За відсутність POS-терміналу – штраф до 17 000 грн. Як зміняться вимоги до розрахунків за товари та послуги з 2025 року?

І хто зможе продовжувати працювати без платіжних терміналів

Фото: depositphotos.com

Державна податкова служба (ДПС) опублікувала на своєму офіційному сайті нагадування бізнесу, що працює у сфері торгівлі, про потребу встановити POS-термінали та впровадити програмні рішення, які дозволяють приймати безготівкову оплату за товари й послуги.

Річ у тім, що з 1 січня 2025 року набудуть чинності нові норми постанови Кабінету Міністрів №894. Ці норми розширюють коло суб'єктів господарювання, які мають надати покупцям і клієнтам можливість розраховуватися в безготівковій формі.

Mind розібрався, на кого саме поширюються ці вимоги та яка відповідальність загрожує тим, хто їх проігнорує.

Хто вже повинен був встановити POS-термінали в точках продажу?

Уряд ухвалив постанову № 894 ще в липні 2022 року на виконання норм закону №1591-IX «Про платіжні послуги».

У цій постанові прописано, які продавці товарів і надавачі послуг та в які строки мають забезпечити технічну можливість для проведення безготівкової оплати, у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних додатків або пристроїв.

Причому це стосується не лише оплати у фізичних точках продажу (у магазинах), а й розрахунків за товари та послуги, реалізація яких здійснюється дистанційно (онлайн).

Отже, з 1 січня 2023 року вимога використовувати POS-термінали та платіжні рішення поширюється на бізнес, який веде діяльність у населених пунктах із чисельністю населення понад 25 тис. осіб, а з 1 січня 2024 року – на бізнес у населених пунктах, де мешкає від 5 тис. до 25 тис. осіб.

Виняток становлять фізичні особи – підприємці, які є платниками єдиного податку першої групи, а також підприємці, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю та продаж власноручно вирощеної (сільськогосподарської) продукції. Для них застосування POS-терміналів тимчасово не є обов'язковим.

Не підпадають під норми про перехід на безготівковий розрахунок представники бізнесу, які опинилися в зоні проведення воєнних дій або перебувають на тимчасово окупованій території України. Цей попуск діятиме аж до припинення бойових дій / деокупації та ще протягом трьох місяців із цього моменту.

Що зміниться для торгівлі та сфери послуг із 2025 року?

З 1 січня 2025 року придбати платіжні термінали (POS-термінали) і впровадити платіжні застосунки доведеться торговцям у населених пунктах із населенням менше 5000 осіб.

Тобто вже не матиме значення, де веде свій бізнес підприємець – у великому місті чи маленькому селищі. Він обов'язково має забезпечити можливість безготівкової оплати.

Крім того, з 1 січня 2026 року втратять право не використовувати POS-термінали окремі категорії підприємців, яких було згадано вище: ФОП першої групи єдиного податку, власники торгових автоматів і продавці власноруч вирощеної продукції.

Які ще вимоги до розрахунків за товари та послуги має виконати бізнес?

ДПС нагадала про те, що представники бізнесу зобов'язані надати покупцям можливість здійснити оплату в безготівковій формі, водночас їм заборонено:

При цьому податкова рекомендує бізнесу заохочувати бажання покупців використовувати електронні платіжні засоби для здійснення розрахунків.

Як каратимуть за відсутність платіжних терміналів?

Порушення норм про застосування POS-терміналів та інших платіжних рішень тягне за собою адміністративну відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Зокрема, за неможливість забезпечити розрахунки за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів передбачено штраф для ФОП або посадових осіб юрособи в розмірі 100–200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700–3400 грн) за перше порушення та 500–1000 неоподатковуваних мінімумів (8500–17 000 грн) – за повторне порушення.

Також не варто забувати, що скарга з боку незадоволеного покупця або клієнта, який не зміг розплатитися банківською карткою, може стати підставою для проведення податкової перевірки, яка спричинить для бізнесу ще більше проблем, як-от штрафи й донарахування податкових зобов'язань.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS