, які були задіяні у зйомках «Мисливців…» ще у 1980-х роках: Білл Мюррей, Ден Ейкройд та Ерні Хадсон. Фільмувати почали 20 березня 2023 року у Лондоні, потім продовжили у Нью-Йорку, завершивши наприкінці червня.
Стрічка знята Ґілом Кінаном у співавторстві з Джейсоном Райтманом.
Вам сподобається, якщо: ви йдете у кіно на цю прем’єру з чітким усвідомленням, що просто хочете зловити безтурботний вайб та веселий дух у черговій пригодницькій стрічці без особливої послідовності розгортання подій.
Вам не сподобається, якщо: ви готові поділити думку багатьох профільних західних кінокритиків, що у творців цього разу вийшов перебір, бо вони не змогли вибрати, яку з різноманітних ідей сюжету використати, а тому вирішили використати їх усі.
Головна причина подивитися: свіжа частина культової кінофраншизи пропонує певні нотки ностальгії та розваг для шанувальників оригіналу, але аж надто велика кількість акторів і дещо серйозний тон не дозволяють цьому продовженню дійсно «зачепити».