У китайському Даляні 25–27 червня 2024 року відбулася 15-та щорічна нарада нових лідерів Всесвітнього економічного форуму, яку також називають «літнім Давосом». Захід, метою якого є поліпшення стану світової економіки, був сфокусований на проблемах розмежування і протекціонізму, зростанню напруженості та збільшення кількості конфліктів.
Mind зібрав найважливіші заяви, що були виголошені з трибуни економічного форуму в Даляні.
Китай закликав «пекти пироги» разом
Прем’єр Держради КНР Лі Цян порівняв глобальну економіку з «пирогом», від якого США та Євросоюз намагаються відірвати свої шматки, розриваючи зв’язки з іншими регіонами. На його думку, якщо Захід не поєднає зусилля з Китаєм, «пиріг меншатиме».
«Глобальна економіка стикнулася з проблемою зростання. Якщо країни намагатимуться виключно максимізувати свої інтереси, не зважаючи на інтереси інших, це не лише розпалюватиме геополітичні конфлікти, а й стане каталізатором регресивних проблем – розривів ланцюгів постачання та протекціонізму», – попередив Лі Цян.
«Всім країнам і регіонам необхідно тісніше співпрацювати, протистояти міжблоковій конфронтації та розриву зв’язків, підтримувати стабільність та безперебійність роботи промислових і логістичних ланцюгів, а також сприяти лібералізації і спрощенню процедур торгівлі та інвестицій», – запропонував прем’єр Держради КНР.
США та ЄС останнім часом посилили критику на адресу Китаю, у тому числі через його проросійську позицію щодо війни в Україні. Водночас країни Заходу посилюють економічний тиск на Пекін, запроваджуючи протекціоністські заходи проти таких швидкозростаючих галузей економіки КНР як виробництво електроавтомобілів, літій-іонних акумуляторів і сонячних батарей. Минулого місяця Штати оголосили про підняття тарифів на китайські електрокари з 25% до 100%. Після цього Євросоюз також анонсував підвищення тарифів до 48%.
Частка Пекіна в загальному «пирозі» зросла з 6% до 17%
За даними Всесвітнього банку, глобальне економічне зростання гальмується третій рік поспіль. Темпи впали з 2,6% у 2023 році до 2,4% у поточному. На цьому тлі економіка Китаю обсягом $18,6 трлн у І кварталі продемонструвала надзвичайне зростання на 5,3%.
Для порівняння: у 2007 році, коли «літній Давос» вперше відбувся у Китаї, обсяг економіки Китаю становив $3,5 трлн, а її частка була лише 6% від глобальної – проти теперішніх 17%.
Джейсон Динг, керуючий партнер консалтингової компанії Bain & Company Greater China, висловив впевненість у тому, що вона зберігатиме потенціал і сталість. А іноземні компанії чіплятимуться за Китай, щоб зростати з ним. У перші п’ять місяців 2024 року 21 764 компанії відкрили свої китайські представництва – на 17,4 більше, ніж за минулий рік.
«Транснаціональні корпорації не в змозі ігнорувати Китай. Вони прагнутимуть співпраці з Китаєм. І вони також виграють від того, що Китай стане глобальним гравцем», – заявив Джейсон Динг.
Китай зацікавлений в інвестуванні в економіки інших країн
Лі Донгшенг, засновник і керівник транснаціональної корпорації з виробництва побутової електроніки та сонячних батарей TCL, зробив заяву, що шокувала. За його словами, частка китайських експортноорієнтованих підприємств у світовому промисловому виробництві сягнула 30%, і більше не зростатиме. Компанії не здатні збільшити свою частку, тож змушені змінювати стратегію розвитку.
За твердженням підприємця, наступний етап зростання для китайських виробництв – це допомога іншим країнам у розвитку їхньої індустрії та створенні робочих місць за межами Китаю.
В’єтнам запропонував модель «зцілення від ран» війни
Прем’єр-міністр В’єтнаму Фам Мін Тінь став одним із двох найбільш почесних гостей економічного форуму в Даляні – разом із президентом Польщі Анджеєм Дудою.
У своєму зверненні до учасників заходу Фам Мін Тінь наголосив, що на земній кулі зараз переважає стабільність і в цілому панує мир, який зрідка порушується незначними, на його погляд, локальними війнами.
Глобальна економіка, за його словами, зараз переживає безпрецедентно велику та всебічну трансформацію, рушіями якої є наука, технології і четверта промислова революція. Світ при цьому поділений між двома полюсами, на одному з яких лідирує Китай, який забезпечив у 2013–2021 роках понад 38% глобального економічного зростання. Цей поділ створюватиме як можливості для країн, що розвиваються, так і ризики розриву ланцюгів постачання.
В’єтнам, за словами Фам Мін Тіня, протягом 30 років (1945–1974) був країною, яку роздирала війна, проте В’єтнам спромігся скинути із себе вантаж образ. У тому числі саме завдяки цьому економіка країни зросла до $430 млрд у 2023-му та продемонструвала зростання в 5,66% протягом І кварталу 2024 року.
«В’єтнам подають як приклад моделі для зцілення ран війни. Ми закриваємо очі на минуле, поважаємо відмінності та дивимося в майбутнє, налагоджуючи відносини з колишніми ворогами», – заявив Фам Мін Тінь.
За його словами, економіка В’єтнаму спирається на три стовпи: демократію, правову державу та соціальноорієнтовану ринкову економіку. Якщо громадяни країни відчувають себе рушійною силою і найбільш значущим ресурсом – це забезпечує політичну стабільність.
На трьох стовпах тримаються ключові політики В’єтнаму:
«Літній Давос» назвав 10 найперспективніших технологій та індустрій
Організатори форуму в Даляні традиційно оприлюднили для підприємців й урядовців перелік із 10 технологій та індустрій, які наразі формуються, проте суттєво вплинуть на суспільство, економіку й рівень життя людей протягом наступних 3–5 років.