У липні 2024 року Підрозділ народонаселення Департаменту з економічних і соціальних питань Організації Об’єднаних Націй оприлюднив висновки з 28-го дослідження «Майбутнє народонаселення – 2024». Вони засвідчили значну зміну демографічного ландшафту у всьому світі: значний спад народжуваності в густонаселених країнах призведе до досягнення пікової кількості населення світу протягом поточного століття (з 80%-ю вірогідністю), що не розглядалось як реальна можливість ще 10 років тому (30% у 2014 році).
У дослідженні використовувалась аналітична модель обрахунків демографічних даних і прогнозів задля оцінки трендів, а також запропоновано рекомендації для політичних еліт щодо пристосування до зміни чисельності, вікової структури та розподілу населення. Попередні (і менші за кількісними показниками) піки мали значний вплив на сталість, впливаючи також і на досягнення цілей у боротьбі з перенаселенням, бідністю та несталим споживанням, що були встановлені в 1994 році під час Міжнародної конференції з народонаселення та розвитку.
Наводимо 10 ключових висновків з цього дослідження.
Протягом наступних 50–60 років населення зростатиме, щоб у середині 2080-х сягнути показника в 10,3 млрд – проти 8,2 млрд у 2024 році. Після пікового значення очікується скорочення, і до кінця століття кількість становитиме 10,2 млрд людей.
У 63 країнах і територіях, де у 2024 році проживає 28% населення планети, кількість населення сягнула максимуму ще до початку 2024 року.
У 48 країнах і територіях, де у 2024 році проживає 10% населення, пік припаде на 2025–2054 роки. В інших 126 країнах та територіях населення все ще збільшується, і так триватиме до 2054 року та пізніше, і може сягнути максимальних значень у поточному столітті або вже після 2100 року.
Наразі світовий рівень народжуваності становить 2,3 народжених дітей на одну жінку, що менше за показник в 3,3 у 1990 році. Більш ніж половина країн на території світу мають рівень народжуваності нижчий за 2,1 народжених дітей – рівень, який має панувати у країні, якщо в довгостроковій перспективі вона не хоче покладатися на залучення мігрантів.
У 2024 році 4,7 млн дітей, або приблизно 3,5% від загальної кількості, народилися в матерів у віці до 18 років і майже 340 000 – у дівчат у віці до 15 років – із серйозними наслідками для здоров’я та добробуту як молодих матусь, так і їхніх дітей. Інвестиції в освіту для молоді та підвищення шлюбного й дітородного віку в країнах, де це ще не зроблено, сприятимуть здоровому життю матерів та їхніх дітей, високому освітньому рівню молоді й більш продуктивному залученню робочої сили.
По всьому світу очікувана тривалість життя при народженні становила у 2014 році 73,3 року – на 8,3 року більше, ніж була в 1995-му. Подальше зниження рівня смертності має привести до збільшення очікуваної тривалості життя до 77,4 року у 2054-му. У 2022 році тривалість життя майже по всьому світу повернулася до показників часів до пандемії COVID-19.
Як прогнозується, кількість жінок у віці 15–49 років, яких у 2024-му налічується 2 млрд, збільшиться до 2,2 млрд наприкінці 2050-х років, сприяючи безперервному зростанню населення планети, навіть у разі, якщо народжуваність буде на рівні заміщення.
Сьогоднішня структура молодого покоління, яка є наслідком попереднього зростання, вплине на 79% зростання населення до 2054 року, додавши близько 1,4 млрд людей.
Приблизно у 100 країнах і територіях населення працездатного віку (20–64 роки) зростатиме до 2054 року, створюючи вікно можливостей, відоме як демографічні дивіденди. Щоб отримати максимальну вигоду від ситуації, країни мають інвестувати у галузі освіти, охорони здоров’я та інфраструктуру, а також провадити реформи задля створення робочих місць і підвищення ефективності державного управління.
Наприкінці 2070-х років населення планети у віці 65 років і старші сягне позначки у 2,2 млрд, перевищивши кількість дітей до 18 років. До середини 2030-х їхня кількість перевищить кількість немовлят (віком до 1 року), із показником у 265 млн.
Країни, що перебувають на високому рівні демографічного старіння, мають почати використовувати технології для підвищення продуктивності праці та життя всіх вікових груп. Вони також мають створювати більше можливостей для навчання протягом життя (lifelong learning), перенавчання, підтримки робочої сили різних вікових груп і відкривати нові перспективи для тих, хто може й хоче продовжити трудове життя.
У 50 країнах і територіях імміграція буде здатна пом’якшити вплив скорочення кількості населення, викликаний низьким рівнем народжуваності та старшою віковою структурою. Водночас у 14 країнах і територіях із низьким рівнем народжуваності еміграція продовжуватиме вплив на зменшення населення аж до 2054 року.
Дискримінація та законодавчі бар’єри обмежують доступ жінок і підлітків до послуг охорони сексуального й репродуктивного здоров’я. Підвищення законного шлюбного віку та впровадження планування сім’ї на рівні первинної медичної ланки можуть сприяти підвищенню загального освітнього рівня жінок, їхній економічній активності і зменшенню народжуваності.
У країнах, населення яких уже на піку чи опиниться там протягом найближчих трьох десятиліть, мають бути реалізовані такі програми, як:
Наслідками цих реформ стануть збільшення залученості жінок до роботи, більш сталі сім’ї, розумне та плановане дітонародження, підвищена економічна безпека чоловіків і жінок похилого віку.