Продаж гарантій походження електроенергії: чому ажіотажу наразі немає та як його підживити

І як новації європейського енергоринку «дисциплінують» Україну

Фото: depositphotos.com

Уже за тиждень, 29 жовтня, на майданчику АТ «Оператор ринку» відбудуться другі торги гарантіями походження електроенергії (ГПЕЕ), виробленої з відновлюваних джерел. У такий спосіб державна компанія «Укргідроенерго», що виступила їх ініціатором, прагне посилити результати дебютного аукціону, проведеного 21 жовтня.

Що показав перший аукціон із продажу ГПЕЕ?

На цьому аукціоні, як повідомляв Mind, 12 українських компаній придбали 28 257 МВт*год гарантій походження – це трохи більше половини заявленого обсягу 50 000 МВт*год. Вартість однієї гарантії за результатами торгів не перевищила мінімальну стартову ціну та становила 13 грн за МВт*год.

Ціна, за якою було укладено угоди, показала відсутність значного попиту на внутрішньому ринку на новий біржовий продукт, який має стимулювати виробництво «зеленої» енергії та засвідчувати скорочення вуглецевої ємкості промислової продукції.

«Це перший крок до формування національного ринку ГПЕЕ, що сприятиме більш прозорому та екологічно відповідальному розвитку енергетичного сектору України. Торги відкривають нові можливості для компаній, що прагнуть підтримувати використання відновлюваних джерел та активно долучатися до світових ініціатив із декарбонізації економіки» – так прокоментували результати аукціону в «Укргідроенерго».

Як відбувається купівля-продаж гарантій походження електроенергії?

Продаж гарантій походження електроенергії: чому ажіотажу наразі немає та як його підживити

Які очікування від другого аукціону?

На наступний аукціон, організований за посередництва «Оператора ринку», «Укргідроенерго» також виставляє на продаж  50 000 гарантій, що еквівалентно 50 000 МВт*год виробленої електроенергії. Проте немає впевненості, що він виявиться значно кращим за стартовий досвід.

«Очікувалося, що торгівля ГПЕЕ даватиме певні конкурентні переваги для українських виробників продукції, що експортується до ЄС. Проте сьогодні законодавство ЄС не передбачає автоматичного визнання ГПЕЕ, виданих у третіх країнах. Це знижує інтерес до таких гарантій на внутрішньому ринку через банальну причину: експортери не отримуватимуть вигод, на які могли б розраховувати», – вказує експерт Андріан Прокіп з Українського інституту майбутнього.

Та в перспективі ситуація може змінитися. Зокрема, генеральний директор АТ «Оператор ринку» Олександр Гавва повідомив, що зараз ведеться робота, щоб інкорпорувати українські ГПЕЕ в механізм регулювання викидів вуглецю на кордоні з Європейським Союзом (СВАМ). Аналітики GMK Center підрахували, що під дію транскордонного вуглецевого регулювання ЄС підпадає 15–17% українського експорту.

Продаж гарантій походження електроенергії: чому ажіотажу наразі немає та як його підживити

Як стимулювати інтерес до купівлі-продажу ГПЕЕ?

«Електроенергія в СВАМ існує у двох поняттях: як товар і як частина непрямих викидів. Гарантії походження можна включити в розрахунок фактичного коефіцієнту викидів при імпорті електричної енергії до ЄС. Це відкриє додаткове джерело доходу для виробників ВДЕ, що дозволить їм розбудовувати генерацію та залучати інвестиції», – пояснив Олександр Гавва.

Стимулом для внутрішнього ринку ГПЕЕ має стати й створення законодавчих умов для торгівлі гарантіями за межами України, зокрема на європейському ринку. Це потребує підписання додаткової угоди з ЄС про взаємне визнання ГП. Національний план дій із відновлюваної енергетики на період до 2030 року передбачає термін для укладання такого міжнародного документу – 2024 рік.

Андріан Прокіп також рекомендує як стимул зміни до українського податкового законодавства, які передбачають зменшення бази оподаткування СО2 для бізнесу на обсяг придбаних ГПЕЕ.

Орієнтуючись на законодавчі стимули розвитку ринку ВДЕ, передбачені директивами ЄС, що імплементуються в національне законодавство, Українська енергетична біржа напередодні також оголосила про впровадження електронних торгів для ГПЕЕ «у формі одностороннього зустрічного аукціону».

Варто зазначити, що теперішня активність в Україні навколо механізмів ГПЕЕ свідчить про те, що країна продовжує впроваджувати на практиці зобов’язання, підписані 2012 року на основі рішення Ради міністрів секретаріатом Енергетичного співтовариства. Щоб приєднатися до регіональної системи торгівлі ГПЕЕ, країні треба не тільки започаткувати власний механізм гарантій походження, а й адаптувати своє законодавство до відповідних європейських директив. Ця робота зараз триває.


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS