Податкова в онлайні та скасування зборів за знищене житло. Що ще нового у фіскалів?

І як вони самі це пояснюють

Фото: depositphotos.com

Нещодавно Mind писав про те, що протягом квітня – серпня 2024 року поетапно набирають чинності норми закону №3603-IX. Він вносить поправки до Податкового кодексу, які стосуються онлайн-комунікації з платниками податків та уточнюють окремі положення податкового законодавства.

Прописані в законі зміни мають переважно технічний характер. Зокрема, вони стосуються податкових пільг щодо плати за землю та податку на нерухоме майно, процедури зміни відомостей про юридичних осіб, механізму дистанційної комунікації між платниками податків і Державною податковою службою (ДПС), а також перевірок сум ПДВ, заявлених до бюджетного відшкодування.

Тепер ДПС опублікувала роз'яснення, як саме ці та інші норми діятимуть у реальному житті. Розбираймося у ключових змінах та в їх практичному застосуванні.

Взаємодія між платниками податків та ДПС на відстані. Закон №3603-IX надав платникам податків право спілкуватися з ДПС у режимі відеоконференції. Тобто без особистої присутності в податковій.

Це може відбуватися у таких випадках:

Спрощення процедури реєстрації неприбуткових організацій. З урахуванням законодавчих змін передбачено можливість внесення організацій до Реєстру неприбуткових установ за умови подання відповідних документів при держреєстрації юридичної особи або протягом 10 днів із дня її реєстрації.

Отже, якщо за результатами розгляду цих документів юрособа внесена до Реєстру неприбуткових установ, вона з дня держреєстрації вважатиметься неприбутковою організацією.

Нюанси оподаткування благодійної допомоги. Відповідно до норм закону №3603- IX, більше не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) суми, виплачені на користь військовослужбовців (резервістів), які отримали поранення, контузії та іншу шкоду здоров'ю. Але лише за умови, що такі особи безпосередньо перебували в зоні бойових дій.

Також не оподатковуватиметься ПДФО допомога, виплачена членам сімей військовослужбовців (резервістів), які загинули внаслідок поранення, контузії або каліцтва.

Звірка даних при розрахунку мінімального податкового зобов'язання. Фізособи, які є власниками, орендарями чи користувачами сільгоспугідь, сплачують мінімальне податкове зобов'язання. Його розмір визначає ДПС.

Але, якщо платник податків не погоджується з розрахунками податкової, він може звернутися до ДПС для звірки даних і перерахунку податкового зобов'язання, надавши такі документи:

Плата за землю, на якій була розташована нерухомість, знищена внаслідок бойових дій. Ні земельний податок, ні орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності в такому разі не нараховуються та не сплачуються. Але є певні обмеження.

Пільга поширюється на власників знищених об'єктів житлової нерухомості за умови, що площа земельної ділянки не перевищує:

Подібні ліміти є і для власників об'єктів нежитлової нерухомості, яка була зруйнована:

Нові строки бюджетного відшкодування ПДВ. Оскільки закон №3603-IX змінив строки перевірок ПДВ-декларацій із заявленими у них сумами на бюджетне відшкодування, це своєю чергою спричиняю зміну строків фактичного відшкодування ПДВ.

Відтепер камеральні перевірки тривають до 20 днів після подання податкової декларації, документальні перевірки – до 40 днів після подання податкової декларації. Відповідно, поки не завершиться перевірка, платник ПДФ відшкодування не отримає.

Штрафи за податкові порушення. У цьому випадку йдеться про звільнення від сплати штрафних санкцій.

Перша ситуація – хибна сплата податкових зобов'язань на інший бюджетний рахунок. Для того щоб не «прилетів» штраф, потрібне виконання двох умов:

  1. має бути факт сплати узгодженого грошового зобов'язання платником податків, у тому числі податковим агентом, на бюджетний рахунок, який відрізняється від того, що передбачено для конкретного податку / збору (наприклад, для ПДФО);
  2. сплата узгодженого грошового зобов'язання має відбутися пізніше граничного терміну, встановленого конкретного податку чи збору.

При цьому ДПС уточнює, що платник податків зобов'язаний подати до податкової за місцем адміністрування заяву в довільній формі про повернення з бюджету помилково та/або надмірно сплаченого грошового зобов'язання (крім ЄСВ) протягом 1095 днів. Крім того, платник податків має зазначити, що цю суму слід перенаправити на погашення податкових зобов'язань.

Друга ситуація – помилкова сплата ПДВ, який донараховано за підсумками перевірки.

Як зазначає ДПС, оскільки сплата податку на додану вартість до бюджету здійснюється з рахунків, відкритих у Системі електронного адміністрування, то стандартно при помилковому перерахуванні податку на такий рахунок звільнення від відповідальності не передбачено. Проте якщо платник податків помилково сплатив ПДВ саме за результатами перевірки, то в цьому разі штрафні санкції не застосовуються.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS