Комунальна власність має працювати на громаду

Добрі практики громад Івано-Франківщини презентували під час навчального візиту

Практики муніципального менеджменту майнових ресурсів вивчали на Івано-Франківщині протягом тижня найактивніші учасники навчальної програми U-LEAD «Кроки для спеціалістів. Управління комунальною власністю». В рамках візиту представники громад 10 областей знайомились з підходами до управління комунальною власністю в різних сферах від охорони здоров’я до культури і комунальних послуг.

Часи, коли державне чи комунальне майно дорівнювало нічиє, давно минули. А з появою потужних гравців у вигляді громад, що отримали у розпорядження великі майнові ресурси, питання ефективного управління власністю вийшло на перший план.

Учасники навчального візиту знайомились з досвідом Лисецької, Долинської та Городенківської територіальних громад. Кожна з них напрацювала свої підходи для ефективного управління комунальною власністю.

Комунальна власність має працювати на громаду

У Лисецькій громаді серед добрих практик – управління закладом охорони здоров’я, який з районної лікарні на межі закриття у власності громади став конкурентоспроможним медичним закладом. За три роки тут від сотні пролікованих пацієнтів на місяць дійшли до пів тисячі. КНП «Лисецька лікарня» сьогодні має дві амбулаторії первинної медицини, поліклінічне відділення, де надають послуги за 23 медичними спеціальностями, а також стаціонар з терапевтичним, неврологічним, хірургічним відділеннями. А завдяки співпраці з благодійними фондами «Наш Сокіл» та «Восток-SОS» облаштували геріатричне відділення, де у 2022 році приймали ВПО. Також відкрили відділення реабілітації на 30 місць. Найбільш показовим є те, що сьогодні від 70 до 85% пацієнтів, які отримують медичні послуги в лікарні, проживають за межами громади.

Комунальна власність має працювати на громаду

У Долинській міській раді учасники візиту ознайомились із практиками управління майном у сфері благоустрою та комунальних послуг на прикладах двох комунальних підприємств – КП «Комунгосп» та КП «Водоканал». Базовий принцип тут – майно повинне мати конкретного власника чи управителя. І для розвитку громади необхідно вкладати не у підтримку закладів, а у сучасні технології. Ще одним важливим підходом до управління комунальними закладами та підприємствами у Долинській громаді є повсюдне впровадження енергоефективних заходів. За останніх кілька років громада реалізувала понад десяток проєктів у напрямку енергоефективності та енергозбереження, впровадження альтернативних джерел енергії.

Комунальна власність має працювати на громаду

А Городенківська громада презентувала свій досвід створення спеціалізованої інституції для ефективного управління майном громади. Створена у 2021 році КУ «Фонд майна» стала одним з ключових інструментів для управління комунальною власністю. За кілька років її працівники провели облік майна комунальної власності та передали комунальним установам Городенківської міської ради на баланс об’єкти нерухомого майна. Зараз це близько 395 об’єктів комунальної власності. Інша добра практика – створення великих комунальних закладів та установ у різних сферах для управління комунальною власністю. Два з них відвідали учасники візиту. Зокрема, Комунальний заклад «Центр культури», що об’єднує міський палац культури, 40 сільських клубів, бібліотеки та міський краєзнавчий музей «Покуття». А також Комунальний заклад «Перлина Придністров’я» – позаміський заклад відпочинку та оздоровлення на березі Дністра, що працює на базі комунального майна. Обидва заклади мають на балансі великі майнові комплекси, що належним чином оформлені у комунальну власність, та працюють для надання послуг мешканцям.

Спільним у підходах до управління комунальним майном для усіх трьох громад є принципи:

Варто відзначити, що перший у ІІІ фазі Програми U-LEAD візит дещо оновив формат і запропонував учасникам не лише вивчення практичного досвіду, але й навчальний компонент. Експерти робочої групи «Муніципальні послуги та майно» провели тренінги присвячені ефективному використанню майна закладів охорони здоров’я та поповненню майнових активів громади за рахунок набуття у власність безхазяйного майна або відумерлої спадщини.

Підсумовуючи візит, керівниця робочої групи «Муніципальні послуги та майно» Вікторія Копчак зазначила наступне.

«Цьогоріч в навчальному візиті взяли участь найактивніші учасники навчальної програми «Кроки для спеціалістів з управління комунальною власністю». В громадах Прикарпаття вони познайомились з цілком реальними, дієвими практиками, які допомагають навести лад у майні громади, а головніше, перетворити його з джерела постійних витрат на актив, який задовольняє потреби громади або приносить їй дохід. Було просто супер, що час для спілкування з учасниками приділили як голови громад, за що їм окрема вдячність, так і профільні посадовці, що дозволило поспілкуватися в форматі «рівний – рівному». Я абсолютно впевнена, що ідеї учасників, які народилися тут, під час візиту, з вивчення досвіду, з побаченого і почутого від колег, знайдуть підтримку керівництва їх громад та дозволять покращити управління комунальним майном, зробивши його простішим, прозорішим та ефективнішим».

У навчальному візиті взяли участь профільні фахівці ОМС з Миколаївської, Київської, Черкаської, Рівненської, Вінницької, Харківської, Чернігівської, Житомирської, Сумської та Дніпропетровської областей.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS