«Ядерний удар по глобальній торгівлі»: Трамп запровадив мита проти всього світу

Експерти також припустили, навіщо Штати хаотично б'ють по імпорту і «друзів», і «ворогів»

Фото: Politico.eu
Президент США Дональд Трамп 2 квітня 2025 року оголосив про запровадження мит майже для всього імпорту до США. Він презентував таблицю зі списком зі 183 країн і територій, для яких запроваджено 10%-ний «мінімальний базовий митний тариф». Крім того, близько 60 з цих торгових партнерів США були названі «гіршими порушниками». Вони отримали підвищені мита – від 15 до 61%. Для України вводиться мито 10%.
Mind зібрав основну інформацію та перші висловлювання економістів.

Приклади підвищених мит по країнах

Список Трампу містить, зокрема, такі держави та мита для них:
Американські імпортери почнуть платити 10%-вий базовий тариф у суботу, 5 квітня, а вищі мита набудуть чинності 9 квітня.

В окрему категорію потрапив автопром, у якому утворився «жахливий митний дисбаланс» між США та іншими країнами. Дональд Трамп повідомив, що Вашингтон із 3 квітня запровадив 25%-вий митний тариф на всі автомобілі, вироблені за кордоном. Цього ж дня було закрито «лазівку de minimus» щодо Китаю, яка дозволяла американцям отримувати невеликі посилки з КНР вартістю до $800 без сплати податків та імпортних мит.

«Мої співвітчизники-американці, це День визволення! 2 квітня 2025 року назавжди залишиться в пам'яті як день відродження американської промисловості. Десятиліттями нашу країну грабували, розоряли, ґвалтували та грабували близькі та далекі країни… За кілька хвилин я підпишу історичний виконавчий указ, який запроваджує взаємні тарифи для країн у всьому світі. Взаємність – це означає, що вони роблять це з нами, а ми робимо це з ними… Тепер наша черга процвітати», – повідомив Дональд Трамп 2 квітня в саду Білого дому.
Україна в таблиці «Взаємних мит» Дональда Трампа
«Ядерний удар по глобальній торгівлі»: Трамп запровадив мита проти всього світу
Зображення: truthsocial/@realDonaldTrump

До списку Трампа потрапили безлюдні острови Герд і Макдональд, населені пінгвінами. Але в ньому немає Північної Кореї, Куби, білорусі та росії, оскільки, на думку США, чинні тарифи та санкції для цих країн уже досить високі.

Обсяг торгівлі між США і рф скоротився з приблизно $35 млрд у 2021 році до $3,5 млрд, але Штати продовжують закуповувати російські добрива, що не підпадають під санкції, ядерне паливо й метали платинової групи. Імпорт у США з росії 2024 року становив $3 млрд, експорт – $526 млн.

Як писав Mind, москва просила Трампа зняти з рф деякі санкції під час мирних переговорів, які Штати ведуть окремо з російськими та українськими дипломатами. 2 квітня прессекретар Білого дому Керолайн Лівітт заявила, що Трамп розчарований президентами і Росії, і України, але продовжує взаємодію з обома сторонами й глибоко до цього залучений.

Що спонукало Трампа запровадити мито?

Глава Білого дому заявив, що «друзі та вороги США» протягом 50 років грабували американську економіку та багатіли за рахунок США. Тепер він має намір припинити це й дати Америці «трильйони й трильйони доларів», які підуть на зниження податків і погашення $36-трильйонного державного боргу.

За словами Дональда Трампа, оголошені ним мита принесуть «$6 трлн інвестицій» в американську економіку й усунуть перекіс між імпортом та експортом. у 2024 фінансовому році Штати ввезли в країну товарів на суму $3,36 трлн, а продали за кордон на $1,2 трлн менше.

Пояснюючи розміри підвищених мит, Дональд Трамп повідомив, що вони дорівнюють половині того, що торгові партнери Вашингтона «несправедливо беруть із США» за допомогою тарифів, податків на додану вартість, митних бар'єрів і маніпуляцій курсом валют. Так, Китай, за словами голови Білого Дому, стягує з американських товарів 67% вартості, тому Вашингтон надав йому мита в розмірі 34%.

Трамп назвав такі розрахунки «дружніми» і заявив, що будь-яка компанія, яка виступає проти введених мит, може уникнути їх, розмістивши виробництво у США.

«Якщо ви хочете, щоб ваша тарифна ставка дорівнювала нулю, то виготовляйте свою продукцію прямо тут, в Америці. Тому що, коли ви будуєте свій завод, ваш продукт в Америці, мит не буде», – запропонував Дональд Трамп.

Лідерам урядів Трамп також повідомив про готовність домовлятися про зниження мит загалом для країн. Але на початку вони мусять зняти торгові обмеження на американські товари.

Чого бояться економісти?

Дональду Трампу довелося внести торговий дефіцит до списку загроз національній безпеці США, щоб підняти мита президентським указом без процедури голосування в Конгресі, де американські законодавці не схвалили б цю витівку через надзвичайно високі ризики.

Кеннет Рогофф, професор державної політики Гарвардського Університету та колишній головний економіст МВФ, називає підвищення мит «жахливим» рішенням, що призведе до хаотичних і непередбачуваних наслідків. «Трамп просто скинув ядерну бомбу на глобальну систему торгівлі», – цитує Кеннета Рогоффа ВВС.

На його думку, у всьому світі інвестори можуть надовго втратити впевненість через очікування «ударів відплати» по США від решти світу. Вони виводитимуть капітали з економічних проєктів у золото та інші «тихі гавані».

Олу Сонола, який очолює економічні дослідження в американському рейтинговому агентстві Fitch, вважає, що Трамп підняв тарифи до такого рівня, на якому вони були 1910 року.

«Це змінить правила гри не лише для економіки США, а й для глобальної економіки. Багато країн ймовірно поринуть у рецесію. Більшість економічних прогнозів доведеться викинути за борт, якщо ці тарифні ставки зберігатимуться тривалий час», – цитує Reuters Олу Сонола.

Густаво Флорес-Масіас, професор державної політики в Корнелльському університеті вважає, що першими постраждають американські споживачі, для яких зростуть ціни на китайську електроніку, одяг, європейські вина, велосипеди та тисячі інших товарів.

«Обіцянка Трампа створити робочі місця в американській промисловості не здійсниться миттєво – якщо вона взагалі колись виконається. А зростання цін, найімовірніше, матеріалізується дуже швидко», – зазначає Густаво Флорес-Масіас.

Список Трампу видався несправедливим багатьом країнам. Японію обурило мито вище, ніж в Ірану, а Євросоюзу було прикро побачити ставку вдвічі більшу, ніж у Великої Британії. Подібних «несправедливостей» багато, і вони здатні погіршити відносини між США та союзниками. Проте, можливо, вони служать для відвернення уваги Пекіна від потенційного розриву економічних і бізнесових зв'язків між США та Китаєм.

Так вважає Нік Марро, старший економіст лондонської дослідницької компанії Economist Intelligence Unit. На його думку, дії Трампа змушують транснаціональні компанії замислитися над виведенням своїх бізнесів із Китаю. Американські мита вже завдали китайському імпорту збитків на сотні мільярдів доларів, і нові тарифи стануть ударом по китайській економіці, що сповільнюється.

Тим часом Пекін, напевно, бачить промінь надії в ситуації, що склалася, і розраховує на те, що «ображені митами» Японія, Південна Корея й Тайвань почнуть віддалятися від «непередбачуваного партнера» та зближуватися з Китаєм. Експерти вважають, що ці надії хибні, і Штати знімуть мито з країн-союзників.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS