Голосують ногами: чому з Китаю та Великої Британії тікають мільйонери

Майже 9500 британських і 15 200 китайських багатіїв змінять юрисдикцію цього року

Фото: depositphotos.com

Велика Британія у 2024 році втратить приблизно 9500 громадян зі статками понад $1 млн – більше, ніж будь-яка інша країна світу, за винятком Китаю. Такі дані містяться у новому дослідженні Henley Private Wealth Migration Report щодо міграційних планів забезпечених людей.

Цифра більш ніж удвічі перевершує торішню та поступається лише показникам КНР, звідки планують з’їхати 15 200 мільйонерів. Що ж їх спонукало до настільки стрімкої релокації?

«У світі, який опинився в ідеальному штормі геополітичного напруження, економічної невизначеності й соціальних потрясінь, мільйонери голосують ногами», – вважає Домінік Волек, очільник напрямку роботи з приватними клієнтами компанії Henley & Partners та один зі співавторів дослідження.

Голосують ногами: чому з Китаю та Великої Британії тікають мільйонери

У дослідженні наводяться загальні цифри приїздів і від’їздів, що демонструють загальну тенденцію міграції багатіїв по світу. Дослідницький партнер Henley, компанія New World Wealth, оцінює цю тенденцію на основі відкритих даних про зміну місця проживання, статистики програм міграції інвестиційного капіталу й опитування посередників в індустрії обслуговування заможних.

Британські чинники

Цифри міграції з Великої Британії пояснюються виборами, що відбудуться за кілька тижнів. У перегонах лідирує Лейбористська партія, яка випереджає консерваторів на 20% та має у передвиборчій програмі вимогу щодо збільшення податків для багатіїв.

Цей останній міграційний пік надбагатих взагалі-то коріниться у брекзиті. У 2017–2023 роках Велика Британія втратила через міграцію приблизно 16 500 мільйонерів. Цей масовий від’їзд є значною зміною для країни, яка десятиліттями була прихистком і магнітом для заможних родин з Європи, Азії, Африки та Близького Сходу, які тяжіли до Лондона.

Понад 7% усіх мільйонерів, що цього року планують змінити місце проживання, є вихідцями саме з Об’єднаного Королівства. На це впливає «стала накопичувальна динаміка негативних чинників», які роблять країну все менш привабливим місцем для тих, у кого є гроші. Серед цих чинників – брекзит, енергетична криза через війну росії проти України та подальше зростання інфляції, вважає Ханна Уайт, генеральна директорка Інституту урядування у Лондоні.

«Відплив власників великих капіталів, раніше спровокований економічним і політичним контекстом, прискорився через політичні рішення, які ухвалюються напередодні виборів», – прокоментувала вона матеріали дослідження.

Європейські негаразди

Людям із великими статками дедалі важче знайти собі місце у світі. Під час пандемії та поширення віддаленого формату роботи багато урядів запровадили так звані золоті візи, залучаючи мешканців із високою купівельною спроможністю.

Після закінчення пандемічних обмежень і нормалізації ситуації пріоритети змінилися. Данія у жовтні 2023 року сильно обмежила умови програми, згідно з якою експати звільнялися від сплати податків на 30% їхніх статків протягом п’яти років. Того ж місяця Джорджа Мелоні оголосила про зменшення на 70% податкових зобов’язань для італійців, які повернуться додому. У грудні 2023 року скасували пільгові умови оподаткування іноземного капіталу в Португалії.

Крім Лісабону, програми «громадянство в обмін на інвестиції» через тиск з боку Європейського Союзу скасували уряди Греції, Іспанії та кількох карибських країн.

Пункти призначення

І Консервативна, і Лейбористська партії пообіцяли виборцям скасувати пільговий режим оподаткування для закордонних резидентів – багатих іноземців, що живуть у Великій Британії. Лідер лейбористів Кір Стармер навіть має амбітні плани підвищеного оподаткування цієї групи.

Голосують ногами: чому з Китаю та Великої Британії тікають мільйонери

Основним місцем, куди мігрують багатії, стали Об’єднані Арабські Емірати, де 2024 року планують осісти майже 6700 надбагатих. Абу-Дабі – давній притулок для забезпечених людей з Індії та Близькосхідного регіону, прихистив тисячі росіян, які полишили свою країну через війну.

У 2024 році з росії збирається виїхати ще 1000 багатіїв – майже вдвічі менше, ніж роком раніше, і значно менше за 8500, що змінили місце проживання за 2022 рік.

Збільшення частки росіян в ОАЕ загальмувалось останніми роками, у лідери вийшли європейці та британці. За останнє десятиліття у Дубаї, найбільшому місті Об'єднаних Еміратів, на 78% зросла кількість багатіїв.

Це – наслідок цілеспрямованої урядової політики. Роками Абу-Дабі та Дубай створювали умови для відкриття офісів світових інвестиційних компаній, родинних компаній з управління активами та інвестиційних фондів. Додати до цього нульовий податок на особисті доходи, зручний часовий пояс для ведення справ по всьому світу та аеропорт світового класу – і стає зрозуміло, чому всі їдуть туди.

На другому місці серед країн, куди мігрують багатії, – США, де цього року планують оселитися 3800 осіб зі списку. Замикає трійку лідерів Сингапур – 3500 очікуваних грошовитих прибульців.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS