Нові тарифи на електроенергію в Україні діють з 1 червня. Вартість 1 кВт/год на 64% вища, ніж раніше, тож українці шукають можливості заощадити. Mind розповідає про нічний тариф на електроенергію, як на нього перейти та чи вдасться заощадити
Насамперед підвищення тарифів пов’язано з атаками ворога на об’єкти енергетики та потребою в ремонті пошкоджених станцій. Станом на вересень 90% теплоелектростанцій не працюють, ворог окупував Запорізьку АЕС, знищив Каховську ГЕС, атакував Дніпрогес. За даними розвідки, росіяни також готують атаки на АЕС. Ще у травні Верховна Рада оцінила збитки енергетичної інфраструктури в суму $12,5 млрд. Ця цифра зростає, оскільки війна триває, а руйнування системи не припиняється.
З 1 червня 2024 до 30 квітня 2025 в Україні діє єдина фіксована ціна на електроенергію для населення: 4,32 грн за 1 кВт/год. Менше платитимуть мешканці будинків з електричним опаленням у період з 1 жовтня до 30 квітня включно. Для них, при місячному споживанні до 2000 кВт, ціна становитиме 2,64 грн/кВт. При споживанні понад 2000 кВт на місяць доведеться сплатити 4,32 грн/кВт. Mind також проаналізував, скільки коштує електроенергія в Європі та дійшов висновку, що Україна не належить до країн із найвищими тарифами. Додамо, що ціна 4,32 грн – лише частина ринкової вартості електроенергії. Повна вартість кіловата з доставкою та ПДВ становить близько 8 грн.
Електростанції працюють безперервно протягом доби та виробляють сталу кількість енергії. Споживання ж відбувається циклічно й залежить від добового ритму. Максимальне навантаження на енергосистему припадає з 8:00 до 11:00 та з 18:00 до 21:00. У часи пік у мережі зазвичай не вистачає енергії. Менше всього споживають вночі в період між 2:00 та 4:00. Оскільки вироблена в нічний час електроенергія не споживається в повному обсязі, її надлишок розподіляється в системі ENTSO-E. Щоб заохотити користувачів більше споживати вночі, діють нічні тарифи.
Нічний тариф працює в час мінімального навантаження – з 23:00 до 07:00. Вартість енергії, використаної вночі на 50% менша для побутових споживачів і підприємств.
Скористатися нічним тарифом можуть усі за умови спеціального лічильника – двозонного, тризонного чи смарт. Такі прилади фіксують споживання в різні години доби окремо.
Двозонний лічильник рахує використані кіловати вдень і вночі окремо.
Тризонний – ділить обсяг споживання на три частини: крім ночі та дня за окремим коефіцієнтом рахується споживання електроенергії в пікові години. Споживання в години найбільшого навантаження на енергосистему для власників таких лічильників коштує – 3,96 грн за 1 кВт/год. З 07:00 до 08:00, з 11:00 до 20:00 та з 22:00 до 23:00 – 2,64 грн за кВт/год. А з 23:00 до 07:00 вартість кіловата становить на 60% менше від фіксованої ціни – 1,05 грн. Проте заощадити з таким лічильником зможуть споживачі, що використовують понад 500 кВт/год на місяць.
Смарт-лічильники відрізняються від звичайних більшою функціональністю. Вони здатні:
1. Вимірювати спожиту електроенергію в різний час доби;
2. Моніторити параметри мережі;
3. Захищати техніку від коливань напруги;
4. Повідомляти енергокомпаніям про аварії в електромережі;
5. Сповіщати споживачів про заборгованість;
6. Зберігати дані;
7. Самостійно передавати показники оператору.
Середня вартість дво- або трифазних лічильників становить від 1500 до 3500 грн. Смарт – від 3500 до 5000. Це свого роду інвестиція, яка може окупитися від 7 місяців до 2-х років.
Серед плюсів нічного тарифу:
Серед мінусів зазначимо таке:
Недостатньо придбати лічильник. Встановлення лічильника потребує часу та співпраці з постачальником електроенергії. Алгоритм дій такий:
Загалом на заміну лічильника з моменту подачі заявки потрібно 7–10 днів. Скільки ж коштує заміна звичайного лічильника на багатотарифний? На сайті ДТЕК встановлення 3-фазного лічильника типу GAMA коштує 6299 грн. Сюди входить лічильник, його програмування на денний і нічний тариф на електроенергію, виїзд фахівців для демонтажу старого лічильника та встановлення з пломбуванням нового лічильника.
Часто постачальники пропонують послугу заміни лічильника «під ключ». Це прискорює процес заміни лічильника. У пакет можуть входити й додаткові послуги на кшталт установки «розумних розеток», що дозволяють вимикати й вмикати прилади в потрібний час або дистанційно.
Все залежить від кількості спожитої електроенергії. У середньому українська родина з чотирьох осіб споживає 300 кВт/год на місяць. За звичайним лічильником за такий обсяг доведеться заплатити 1296 гривень. За умови нічного тарифу робота побутової техніки та приладів з 23:00 до 07:00 коштуватиме дешевше на 50%, тож родина сплачуватиме менше.
Як швидко окупиться лічильник і послуги за його встановлення також залежить від споживання. За умови споживання до 100 кВт/год на місяць, строк окупності – 2 роки. Якщо більше 300 квт/год на місяць – рік.
Нічний тариф працюватиме на вашу користь, якщо максимально перенести роботу приладів на нічні години. Пральна машина, бойлер, хлібопіч, мультиварка, посудомийка, кондиціонер, тепла підлога чи система крапельного поливу в такому разі споживатимуть скільки ж кіловат, але за ціною на 50% нижчою. Буде доречним застосування програмованих розеток, які автоматично вмикатимуть і вимикатимуть побутову техніку в потрібний час. Також сучасна побутова техніка має функцію відкладеного старту.