Значна частина другого дня Mind Invest Summit була присвячена темі волонтерства та оборони. Не стала винятком і пітчинг-сесія, де презентували проєкти, пов’язані з військовою тематикою. Представляємо короткий огляд цих розробок та їх запитів до майбутніх співінвесторів.
Огляд проєктів, представлених у перший день пітчингу, можна прочитати тут:
Flexsys. Система ППО
Розпочав цикл презентацій другого дня пітчингу Дмитро Костарєв, CEO і засновник Flexsys. Його компанія вже виросла зі статусу стартапу: вона функціонує 15 років і має у штаті понад 50 інженерів, пропонуючи на ринок апаратні та програмні рішення. На саміті інвесторам було представлено проєкт PC NETWORK – систему проактивного управління мережею оптико-електронних станцій протиповітряної оборони на основі штучного інтелекту.
Дмитро показав на практиці можливості системи, демонструючи відео під час своєї презентації. Кожна станція має у своєму складі камеру, тепловізор і лазерний далекомір. Використовуючи ШІ, система ідентифікує, відстежує та прогнозує траєкторії польотів летючих об'єктів. Це дає змогу забезпечити безперервний моніторинг і доступ до даних повітряного простору в режимі реального часу. Фактично створюється мережа протиповітряної оборони (звідси й «нетворк» у назві).
Маючи офіси у Львові та Вінниці, а також дочірню компанію в Німеччині, Flexsys готова підняти виробничі потужності з поточних 50–60 до 150-180 модулів на місяць. Для цього необхідно залучити $800 000 додатково до вже інвестованих $150 000.
Демонстрація роботи оптико-електронної станції: тут
Демонстрація роботи PC Network (відстежування рухомих об’єктів): тут
FlyFish. Виробництво БпЛА
Наступним спікером був Павло Фіщук, засновник FlyFish – компанії закритого виробничого циклу з продукування безпілотних літальних апаратів різного призначення. Будучи резидентами «Дія.Сіті», команда налагодила співпрацю з європейськими постачальниками та гарантує вчасність виконання замовлень.
Павло Фіщук продемонстрував різні продукти компанії: БпЛА тактичного, оперативного та стратегічного рівнів. Кожен із цих типів має своє призначення – від локальних завдань на близькій відстані до ударів по глибокому тилу супротивника.
Окрім суто військового призначення, у компанії бачать подальше розширення застосування БпЛА й у цивільних сферах – сільському господарстві, рятувальних операціях, логістиці, екологічному моніторингу, інфраструктурних обстеженнях.
FlyFish шукає як інвесторів у проєкт, так і розробників та інженерів IT, які хотіли б реалізувати себе в цій динамічній галузі. Найбільш актуальним завданням бачать для себе залучити розробників рішень із навігації та доведення літальних апаратів до цілі.
ESL. Модулі дистанційного підриву
Далі на сцену вийшов Мар'ян Кушнір із компанії ESL і презентував модулі «Цвіркун» і «Цикада», що ініціюють підрив ворожих об’єктів. Ці розробки можуть бути розміщені (доставлені) у місцях майбутнього контакту з ворогом за допомогою дронів, або іншими методами. Далі завдання тільки в тому, щоб дистанційно активувати дію вибухівки – без ризику для українських військових.
Свій виступ Мар’ян Кушнір побудував навколо відеодемонстрацій реальної роботи продуктів компанії. Було показано звіт тестування модуля «Цвіркун» підрозділом ЗСУ й актуальне інтерв’ю військовослужбовця, зняте буквально за два дні до презентації на Mind Invest Summit. Після цього Мар’ян показав тактичне застосування модуля направленого, захищеного та посиленого управління для FPV, а закінчив демонстрацією роботи модуля автонаведення на системи РЕБ. Модуль може працювати щонайменше 20 діб у бойовому режимі, має таймер та опцію самоліквідації.
Відео демонстрація модуля ініціації дистанційного підриву: тут
Модуль направленого управління для FPV: тут
Модуль авто наведення на системи РЕБ: тут
Команда готова до співпраці як з інвесторами, так і з колегами-розробниками. Продукти, що вже отримали бойове підтвердження ефективності, потребують лише масштабування.
ТОВ «ІРВ». Інноваційні розвідувальні вироби
Андрій Малишев, головний інженер і співзасновник інженерно-аналітичного конструкторського бюро «ІРВ» разом із командою представляли свою продукцію на стенді впродовж усієї конференції. На сцені ж він зумів більш точно донести головні ідеї та пропозицію для інвесторів.
Андрій наголосив, що в сучасній війні вирішальну роль відіграють БпЛА, здатні виконувати бойові завдання в умовах постійних електромагнітних перешкод. Разом із тим основною проблемою є те, що приблизно 80% компонентів, з яких збирають безпілотники в Україні, – китайського виробництва. Команда проєкту хоче змінити цю ситуацію і стати повністю незалежними від компонентів із Китаю. Львівський регіон, де збирається техніка «ІРВ», є оптимальним для цього, оскільки віддалений від лінії бойових дій, а логістика (постачання імпортних комплектуючих із країн НАТО) проходить через західний кордон України.
Поточні виробничі потужності компанії дозволяють виробляти 50 CHEGLOCKS (крилатий БпЛА-розвідник, камікадзе, бомбардувальник) та 1000 FPV дронів-камікадзе на місяць. Інвестиції в передове обладнання дозволять компанії перейти на конвеєрну лінію і наростити потужності до 130 дронів щодня. Наразі від інвестора планується залучити $500 тис. на 3D-принтери та пресформу для літака.
Окрім виробництва, компанія також пропонує мобільний центр керування польотами й мобільний ремонтний центр, а великогабаритні БпЛА доставляються через логістичний центр ІРВ.
Подивитися на запуски дронів компанії в дії можна на інстаграм-сторінці.
Norda Dynamics. Автономна система пілотування БпЛА для середовищ, позбавлених зв’язку
Навіть маючи сучасний парк дронів, в умовах війни завжди існує ризик втратити зв’язок із ними. Розв'язання цієї проблеми запропонував Назар Бігун, CEO Norda Dynamics. Компанія уже має перемогу на хакатоні Міністерства оборони України та налагодила інтеграцію більш ніж із 20 виробниками дронів в Україні.
Назар детально (наскільки це можливо під час п’ятихвилинного виступу) розповів про принцип роботи продукту. Система працює на борту БпЛА й повністю захищена від перешкод (заглушень), що й відображає головну цінність – дрон залишається керованим в умовах відсутності зв’язку або активної дії РЕБ-систем супротивника. Для підвищення ефективності й продуктивності також використовується машинне навчання.
Оцінюючи ринок, Назар Бігун послався на свіжу інформацію, надану Офісом Президента: 2024 року планується виробити 2 млн БпЛА й отримати додатково 1 млн БпЛА від міжнародних партнерів України.
За оцінкою Norda Dynamics, третина цих дронів мають бути оснащені системами автоматичного відстеження цілі, і цей відсоток із часом збільшуватиметься. Враховуючи середню ціну рішення компанії на рівні $100, загальний об’єм ринку досягає $100 млн. За поточного стану справ компанія може покрити 10% обсягу цього ринку, а досяжна частка з урахуванням ролі конкурентів може сягнути 33%, тобто приблизно $33 млн.
Додати варто й те, що рішення вже має погодження якості за стандартами НАТО, отже, західний ринок також може стати цільовим. Його оцінити важко, але загальний оборонний бюджет організації перевищує $1,2 трлн.
Команда розробників Mind. Система розмінування на основі біонічних рук
Закінчував день виступ Олександра Спасіченка, який презентував проєкти розробників, що розвиваються за підтримки Mind.ua. Зараз команда працює над дистанційно керованим роботизованим комплексом для пошуку, обстеження, ідентифікації та знешкодження вибухонебезпечних пристроїв.
Під час свого виступу Олександр нагадав про кричущу проблему із замінованістю території – Україна зараз є однією із найбільш небезпечних країн світу в цій категорії. І коли відбуватиметься подальша деокупація, потреба в системах розмінування лише збільшуватиметься. На жаль, наявні на сьогодні роботизовані рішення дозволяють безпечно працювати переважно на відкритих майданчиках (полях тощо). Коли ж замінованими є промислові чи енергетичні об’єкти, житлові будівлі, доводиться ризикувати життям саперів.
Команда розробників пропонує розв'язання цього завдання: розміновувач із використанням біонічних рук. Сам комплекс оснащений високоточними гібридно-біонічними маніпуляторами з тензодатчиками, що імітують людські руки, та 3D-камерами, які дозволяють оглядати об’єкт з усіх боків. Оператор при цьому перебуває на безпечній відстані й дистанційно керує роботою розміновувача, власними руками виконуючи необхідні дії, які відтворюються біонічними маніпуляторами вже поблизу міни. За таких умов у разі непланового детонування єдиний ризик – пошкодження обладнання. Людина при цьому залишається в безпеці.
Команда пропонує кілька сценаріїв для участі. Залежно від того, наскільки далеко інвестори готові просунути проєкт, орієнтовна сума варіюється від $40 тис. до $600 тис.
Крім цього проєкту, команда працює над іншими рішеннями, серед яких:
Якщо вас зацікавили можливості щодо інвестування або надихає співпраця з командами над представленими проєктами – будемо раді надати контакти. Пишіть нам на spasichenko@gmail.com.