Після подання в кінці вересня Міністерством юстиції позову до Вищого антикорупційного суду (ВАКС) щодо вилучення корпоративних прав IDS Ukraine у дохід держави компанія знову опинилася в центрі уваги бізнес-спільноти та державних інституцій. На тлі цього триває дискусія щодо законності оцінки активів, допустимості передання частини компанії тимчасовому управителю до рішення ВАКС, а також ризиків щодо збереження цілісності бізнесу, адже саме в цілісному вигляді бізнес групи IDS Ukraine представляє найвищу інвестиційну привабливість, бізнес-ефективність і користь для держави. Ми звернулися до Вадима Вички, члена Ради директорів IDS Ukraine і її директора з юридичних питань та економічної безпеки, аби отримати коментар щодо поточної ситуації та ризиків, які існують на цей час.
- Якою є позиція IDS Ukraine щодо позову Міністерства юстиції до ВАКС про вилучення активів компанії в дохід держави?
- IDS Ukraine повністю підтримує правомірні дії держави, спрямовані на забезпечення національних інтересів, у разі юридично бездоганного та максимально виваженого процесу.
Наша ключова мета на сьогодні – збереження цілісності компанії, адже це в інтересах держави, працівників, партнерів і ринку. Саме шлях через ВАКС із вилучення в дохід держави всіх підприємств групи ми вважаємо найменш руйнівним для компанії. А от шлях, обраний агентством АРМА, – розрив компанії на частини буквально за декілька місяців до рішення ВАКС – не має ніякої іншої мети, ніж спустошення бізнесу з його подальшою деградацією.
Відрив двох ключових компаній від IDS Ukraine – ПрАТ «Моршинський завод мінеральних вод “Оскар”» та головної компанії групи ПрАТ «Індустріальні дистрибуційні системи» – шляхом передання їх тимчасовому управителю, який є найближчим конкурентом компанії, запустить каскад ризиків. Це монополізація ринку, загроза для трьох тисяч співробітників компанії, громад присутності, де наші підприємства є опорою соціально-економічної стабільності та локальних бюджетів Миргорода та Моршина, зрештою – для держави.
Механізм конфіскації через ВАКС, обраний Мін’юстом, дасть державі високоефективний цілісний бізнес із вартістю активів 4,6 млрд грн, більш ніж 40%-ю ринковою часткою, сучасною інфраструктурою, міжнародними стандартами ведення бізнесу та стабільними фінансовими показниками.
Після арешту активів у 2022 році компанія понад два роки працює під управлінням проукраїнської команди топменеджерів, яка довела свою ефективність, досягши значущих бізнес-результатів. Ми не бачимо логіки чи економічного сенсу в переданні управління на декілька місяців тимчасовому управителю – незадовго до рішення ВАКС. Проте бачимо суттєві ризики такого передання, саме тому закликаємо державу та її інститути до максимально обережного та раціонального підходу в цьому процесі.
- Поясніть детальніше ризики, які виникнуть у разі залучення тимчасового управителя.
- Залучення тимчасового управителя – це насправді найгірший сценарій для компанії, ринку та держави, який призведе до низки руйнівних наслідків.
Перший – руйнування цілісності компанії: передання ключових підприємств групи, зокрема ПрАт «ІДС», означатиме деградацію виробничих потужностей у Миргороді. Всі компанії групи тісно пов’язані взаємозв’язками та бізнес-процесами, руйнування яких означатиме деградацію всієї компанії, втрату ринкової частки та зниження податкових надходжень до бюджету.
Другий – фінансові втрати: на рахунках IDS Ukraine акумульовано 1,2 млрд грн, 930 млн грн – нерозподілений прибуток, який зароблено бізнесом від початку війни. Ці кошти можуть зникнути внаслідок недобросовісного управління.
Третій – занижена оцінка, яку провело попереднє керівництво АРМА: залучений ним «ноунейм-оцінювач» оцінив активи компанії в 1,4 млрд грн, а от проведена тоді ж незалежна оцінка показала вартість 3 млрд грн. Та навіть ця занижена оцінка втратила свою актуальність ще в березні 2024 року. За 28 місяців, упродовж яких управління компанією здійснює незмінний протягом 20 років склад менеджменту, вартість активів компанії зросла до 4,6 млрд грн – і це в умовах війни, скорочення ринку, відсутності зовнішнього фінансування, інфраструктурних викликів, арешту корпоративних прав.
Попри все менеджмент компанії забезпечив навіть повернення на довоєнний рівень виторгу 6,8 млрд грн, що за прогнозом має гарантувати сплату податків і зборів до бюджетів усіх рівнів близько мільярда гривень за поточний рік. З огляду на такі результати – де логіка чи сенс в залученні тимчасового управителя до рішення ВАКС? А до цього залишилося зовсім небагато часу.
- Ви згадали про занижену оцінку активів. Чи вживали ви заходів, щоб АРМА актуалізувало оцінку активів, які можуть бути передані управителю?
- Так, ми неодноразово зверталися до АРМА із проханням провести нову, актуальну оцінку зокрема для корпоративних прав ПрАТ «МЗМВ “Оскар”» і ПрАТ «ІДС». Проте АРМА відмовилося від цього, заявляючи, що оцінка, яка формально втратила чинність у березні поточного року, на думку АРМА залишається дійсною і її ніхто не оскаржив у суді.
А втім, це маніпулятивне твердження, адже на наші офіційні адвокатські запити АРМА так і не надало звіту про оцінку. Таким чином, підприємства компанії IDS Ukraine позбавили можливості її оскаржити.
Ми відкрито звертаємося до АРМА із запитаннями. Перше: в чому саме полягає державний інтерес, коли актив із заниженою на 1,5 млрд грн вартістю АРМА прагне передати приватній компанії-конкуренту незадовго до рішення ВАКС?
Друге: чому АРМА маніпулює питанням оцінки і стверджує, що вона є чинною, хоча справді втратила чинність у березні 2024 року; чому АРМА стверджує що оцінка чинна, адже її не оскаржено в суді, хоча АРМА створила умови, які унеможливили це оскарження?
Ми в IDS Ukraine переконані, що відмова від проведення нового оцінювання суперечить державним інтересам. Оцінка, яка була проведена на замовлення попереднього керівництва АРМА, становить 1,4 млрд грн – це лише трохи більше 1,2 млрд грн коштів на рахунках компанії, без урахування вартості ультрасучасних виробництв і обладнання, десятків тисяч одиниць торговельного обладнання та решти активів. Це не просто суперечить здоровому глузду, але й створює величезні ризики щодо безкарного розкрадання активу.
- Чи існують інші загрози для інтересів держави в разі втручання тимчасового управителя у процес трансферу активів за рішенням ВАКС?
- Це реальна та серйозна загроза. Конкурент, отримавши доступ до ключових активів, може скористатися ситуацією, щоб підірвати наші позиції на ринку.
Наприклад, передання Моршинського заводу управителю фактично позбавить групу IDS Ukraine ключового виробничого вузла, що автоматично спричинить деградацію решти підприємств. Це також суперечить заявленій меті держави – отримати цілісний цінний актив. Якщо компанія буде розділена на частини, то вартість значно знизиться, а її інтеграція в систему державної власності стане складнішою через додаткове обтяження – перебування вилучених корпоративних прав під контролем управителя.
Досвід свідчить, що трансфер активів від управителя до держави після рішення ВАКС може займати місяці. У комбінації із заниженою оцінкою компанії та прагненням конкурента посунути нас на ринку управитель може повернути державі нічого не вартий мотлох.
І жодної відповідальності: залишки знищеної компанії – це і будуть ті самі «мальовані» оцінювачем АРМА 1,4 млрд грн, руїни від ринкового флагмана замість ефективного бізнесу з високою інвестиційною привабливістю.
Держава ж, як і чиновники, має пам’ятати: вилучені за рішенням ВАКС компанії та підприємства з часом будуть виставлені на продаж для інвесторів задля отримання максимальної вигоди для бюджету від цінності таких компаній. Щоб ці активи зацікавили інвесторів, вони мають бути юридично чистими – процедура вилучення має бути бездоганною, а головне – це має бути працюючий бізнес у своїй найкращій формі.
Ми визначаємо своїм пріоритетом збереження цілісності та цінності компанії. Наш інтерес повністю співпадає з інтересом держави. Деякі чиновники можуть мати інші інтереси, відмінні від державних, але цим повинні поцікавитись антикорупційні структури.
- Як ви бачите майбутнє IDS Ukraine після рішення ВАКС?
- Майбутнє компанії зараз повністю залежить від рішень держави.
Якщо компанія залишиться цілісною, це буде перемога для всіх: державного бюджету, колективу, громад, економіки країни. IDS Ukraine є стратегічно важливим виробником. Її збереження – це не лише питання бізнесу, але й питання соціальної стабільності в громадах, де працюють наші заводи, і наявності критично важливого продукту в складний для країни час.
Минулого року лише наша компанія системно поставляла воду на Південь України, коли була зруйнована Каховська ГЕС – більш як 5 млн літрів води безоплатно надали та доправили у постраждалий регіон. Я вірю, що держава зможе забезпечити правильний підхід, який дозволить зберегти цей актив у найкращому стані.
- Які кроки державних інституцій, на вашу думку, можуть захистити компанію та інтереси держави?
- Ми закликаємо заблокувати будь-які дії з активами компанії до рішення ВАКС.
Наші пропозиції прості та прозорі. Для Мін’юсту – ініціювати заборону на внесення змін до реєстрів і статутних документів компанії, зміну права підпису документів, зокрема банківських. Це захистить компанію від будь-яких маніпуляцій чи корупційних зазіхань до рішення ВАКС.
АРМА може призупинити до рішення ВАКС передання активів компанії її конкуренту, а Мін’юст в межах позову до ВАКС до його рішення може ініціювати заборону на вступ управителя в управління. Ці дуже прості кроки дозволять державі уникнути страшних руйнівних помилок.
- Замороження будь-яких операцій з компанією до рішення ВАКС передбачає і збереження поточної команди менеджменту?
- Саме так. І це питання не про чиїсь амбіції чи страх втратити посади.
Команда довела свою ефективність і професійність, працюючи понад 28 місяців у надскладних умовах. Якщо хтось має хоч якісь підстави вважати, що ми діємо не в інтересах компанії чи України, то можу запитати: а як сталося, що на рахунках компанії було б 1,2 млрд грн, а вартість активів зросла б на мільярди гривень навіть в умовах війни?
Ця команда примножила вартість бізнесу, зайшла в нові категорії, забезпечила безперервну роботу виробництв у Миргороді та Моршині, які є критично важливими для локальних громад.
Це не лише про бізнес, це про нашу соціальну відповідальність. Тому затівати кадрові перестановки за кілька місяців до рішення ВАКС – відверте шкідництво, яке спричинить управлінський хаос у компанії, поставить під загрозу її операційну стабільність, створить шпарини для маніпуляцій тимчасового управителя, який не має такої самої, як наша, мотивації зберегти компанію.
І це питання не про збереження посад десятка осіб керівного складу компанії. Це питання про три тисячі працівників компанії та їхні родини. Це питання про наповнення бюджетів місцевих громад – для них деградація заводів IDS Ukraine стане соціально-економічною катастрофою.
Своїм обов’язком перед державою, суспільством і колективом топменеджмент компанії бачить збереження цього бізнесу в найкращій бізнес-формі до рішення ВАКС. Ми прагнемо зберегти сильну, цілісну, цінну й інвестиційно привабливу компанію. І після рішення ВАКС вже держава, а не купка нечистих на руку ділків, визначить – на кого вона готова покласти відповідальність за подальше управління компанією.