Перший американський газ для України: хто головні контрагенти та як вони заміщатимуть російський транзит

І до чого тут порядок денний європейської політики

СПГ-термінал «Ревітуса»
Фото: ekathimerini.com

Від початку нового року Україна зупинила транзит російського газу, відмовившись продовжити співпрацю з кремлівським монополістом «Газпромом» – напряму або через посередників. Як наслідок, москва не тільки втратила $6 млрд доходів від постачання газу до ЄС, а й змушена скоротити видобуток блакитного палива на 15 млрд куб. м, які 2024 року продавала європейським споживачам через українські газопроводи. А Україна, після того як відмовилася бути транзитною країною для росії, змогла не лише посилити інтеграцію з газовим ринком ЄС, а й укласти першу угоду на глобальному ринку про імпорт зрідженого природного газу (ЗПГ). Які подальші перспективи таких постачань – розбирався Mind.

Що відомо про перше постачання американського ЗПГ до України?

В останній день минулого року, 31 грудня, стало відомо, що протягом січня в українські підземні газові сховища буде вперше закачано американський газ, який державна компанія «Укртрансгаз» придбала на аукціоні «Української енергетичної біржі» у ДТЕК Ріната Ахметова.

«Ця угода стала важливим кроком у забезпеченні стабільного газопостачання на випадок можливих криз, зокрема після припинення транзиту газу територією України», – йдеться в офіційному повідомленні D.Trading, що є торговим підрозділом ДТЕК.

Ресурс, закуплений «Укртрансгазом», є частиною першої партії американського ЗПГ на 100 млн куб. м, яку D.Trading прийняв 27 грудня на грецькому терміналі «Ревітуса». За інформацією Mind, вантаж від початку належав трейдеру Total Energies і був відправлений танкером Gaslog Savannah з терміналу Calcasieu Pass американської компанії Venture Global на узбережжі Мексиканської затоки у штаті Луїзіана.

«Це постачання є частиною більш глобальних заходів, спрямованих на посилення енергетичної безпеки України та Європи шляхом зменшення залежності від російського газу», – зазначили в ДТЕК.

Як це співробітництво розвиватиметься далі?

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у першій заяві до новообраного президента США Дональда Трампа зазначила, що Європа хоче збільшити імпорт американського ЗПГ, аби досягти цілей, зазначених у плані RePowerEU, який передбачає повну відмову від російських енергоносіїв до 2027 року. Тому в ДТЕК розраховують закуповувати ще більше американського ЗПГ, потрібного європейському ринку для збереження стабільності.

Зокрема, Дмитро Сахарук, який наприкінці минулого року очолив D.Trading, в інтерв'ю агенції S&P Global Commodity Insights розповів про плани розширити бізнес на ринках країн ЄС, де раніше панував «Газпром». ЗПГ є гнучким для транспортування пальним, що його вигідно відрізняє від обмежених географією російських трубопровідних постачань. Тому саме торгівля ЗПГ має потенціал до зростання найближчим часом.

«Хоча можливість конкурувати за спотові вантажі є важливою частиною нашої стратегії, довгострокові угоди також цікавлять нас», – зазначив керівник D.Trading.

Планів щодо подальшої співпраці з Venture Global він не видає. Проте відомо, що ДТЕК має стратегічні домовленості із цією компанією. Вони були підписані 2024 року на Міжнародній конференції з відновлення України в Берліні, за участі помічника держсекретаря Сполучених Штатів з питань енергетики Джеффрі Паєтта, колишнього посла США в Україні.

Ці домовленості в ДТЕК назвали «важливим етапом у процесі декарбонізації України та ЄС». Зі свого боку, у Venture Global українську угоду назвали «знаковою». «Ми допоможемо зміцнити не тільки безпеку постачання природного газу, а й подальше відновлення та економічне зростання країни», – йдеться в заяві Майка Сабеля, виконавчого директора американської компанії. 

Що далі у планах Venture Global?

Компанія зацікавлена й надалі посилювати вплив на газовому ринку ЄС, звідки витісняється рф.  26 грудня, за кілька днів до припинення транзиту російського газу через Україну, вона запустила в експлуатацію новий ЗПГ-термінал Plaquemines. Символічно, що перший вантаж звідти пішов до Німеччини для компанії Gazprom Marketing & Trading, яка після націоналізації у 2022 році дістала назву SEFE – Securing Energy For Europe.

Запуск терміналу Plaquemines перетворив Venture Global на початок 2025 року в найбільшого експортера американського ЗПГ та посприяв тому, аби США закріпилися в ролі найбільшого постачальника ЗПГ у світі. За даними американського Управління енергетичної інформації, до 2028 року експортні потужності країни зростуть більш ніж удвічі завдяки запуску нових заводів, що наразі продовжують будуватися.

Перший американський газ для України: хто головні контрагенти та як вони заміщатимуть російський транзит


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS