Море. Земля. Кадри. Які події 2024 року запам'ятаються аграрній галузі

І з якими досягненнями та викликами АПК зустрічає 2025 рік

Фото: АМПУ

Попри непрогнозовані воєнні ризики, пошкодження енергетичної інфраструктури та затяжні посухи, Україна 2024 року зібрала врожай, який можна порівняти за обсягом із торішнім. Остаточний підсумок ще не підбито, проте попередньо зернових і зернобобових зібрано близько 53 млн тонн, олійних культур – 21,7 млн ​​тонн, що формує загальний урожай на рівні 75 млн тонн. Ця цифра відповідає галузевому консенсусному прогнозу й на 9% менше, ніж роком раніше, коли Україна зібрала 59,8 млн тонн зернових і зернобобових та 21,8 млн тонн олійних культур.

Такий результат формує ресурс для експорту на рівні 46,9 млн тонн зернових та олійних культур у 2024/25 МР, з них 40,3 млн тонн – зернових (66,7% від загальної пропозиції) і 6,6 млн тонн – олійних культур.

Із зернових культур експортують: пшениці – 16,2 млн тонн, ячменю – 2,9 млн тонн, кукурудзи – 20,5 млн тонн, інших зернових і зернобобових – приблизно 0,7 млн ​​тонн. Щодо олійних культур, то планується вивезти 3,7 млн тонн соєвих бобів і 2,9 млн тонн ріпаку.

Обсяг експорту зернових і зернобобових культур з України у 2024/25 МР станом на 27 грудня досяг 21,3 млн тонн, що на 3,8 млн тонн, або 22%, більше, ніж за аналогічний період минулого сезону. Аграрна галузь, за даними Національного банку України, у січні – вересні 2024 року забезпечила 62,6% загального обсягу українського експорту,

У 2023/24 МР експорт зернових і зернобобових культур становив 50,8 млн тонн.

Mind згадав основні події року, що минає, в українському АПК.

Прорив року: відновлення традиційної логістики експорту зерна

Порти Великої Одеси повернули собі статус головних морських воріт та єдиного каналу аграрного експорту.

При цьому Дунайські порти, які активно використовували у 2022–2023 роках, так і не стали повноцінною альтернативою попри низку реалізованих проєктів із розширення їхньої інфраструктури.

За статистикою Держмитслужби, протягом 2024 року 89% експорту аграрної продукції з України припало на морські перевезення – це лише трохи не дотягує до показників до 24 лютого 2022 року.

При цьому для суден зберігаються підвищені воєнні ризики, а портова інфраструктура неодноразово була атакована російськими ракетами.

Провал року: зміна правил експорту

Весь 2024 рік уряд вів показову боротьбу з нелегальним експортом зерна – боротьбу, яка часом була надто схожа на бажання не перемогти сірі схеми, а їх очолити.

Це призвело до великих простоїв суден у портах, які періодичні обшукували й багаторазово перевіряли декларації. На початку грудня 2024 року почали діяти зміни в експортних правилах. Основна новація – обов'язкова реєстрація платників ПДВ та встановлення мінімальних експортних цін.

На момент набрання чинності новими правилами судна, завантажені раніше, не змогли залишити порт, а ті, які оформлялися за новими правилами, також зіткнулися із затримками.

Виклик року: другий етап земельної реформи

З 1 січня 2024 року розпочався другий етап земельної реформи – юридичні особи дістали право купувати сільгоспземлі площею до 10 000 га. Також було врегульовано механізми внесення земель до статутного капіталу підприємств.

У 2024 році було ухвалено закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин», який створив умови для швидшого та зручнішого розв'язання земельних питань.

Також було створено Земельний банк – державний оператор земель сільгосппризначення, який об'єднав частину земельних банків держпідприємств.

У жовтні 2024 року обсяг земельного ринку сягнув 11 300 угод купівлі-продажу за сукупною площею понад 25 200 га – це рекорд із початку повномасштабного вторгнення.

Станом на кінець жовтня 2024 року сукупні обсяги ринку земель сільгосппризначення з моменту його відкриття в липні 2021 року сягнули 294 500 трансакцій загальною площею 660 000 га.

Середньозважена ціна сільськогосподарських земельних ділянок у жовтні становила 44 800 грн за гектар.

Випробування року: зміна керівництва в Мінагро та кадровий голод у галузі

У першій декаді травня парламент звільнив Миколу Сольського з посади міністра аграрної політики та продовольства. Ексміністра і його помічника Маркіяна Дмитрасевича підозрюють в угодах із землею на 500 млн грн. Наступником став Віталій Коваль, який раніше очолював Фонд держмайна.

Мінекономіки фіксує дефіцит кадрів у всіх сферах, і АПК не є винятком.

За словами заступника міністра економіки Тетяни Бережної, Міністерство економіки провадило окреме дослідження. У підсумку було встановлено, що ринку потрібно 4,5 млн додаткових працівників. На початок осені співвідношення вакансій до резюме у сфері сільського господарства становило 3:1, найбільший попит був на робітників, інженерів-механіків і фахівців із сільськогосподарської техніки.

Через активну мобілізацію та початковий гендерний перекіс заповнити ці вакансії не є можливим: за даними Agrohub, серед агрономів лише 7% жінок, а серед інженерів – 2%.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS