Які банківські картки для дітей і підлітків є в Україні, їхні переваги та можливості

Чим відрізняються умови різних банків і що пояснити дитині про безпеку платежів

Фото: depositphotos.com

Існує багато літератури, яка навчає дітей фінансовій грамотності. Дитячі банківські картки допоможуть застосувати здобуті знання на практиці. Mind розповідає, що потрібно, щоб зробити банківську картку дитині, які пропозиції для юних клієнтів мають українські банки та як користування власним рахунком із шести років допоможе в дорослому житті. 

Згідно із дослідженням Mastercard, 91% українців користуються банківськими картками щонайменше кілька разів на тиждень. Найчастіше сплачують за мобільний зв’язок, інтернет і телебачення. І ще цікава деталь: 62% українців упродовж минулого року оплачували покупки безконтактно цифровою карткою за допомогою гаджета з NFC. Безконтактна оплата, зручність і вміння планувати фінанси – лише частина переваг платіжних карток для дітей.

Які переваги мають дитячі банківські картки

  1. Практика користування власними коштами. Дитина буде оплачувати покупки, планувати бюджет і накопичувати гроші.
  2. Батьки зможуть контролювати рух коштів і допомагати дитині витрачати їх ефективніше.
  3. Родина зможе скористатися знижками на дитячі товари та послуги, які надають банківські картки для дітей і підлітків.
  4. Платіжна картка робить дитину впевненішою та дозволяє відчувати себе дорослою.
  5. Дитина зможе не лише самостійно оплачувати власні рахунки, а й дізнатися вартість товарів і послуг.
  6. Батьки завжди можуть підтримати підлітка фінансово, якщо він проживає окремо, наприклад, навчається у виші в іншому місті чи взагалі в іншій країні. Перерахувати кошти з картки на картку можна за лічені хвилини.
  7. Підлітки можуть скористатися державними послугами та підтверджувати свою особу через BankID.
  8. На банківську картку можна перераховувати гранти для навчання, стипендії, грошові виграші за участь у конкурсах.

Дитяча банківська картка. А які мінуси?

  1. Практика показує, що діти частіше стають жертвами шахраїв.
  2. Щоб навчитися свідомо витрачати кошти, потрібен час. Є ризик, що дитина витрачатиме більше грошей, адже кошти на картці сприймаються інакше, ніж паперові.
  3. Дитина може загубити картку та не повідомити про це, що може призвести до втрати грошей.

Банківська картка для дитини: як оформити

Платіжні картки для дітей віком від 6 до 14 років українські банки прив’язують до батьківських рахунків. Після 14 років підлітки можуть розраховувати на власну картку, якою розпоряджатимуться самостійно.

Щоб відкрити банківську картку для дитини віком від 6 до 13 років, потрібні:

  1. паспорт та ІПН одного з батьків або опікуна;
  2. свідоцтво про народження та ІПН дитини.

Важливо: щоб оформити дитячу картку треба бути клієнтом банку.

Яку банківську картку можна зробити в 14 років?

Банки надають підліткам цього віку більше можливостей. У 14 років не потрібен супровід батьків. Підлітки можуть оформити картку самостійно за наявності ID та ІПН.

Різниця між дитячою та підлітковою карткою в тому, що заблокувати й перевипустити картку дітям до 14 років зможуть лише батьки.

Картка, оформлена підлітком у 14 років, власне, як і банківська картка з 17 років, передбачає, що власники зможуть самостійно тимчасово зупинити дію картки та випустити нову.

Картка може бути віртуальною або фізичною. У таких банках, як «Приват», «Райффайзен», Укргазбанк, «Глобус» та Укрсиббанк спочатку відкривають фізичну картку у відділенні.

Українські банки пропонують дебетові дитячі картки, тобто клієнт може розраховувати лише на власні, а не на кредитні кошти.

Відкрили платіжну картку дитині: що далі?

Щоб дитина не стала жертвою шахраїв, поясніть, як працює платіжна система, як гроші з’являються на картці. Якщо дитина користуватиметься банківським застосунком, допоможіть його установити та покажіть, як користуватися.

Також потрібно ознайомити дітей із безпекою платежів: що таке ПІН-код, СVV-код та чому ці дані не можна передавати третім особам. 

Коли саме відкривати картку, батьки вирішують самостійно. Експерти рекомендують це робити, коли дитині виповнилося десять років і більше. У цьому віці діти стають більш свідомими та відповідальними.

Як обрати банк для випуску дитячої картки

У кожного банку є власні умови користування картками. Зверніть увагу на вартість випуску й обслуговування картки, який процент банк бере за видачу готівки, які є накопичувальні програми. Деякі банки активно пропонують додаткові можливості: надають кешбек, бонуси, навчання фінансовій грамотності та організовують акції за участю партнерів.

Як відкрити картку Юніора ПриватБанку

ПриватБанк пропонує платіжні картки для дітей віком від 6 до 17 років. Рух коштів із картки відображається у Приват24 одного з батьків, але в дитини є власний застосунок. Батьки можуть встановити ліміт на зняття коштів – дитина не витратить більше.

Також є система заохочення «Зробив – заробив». Це сервіс, завдяки якому батьки дають дітям завдання та виплачують винагороду за їх виконання. Завдання відображаються у Приват24 дитини. Якщо вони виконані в зазначений термін, батьки перераховують кошти на картку Юніора.

Оформлення стандартної картки безплатне. Іменна картка з фото дитини – 50 грн, з індивідуальним дизайном – 99 грн, індивідуальний дизайн з фото – 149 грн.

Оплата товарів і послуг у торгових точках та інтернеті не тарифікується. Оплата карткою на рахунок юридичної особи по Україні – 1%.

Власники картки Юніора можуть долучитися до програми «БізнесШкола ЮніорБанку» – це серія тренінгів, які навчають лідерства, самостійності, основ бізнес-діяльності.

Дитяча картка monobank для дітей до 14 років

Діти можуть самостійно обирати 2 з 6 категорій, за покупки в яких їм буде нараховуватися кешбек у сумі до 20%. Вивести його на картку можна від 60 грн. Обслуговування та оформлення картки безплатні. Поповнення рахунку відбувається без комісії, а на зняття готівки діє комісія 0,9%.

Всі покупки оплачуються смартфоном через Apple Pay та Google Pay. За потреби можна випустити пластикову картку. Це коштує 100 грн.

Батьківський контроль розповсюджується на зняття готівки та поповнення картки третіми особами й витрати в онлайн-іграх. Також батьки можуть установити ліміт на розваги та витрати в кафе. На залишок коштів на рахунку на початку місяця нараховується ставка за депозитом в розмірі 10%.

Банківські картки для підлітків Лайк'ю від Ощадбанку

Картка для дітей віком від 6 до 17 років є додатковою до карткового рахунку одного з батьків. Відкриття картки безплатне.

Готівку без комісії можна зняти в сумі не більше 2000 грн на місяць. За перевищення ліміту треба сплатити 1% від суми плюс 5 грн. Карта підтримує функцію NFC і її можна додавати до електронних гаманців Apple Pay або Google Pay.

Клієнти можуть взяти участь у бонусній програмі «Mastercard Більше» – накопичувати бали за користування карткою, а потім обміняти їх на знижки, подарунки або спеціальні пропозиції. Також дитина зможе відкрити «Мобільні заощадження» під 3% річних. Контролювати рух коштів на картці дитини батьки можуть через застосунок Ощад 24/7.

FUN-картка для дітей та підлітків від Райффайзен

Картка оформляється безплатно для дитини від 6 до 18 років та є додатковою до батьківської. До рахунку одного з батьків видається 1 неіменна картка власника рахунку + 1 картка на ім'я дитини. По цьому рахунку можливо зареєструватися в онлайн-кабінеті «Райффайзен Онлайн», але доступ отримує один із батьків, а не дитина. Дитина отримує доступ до мобільного застосунку FUNкарта.

Якщо здійснити п'ять платежів на місяць, користування карткою безплатне. Якщо менше п’яти – вартість обслуговування становить 21 грн/міс. Безплатне зняття можливо чотири рази на місяць: двічі – у банкоматах Райффайзен Банку і ще двічі – у будь-яких інших. Кожне наступне зняття: 1% + 5 грн.

Також банк пропонує безплатне смс-інформування про операції на номер дитини та одного з батьків.

«Картка школяра» Укргазбанку

Картку можна безплатно оформити в Укргазбанку для дитини віком від 6 до 17 років. Вона додається до GooglePay, ApplePay, Garmin або ж MiPay.

Також клієнт отримує можливість накопичувати бонуси та обмінювати їх на подарунки завдяки програмі «Mastercard Більше». Відсоток за зняття готівки – 0,5%. Якщо знімати гроші в банкоматах інших банків, це коштуватиме 0,5% + 5 грн. Картку можна відкрити у гривні, доларах або євро. Нарахування відсотків на залишок – 5% у гривні, 0,5% – у доларах, 0,1% – євро.

До 14 років картка прив’язана до картки батьків, а після 14 – відкривається власний картковий рахунок.

Дитяча картка Комерційного Індустріального Банку (КІБ)

Це банківська картка для дітей і підлітків віком від 6 до 18 років. Випуск та обслуговування картки безплатні. Також не потрібно платити за SMS-банкінг.

Батьки можуть встановити ліміт на зняття коштів. За зняття готівки в банкоматі чи відділенні сплачується комісія 1% від суми + 5 грн. Вартість оформлення безконтактної карти (PayPass) – 50 грн.

Якщо ж карта не використовуватиметься, щомісячна комісія становитиме 20 грн. На залишок власних коштів банк нараховує 8% річних. І ще нюанс: картка відкривається лише на 3 роки.

Debit Mastercard U-card від Банку «Глобус»  

Картка для дітей віком від 6 до 14 років відкривається як додаткова до батьківського рахунку. Також її можуть відкрити молоді люди у віці від 14 до 25 років.

Відкриття та обслуговування U-card безплатні. За зняття готівки в банкоматах і відділеннях Банку «Глобус» сплачується комісія 1% + 10 грн. За зняття в банкоматах інших мереж – 2% + 20 грн. На залишок власних коштів на картці банк нараховує 7% річних.

Також є можливість відкрити Platinum Mastercard U-card. Картка підтримує безконтактну оплату та надає переваги в аеропорту: безплатну й позачергову реєстрацію на рейс, швидке проходження контролю в аеропорту через зелений коридор Fast Line та безплатне очікування посадки на літак у бізнес-ложі MasterCard Lounge.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS