Все, що ви хотіли знати про нічний тариф на електроенергію

Як споживати енергію та заощаджувати?

Фото: depositphotos.com

Нові тарифи на електроенергію в Україні діють з 1 червня. Вартість 1 кВт/год на 64% вища, ніж раніше, тож українці шукають можливості заощадити. Mind розповідає про нічний тариф на електроенергію, як на нього перейти та чи вдасться заощадити

Чому зросли ціни на електроенергію в Україні

Насамперед підвищення тарифів пов’язано з атаками ворога на об’єкти енергетики та потребою в ремонті пошкоджених станцій. Станом на вересень 90% теплоелектростанцій не працюють, ворог окупував Запорізьку АЕС, знищив Каховську ГЕС, атакував Дніпрогес. За даними розвідки, росіяни також готують атаки на АЕС. Ще у травні Верховна Рада оцінила збитки енергетичної інфраструктури в суму $12,5 млрд. Ця цифра зростає, оскільки війна триває, а руйнування системи не припиняється.

Тарифи на електроенергію на день/ніч на 2024 рік

З 1 червня 2024 до 30 квітня 2025 в Україні діє єдина фіксована ціна на електроенергію для населення: 4,32 грн за 1 кВт/год. Менше платитимуть мешканці будинків з електричним опаленням у період з 1 жовтня до 30 квітня включно. Для них, при місячному споживанні до 2000 кВт, ціна становитиме 2,64 грн/кВт. При споживанні понад 2000 кВт на місяць доведеться сплатити 4,32 грн/кВт. Mind також проаналізував, скільки коштує електроенергія в Європі та дійшов висновку, що Україна не належить до країн із найвищими тарифами. Додамо, що ціна 4,32 грн – лише частина ринкової вартості електроенергії. Повна вартість кіловата з доставкою та ПДВ становить близько 8 грн.

Який тариф електроенергії вночі

Електростанції працюють безперервно протягом доби та виробляють сталу кількість енергії. Споживання ж відбувається циклічно й залежить від добового ритму. Максимальне навантаження на енергосистему припадає з 8:00 до 11:00 та з 18:00 до 21:00. У часи пік у мережі зазвичай не вистачає енергії. Менше всього споживають вночі в період між 2:00 та 4:00. Оскільки вироблена в нічний час електроенергія не споживається в повному обсязі, її надлишок розподіляється в системі ENTSO-E. Щоб заохотити користувачів більше споживати вночі, діють нічні тарифи. 

Нічний тариф працює в час мінімального навантаження – з 23:00 до 07:00. Вартість енергії, використаної вночі на 50% менша для побутових споживачів і підприємств.

Скористатися нічним тарифом можуть усі за умови спеціального лічильника  – двозонного, тризонного чи смарт. Такі прилади фіксують споживання в різні години доби окремо.

Двозонний, тризонний та смарт-лічильник: у чому різниця

Двозонний лічильник рахує використані кіловати вдень і вночі окремо.

Тризонний – ділить обсяг споживання на три частини: крім ночі та дня за окремим коефіцієнтом рахується споживання електроенергії в пікові години. Споживання в години найбільшого навантаження на енергосистему для власників таких лічильників коштує – 3,96 грн за 1 кВт/год. З 07:00 до 08:00, з 11:00 до 20:00 та з 22:00 до 23:00 – 2,64 грн за кВт/год. А з 23:00 до 07:00 вартість кіловата становить на 60% менше від фіксованої ціни – 1,05 грн. Проте заощадити з таким лічильником зможуть споживачі, що використовують понад 500 кВт/год на місяць.

Смарт-лічильники відрізняються від звичайних більшою функціональністю. Вони здатні:

1.   Вимірювати спожиту електроенергію в різний час доби; 

2.   Моніторити параметри мережі;

3.   Захищати техніку від коливань напруги;

4.   Повідомляти енергокомпаніям про аварії в електромережі;

5.   Сповіщати споживачів про заборгованість;

6.   Зберігати дані;

7.   Самостійно передавати показники оператору.

Середня вартість дво- або трифазних лічильників становить від 1500 до 3500 грн. Смарт – від 3500 до 5000. Це свого роду інвестиція, яка може окупитися від 7 місяців до 2-х років.

Переваги та недоліки нічного тарифу

Серед плюсів нічного тарифу:

Серед мінусів зазначимо таке:

Як перейти на нічний тариф на електроенергію

Недостатньо придбати лічильник. Встановлення лічильника потребує часу та співпраці з постачальником електроенергії. Алгоритм дій такий:

  1. Подання заявки про перехід на багатотарифний облік. Це можна зробити особисто в офісі оператора або онлайн. Яку модель лічильника краще придбати підкаже оператор. Іноді вони продають лічильники самі.
  2. Отримання акту вхідного контролю пристрою нового лічильника.
  3. Пломбування старого лічильника.
  4. Параметризація нового лічильника, тобто налаштування його параметрів.
  5. Розпломбування старого лічильника та отримання акта про зняття пломб.
  6. Заміна старого лічильника на новий.

Загалом на заміну лічильника з моменту подачі заявки потрібно 7–10 днів. Скільки ж коштує заміна звичайного лічильника на багатотарифний? На сайті ДТЕК встановлення 3-фазного лічильника типу GAMA коштує 6299 грн. Сюди входить лічильник, його програмування на денний і нічний тариф на електроенергію, виїзд фахівців для демонтажу старого лічильника та встановлення з пломбуванням нового лічильника.

Часто постачальники пропонують послугу заміни лічильника «під ключ». Це прискорює процес заміни лічильника. У пакет можуть входити й додаткові послуги на кшталт установки «розумних розеток», що дозволяють вимикати й вмикати прилади в потрібний час або дистанційно.

Скільки можна заощадити на нічному тарифі

Все залежить від кількості спожитої електроенергії. У середньому українська родина з чотирьох осіб споживає 300 кВт/год на місяць. За звичайним лічильником за такий обсяг доведеться заплатити 1296 гривень. За умови нічного тарифу робота побутової техніки та приладів з 23:00 до 07:00 коштуватиме дешевше на 50%, тож родина сплачуватиме менше.

Як швидко окупиться лічильник і послуги за його встановлення також залежить від споживання. За умови споживання до 100 кВт/год на місяць, строк окупності – 2 роки. Якщо більше 300 квт/год на місяць – рік.

Як споживати енергію та заощаджувати?

Нічний тариф працюватиме на вашу користь, якщо максимально перенести роботу приладів на нічні години. Пральна машина, бойлер, хлібопіч, мультиварка, посудомийка, кондиціонер, тепла підлога чи система крапельного поливу в такому разі споживатимуть скільки ж кіловат, але за ціною на 50% нижчою. Буде доречним застосування програмованих розеток, які автоматично вмикатимуть і вимикатимуть побутову техніку в потрібний час. Також сучасна побутова техніка має функцію відкладеного старту.

Лайфхаки для тих, хто хоче заощаджувати більше

  1. Зверніть увагу на енергоефективність обладнання. Для прикладу, енергоспоживання робота-пилососа становить 0,6 кВт-год, а звичайного пилососа – від 1200 кВт*год. Холодильники з морозильною камерою зверху споживають на 10–30% менше енергії, ніж моделі з камерою збоку. Льодогенератор у холодильнику збільшує споживання на 14–20%.
  2. Використовуйте режим економії на пристроях.
  3. Вимикайте світло.
  4. Завантажуйте посудомийну чи пральну машинку повністю. 
  5. Вимикайте пристрої замість режиму сну. Коли вони «сплять», то продовжують споживання.
  6. Обирайте енергоощадні та світлодіодні лампи.
  7. Сплачуйте за електроенергію через сервіси, які не стягують додаткові комісії.
  8. Вчасно подавайте показники, щоб уникнути нарахувань за середнім споживанням.
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS