Трохи статистики. Згідно нещодавнього дослідження порталу DIM.RIA, люди готові витратити в середньому близько $50 тисяч для придбання нерухомості, що перевищує минулорічні показники. Розглядають як первинку, так і вторинку, на третьому місці – приватні будинки. Збільшилася також кількість тих, хто готовий викласти за квартиру від $50 до $80 тисяч – зараз це 23% респондентів. Статистичний зріз OLX Нерухомість свідчить, що 60% користувачів сайту готові придбати житло протягом наступних двох років. Більшість із них віддає перевагу саме новобудовам. А Нацбанк опублікував свіжий звіт, у якому йдеться, що за перший квартал 2024 року угод про купівлю нерухомості на третину більше ніж за аналогічний період торік.
Отже, незважаючи ні на що, у людей залишається стійке бажання мати власне житло. Психологія: свій дах над головою створює відчуття стабільності та вкоріненості в непростий час. Більше того, це непогане капіталовкладення для збереження коштів від інфляції.
Проте часто, коли рішення про купівлю квартири прийняте, виникає питання – з чого почати? Разом з фахівцями міжнародної девелоперської компанії Greenville Kyiv розробили гайд з шести послідовних кроків для тих, хто хоче придбати житло в новобудові, проте не знає, як підійти до цього.
Майже всі девелопери розповідають цільовій аудиторії, що обов’язково побудують та введуть в експлуатацію житловий комплекс. Довіряти потрібно, але перевіряти – обов’язково. Починати можна з Google. У першу чергу, шукаємо всю інформацію про забудовника. Важливо звернути увагу на ім’я, репутацію, історію компанії.
«Погугліть інші проєкти девелопера. Чи були незавершені об’єкти, гучні скандали. Ця інформація найчастіше є в ЗМІ або на профільних форумах, у соціальних мережах. Позитивну роль відіграє також експертиза менеджменту компанії, участь в галузевих спілках, асоціаціях, клубах. Це значний репутаційний плюс. Корпоративно-соціальна діяльність та сталий розвиток – ще один плюс. Наявність банківської акредитації житлового комплексу також свідчить на користь девелопера», – розповідає керівник проєктів Greenville Kyiv Наталія Дубик.
Ще одна порада – дізнатися про роботу забудовника під час війни, наскільки впевнено він продовжує будувати у теперішніх умовах. Близько 60% компаній в Києві заявили, що продовжують будівництво, проте це не зовсім так – на практиці активні роботи ведуться далеко не у всіх. Важливо відрізняти реальне будівництво від імітації. Темпи та динаміку будівництва, зазвичай, публікують на сайті та в соцмережах.
Записатися на зустріч можна через офіційний сайт житлового комплексу або зателефонувавши. Під час візиту до відділу продажів менеджери презентують проєкт, розповівши про локацію, технічні характеристики, особливості, доступні планування, терміни введення в експлуатацію.
Після цього клієнта мають повести на будову для огляду майбутньої квартири. Є можливість на власні очі побачити динаміку робіт, поставити будь-які питання щодо матеріалів, технічних особливостей. Іноді девелопери пропонують інноваційні можливості. Наприклад, в житловому комплексі Greenville Park на Подолі є опція віртуальних 3D-турів, щоб одразу побачити візуалізацію квартири, яка сподобалась. Вони завантажені на екран для демонстрації клієнтам у відділі продажів. А за допомогою VR-окулярів Oculus Meta Quest 2 можна здійснити віртуальний візит до вже готової квартири з ремонтом.
Обрану квартиру можна забронювати через менеджерів на термін, погоджений із забудовником, щоб прийняти остаточне рішення. Якщо рішення прийняте, укладається попередня угода – документ, який діє протягом періоду, поки житлова нерухомість перебуває на стадії будівництва та введення в експлуатацію. В процесі перевіряються документи клієнта (паспорт, свідоцтво про шлюб тощо). Згідно правил, такий договір передбачає складання нотаріального акту. Умови для оформлення попереднього договору наступні:
Підписання такої угоди означає, що клієнт зобов’язується придбати обране житло в подальшому, а забудовник – надати його. У попередньому договорі повинна міститись інформація:
Після завершення будівництва важливо домовитися про огляд квартири. Потрібно до підписання фінальної угоди (!) перевірити, чи відповідає побудоване житло проєкту: квадратура, наявність дефектів, якість виконання робіт тощо. Якщо все відповідає проєкту, підписується акт прийому житла. При наявності дефектів, вони мають бути ліквідовані в терміни, зазначені у попередньому договорі.
Коли будинок завершений та зданий в експлуатацію, укладається кінцевий договір. Для реєстрації права власності в Міністерстві юстиції необхідні:
Після реєстрації покупець отримує свідоцтво про право власності та витяг з Державного реєстру прав. Таким чином, омріяна квартира стає реальністю.
Можна придбати квартиру в розтермінування. Так, в ЖК Greenville Park зараз діє програма «Лагідна іпотека» від компанії Greenville. Програма передбачає придбання квартири будь-якого формату без відсотків та переплат терміном до 5 років з першим внеском у 20%.
«Ми намагаємося зробити квартири доступними для покупців. Саме тому розробили «Лагідну іпотеку», яка дає змогу стати власником квартири бізнес-сегменту в будинку, який будується зараз. Плановий термін введення в експлуатацію – четвертий квартал 2025 року. На однокімнатні квартири перший внесок становить 30%, залишок можна оплатити протягом 4 років щомісячними або щоквартальними платежами без відсотків. На двокімнатні, трикімнатні та чотирьохкімнатні квартири умови аналогічні, тільки перший внесок складає від 20%, а залишок можна оплатити протягом 5 років», – розповідає керівник департаменту продажів Greenville Kyiv Сусанна Караханян.
Для оформлення іпотеки покупцю потрібно зібрати пакет документів: паспорт громадянина України, ідентифікаційний код, свідоцтво про шлюб (або розлучення), дозвіл чоловіка чи дружини на оформлення іпотечного кредиту, документ з підтвердженням офіційного доходу, трудовий договір. Зазвичай, це стандартний пакет документів, необхідний від покупця.