У спецпроєкті «Інвестиційна рецензія» Mind докладно розглядає можливості прибуткового вкладення грошей. Цей матеріал із серії відрізнятиметься від звичайних. У ньому поговоримо не про те, куди вкласти гроші, а навпаки – як їх отримати. Причому не лише гроші, а й низку інших можливостей для розвитку. Редакція вивчила роботу Challenger Accelerator від компанії Civitta, щоб розібратись, які переваги та недоліки співпраці з цією організацією є у підприємців, а заразом – оцінити акселератори стартапів як явище.
Акселератор стартапів є бізнес-програмою, яка підтримує компанії на ранніх стадіях розвитку через фінансування, освіту та наставництво. Основна ідея полягає в тому, щоб «узяти під крило» команди підприємців, які не мають досвіду створення власного бізнесу (або він мінімальний), і допомогти на етапі становлення їхніх проєктів. За таку підтримку організатори акселераторів, як правило, отримують частку в стартапі або частку від майбутніх інвестицій у нього.
На перший погляд, ситуація виглядає win-win, але чи все так безхмарно? Чим відрізняється акселератор Civitta від своїх колег у різних країнах? І взагалі, чи мають змогу українські команди долучатися до світових програм? Зазирнемо спочатку в історію та баланс сил у цій сфері.
Першим стартап-акселератором у сучасному розумінні цього слова є Y Combinator, що був заснований Полом Гремом і партнерами 2005 року в США, штат Массачусетс. Надалі акселератор