Капітали vs мінерали: хто володіє критично важливими для «зеленого» енергопереходу копалинами

І як змінюється світова торгівля кобальтом, нікелем, міддю та літієм

Фото: depositphotos.com

Економісти Банку Франції з'ясували, інвестори з яких країн володіють капіталом найбільших виробників «зелених» ресурсів – таких, як кобальт, нікель, мідь, літій та інші рідкісноземельні метали, що є ключовими елементами енергопереходу від викопних до відновлюваних джерел. Ця сфера вирізняється високою концентрацією – географічною та ринковою.

Але переваги – почасти не на боці ЄС, Великої Британії та США, які поступаються амбітній експансії Китаю і глобального сировинного трейдера Glencore, а подекуди – впливу російського бізнесу. Mind вивчив основні висновки дослідників і пропонує адаптований переклад їхньої роботи.

Протягом останніх 20 років, за даними Світової організації торгівлі, продажі критично важливих матеріалів енергопереходу зросли з $53 млрд до $378 млрд.

А досягнення цілей Паризької угоди (обмеження зростання середньої температури у світі на 2 °C до кінця поточного століття) означатиме збільшення попиту на таку сировину вчетверо до 2040 року.

Видобуток потрібної для енергопереходу сировини сильно концентрований географічно: наприклад, 68% світового видобутку кобальту припадає на Демократичну Республіку Конго, 70% рідкісноземельних металів – на Китай, 48% нікелю – на Індонезію.

Географічна концентрація посилюється концентрацією фірм, які контролюють постачання критичної сировини: домінування кількох великих гравців часто формує олігополію на ринках цінних матеріалів.

Так, майже половина світового видобутку кобальту припадає на три компанії – глобального трейдера Glencore, казахстанську Eurasian Resources Group і китайську CMOC, половина видобутку літію – на американську Albemarle, китайську Tianqi Lithium і чилійську SQM. Концентрація ще більш виражена у видобутку рідкісноземельних металів, майже половину якого контролює China Northern Rare Earth.

Географічна концентрація виробництва не завжди збігається з «географією» акціонерів компаній, що контролюють це виробництво. Наприклад, китайські інвестори володіють значними частками в компаніях – виробниках нікелю та кобальту, хоча видобувають ці метали переважно в Індонезії та Конго відповідно. А роль інвесторів зі США, ЄС і Великої Британії в мідних компаніях набагато вища, ніж обсяги виробництва міді в цих країнах.

Та це не всі «викривлення». Не завжди країна розташування штаб-квартири компанії відповідає країні, яку представляють найбільші акціонери цієї компанії. Наприклад, у чилійській SQM, на яку припадає майже п'ята частина світового виробництва літію, один із найбільших акціонерів – китайська Tianqi Lithium: спільно з чилійською Pampa Group вони контролюють половину капіталу компанії.

Що саме досліджувалося?

У дослідженні, названому «Капітал у XXI столітті: кому належить капітал компаній, що виробляють найважливішу сировину?», економісти Банку Франції спробували з'ясувати, компанії з яких країн володіють капіталом найбільших виробників ресурсів, критично необхідних для переходу до зеленої енергетики.

Назва публікації – відсилання до бестселера «Капітал у XXI столітті» французького економіста Тома Пікетті про світову нерівність (назва книжки, своєю чергою, відсилання до «Капіталу» Карла Маркса).

Розуміння джерел контролю капіталу компаній-виробників, особливо з урахуванням високої концентрації виробництв, має важливе значення для оцінки стратегічної залежності від постачальників цінних ресурсів, вказують автори.

Мапа енергопереходу: хто володіє критично важливими мінералами

Дослідники побудували базу даних про походження акціонерів глобальних публічних компаній, зайнятих у секторі виробництва критичних ресурсів, на основі інформації з Refinitiv та звітності компаній за 2004–2022 роки. База охопила значну частку світового виробництва критичних металів – від 63% для кобальту до 90% для рідкісноземельних металів.

Для розрахунку частки володіння виробництвом кожним ресурсом дослідники зважували частку капіталу компанії, що припадає на інвесторів тієї чи іншої країни, і частку річного виробництва компанії у світовому виробництві відповідного ресурсу. Результати вийшли такі.

Китайська гегемонія

Інвестори з Китаю мають значний вплив у виробництві всіх п'яти критичних елементів, які потрапили в дослідження: кобальту, нікелю, міді, літію і рідкісноземельних металів.

Китай, зокрема, контролює 28% світового виробництва кобальту, а на його власній території виробництво становить лише трохи більше 1%.

Китайські держпідприємства відіграють важливу роль у гірничодобувній промисловості Африки, на яку географічно припадає близько 80% світового видобутку кобальту.

Друга за значимістю країна з володіння капіталом на ринку кобальту – Казахстан: автори дослідження дійшли висновку, що понад 10% світового випуску цього металу припадає на компанію Eurasian Resources Group (ERG), у якій 40% належать міністерству фінансів Казахстану і ще по 20% – двом казахстанським бізнесменам – засновникам компанії та спадкоємцям третього засновника.

Латинська Америка – літієво-мідні королі

Інвесторам із Латинської Америки належать істотні частки у виробництві літію та міді – 20% і 22% відповідно, що відображає географічну концентрацію покладів цих ресурсів у регіоні. Однак із поправкою на частку регіону в глобальному виробництві – третина видобутку літію та 40% видобутку міді – місцеві інвестори лише обмежено присутні серед власників капіталу видобувних компаній. А найбільшим власником є США, які контролюють 31% світового видобутку літію і 27% – міді.

На Австралію географічно припадає майже 50% виробництва літію та лише 4% – контролю його виробництва. Два найбільших родовища в Австралії – Greenbushes і Mt Marion – на 26% і 50% належать китайським компаніям (сукупна частка Китаю у світовому виробництві літію – 19%).

Європейська скромність

Фактична частка ЄС у виробництві критичних металів нижча за 10%, а для літію і рідкісноземельних металів – становить лише 2%. Удавана висока частка ЄС у виробництві нікелю – 18% – оманлива: автори оцінюють, що насправді близько 14 процентних пунктів із цих 18% припадає на європейські структури, що представляють інтереси російських інвесторів, тобто реальна частка ЄС на цьому ринку ближча до 4%.

Зокрема, на Кіпрі було зареєстровано компанію Interros Ltd. – акціонера російського «Норнікелю», найбільшого у світі виробника нікелю (частку компанії у глобальній пропозиції цього металу 2022 року автори оцінюють у 8%; IRENA – Міжнародне агентство з відновлюваних джерел енергії – у 14%).

У 2023 році цю структуру перевели у спеціальний адміністративний район у Примор'ї на території рф.

Вирішальні голоси

Частки володіння виробництвом у сегменті рідкісноземельних металів здебільшого схожі з частками в капіталізації видобувних компаній. Однак є суттєві розбіжності. Наприклад, китайським інвесторам належить 18% світового ринку нікелю, якщо враховувати частку у виробництві, і лише 8%, якщо дивитися на капіталізацію: така розбіжність пов'язана з тим, що нікелеві компанії Індонезії (на яку географічно припадає майже половина всього світового виробництва нікелю) – непублічні. Частка Африки на світовому ринку кобальту становить 16%, якщо враховувати обсяги виробництва, проти 3% під час зважування за капіталізацією: розгадка – у Gécamines, непублічній державній компанії Демократичної Республіки Конго.

Економісти Банку Франції також проаналізували «вагу» інвесторів із різних країн у радах директорів компаній: володіння понад 50% акцій дає змогу значною мірою визначати рішення в корпораціях. За їхніми даними, на ринку кобальту всі 28% світового виробництва, контрольовані Китаєм, припадають на компанії, у яких китайські інвестори володіють мажоритарною часткою.

Водночас інвестори зі США, незважаючи на їхню загальну відносно високу частку в капіталі компаній на цьому ринку – близько 15%, володіють лише міноритарними пакетами, тобто обмежені у своїй можливості впливати на ухвалення рішень.

На ринку міді на компанії, мажоритарними акціонерами в яких виступають інвестори з Китаю та США, припадає по 15% світового виробництва. На ринку літію частка у світовому виробництві компаній, які на 50% і більше належать інвесторам зі США, Чилі та Китаю, становить 35%, 23% і 20% відповідно.

74% глобального виробництва рідкісноземельних металів припадає на фірми, мажоритарними частками в яких володіють китайські гравці. Це зайвий раз підтверджує безумовне домінування в цьому сегменті Китаю, на частку якого припадає майже три чверті як географічного розташування цього виду ресурсів, так і його виробництва.

Водночас у китайських інвестиціях у критичні мінерали переважають стратегічні інвестори – держкомпанії. Їхня особливість у тому, що вони зацікавлені не тільки у віддачі від інвестицій, а й у вирішенні інших середньо- і довгострокових завдань, зокрема геополітичних, тоді як приватні акціонери зовсім не обов'язково мають на меті такі специфічні цілі.

У середньому за обсягом інвестицій у видобуток усіх п'яти матеріалів, що розглядаються в дослідженні, частка стратегічних інвесторів у китайських інвестиціях – 75%, у європейських – також 75%, у латиноамериканських – 59%, в австралійських – 46%. Для США цей показник дорівнює лише 1%.

Концентрація постачань критично важливих металів викликає побоювання, що країни, які домінують, можуть використовувати своє становище на ринку як важіль для досягнення зовнішньополітичних цілей.

Розвинені країни останніми роками зосередилися на підвищенні надійності постачань і своєї автономії. Так, Європарламент у квітні 2024 року ухвалив Critical Raw Materials Act («Закон про найважливіші сировинні матеріали»). Документ покликаний гарантувати безпечний і стійкий доступ до постачань критичної сировини для ЄС, який значною мірою залежить від імпорту таких ресурсів, завдяки диверсифікації постачань і розширенню участі європейських компаній у глобальному виробництві. У США Inflation Reduction Act, ухвалений 2022 року, має на меті стимулювати внутрішнє виробництво критичних матеріалів.

Головні ризики

Міжнародне агентство з відновлюваних джерел енергії (IRENA) описує шість видів геополітичних ризиків, на які наражається виробництво критично важливих для енергопереходу ресурсів: зовнішні шоки (природні катастрофи, війни); ресурсний націоналізм (націоналізація критичних секторів, адміністративні обмеження іноземних інвестицій); експортні обмеження; виникнення картелів; політична й соціальна нестабільність у країнах-виробниках; маніпуляції ринком.

Країни по всьому світу прагнуть отримати контроль над матеріалами, що мають вирішальне значення для «зеленого» переходу. Такі питання загострюються через геополітично зумовлену фрагментацію світової економіки, оскільки постачання, які певною мірою залежать від кількох компаній, стають вельми вразливими до геополітичних ризиків.

«У коротко- і середньостроковій перспективі може виникати дефіцит постачань, оскільки попит на окремі матеріали зростає, а видобуток залишається концентрованим – і в осяжному майбутньому це навряд чи зміниться», – зазначається в доповіді 2023 року «Геополітика енергопереходу», що її підготувало IRENA.

Агентство звертає увагу, що збої в постачанні критично важливих матеріалів мінімально впливають на енергетичну безпеку, яка, як і раніше, залишається пов'язаною з постачаннями викопного палива, але вони здатні істотно уповільнити енергоперехід.


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS