Одеський припортовий завод та Ocean Plaza: які ще прибуткові активи Фонд держмайна виставляє на аукціони

Наразі у планах ФДМУ: 21 об'єкт великої приватизації та понад тисяча – малої

В.о. голови ФДМУ Іванна Смачило

Зараз в управлінні Фонду державного майна України (ФДМУ) понад 2140 підприємств. А має залишитися лише кілька десятків стратегічних об’єктів.

Цього року фонд хоче виставити на онлайн-аукціон чимало активів. Серед них – Одеський припортовий завод (який уже влітку виставлять на аукціон і яким цікавиться інвестор із Саудівської Аравії) та ТРЦ Ocean Plaza (поки що обтяжений кредитом, плани – підготувати до приватизації до кінця року).

Про це та багато іншого розповіла в. о. голови ФДМУ Іванна Смачило на International Invest Summit 2025.

Mind публікує найцікавіші фрагменти її виступу.

International Invest Summit 2025 (4–5 липня 2025 року, Львів) – захід для інвесторів, організований Українським центром Аналітики та досліджень (UCAI) спільно з International Investment Office і за підтримки Mind. Мета саміту – створити дієву платформу для спілкування та пошуку можливостей інвестування в Україну.

Рекордні 5,18 млрд грн від бізнесу до держбюджету

Мене часто запитують, чи на часі зараз приватизація. Відповідаю: приватизація на часі і під час війни, і була на часі завжди. У нас немає жодних сумнівів із приводу того, що приватний власник є ефективнішим, аніж держава.

Кожен актив, який потрапляє в руки бізнесу, починає новий розвиток і є важливим для економіки. Це і модернізація державних активів, це і нові робочі місця.

За останні роки бачимо зростання зацікавленості в державних активах із боку бізнесу. Всі процеси – приватизація, оренда державного майна – відбуваються виключно через Prozorro. У середньому в аукціонах беруть участь сім учасників. Коли є конкуренція, завжди маємо зростання ціни – у середньому вчетверо.

За І півріччя цього року вже забезпечили надходження до державного бюджету понад 5 млрд грн. Якщо порівняти з показниками останніх 10 років, І півріччя 2025 року стало рекордним.

Понад 1300 активів – на аукціон

Зараз в управлінні ФДМУ – понад 2140 підприємств. Ще кілька років тому було до сотні активів.

Чи можемо ми ними всіма ефективно управляти? Не можемо, бо це неможливо. Наша мета – підготувати їх до приватизації або ліквідувати (якщо вони настільки збиткові, що неможливо передбачити будь-які заходи їхнього відновлення). 

Чи варто деякі з активів притримати від продажу до закінчення війни? На цю тему могла б дискутувати, якби не працювала у фонді. Втім за півтора року роботи заглибилася у проблему та маю сказати: максимум всього непрофільного потрібно продати. 

Держава має робити інші справи. У нас є стратегічні підприємства: оборонні, енергетичні, соціальні. Їх кілька десятків. Ось на них треба зосередитися державі, тому що важливо контролювати процеси. Все інше має бути розпродане. І не потрібно витрачати ані людський, ані фінансовий, ані адміністративний ресурс на управління цими активами.

Тож наразі частину підприємств – близько 1300 активів – розглядаємо як об'єкти приватизації. Ці активи можуть бути цікавими і малому, і середньому, і великому бізнесу.

Також пропонуємо понад 1 млн кв. метрів орендних площ.

5 «смачних» активів

Восени 2024 року ми розпочали велику приватизацію, яка була зупинена кілька років. По новим правилам. Вперше велика приватизація відбувається через онлайн-аукціони.

Вона успішно почалася з продажу готелю «Україна». Держава не має витрачати свій ресурс на управління й адміністрування готелів, магазинів тощо.

І цей процес продовжиться. Вважаю, що його зупиняти у будь-якому разі не можна. У нас вже є багато кейсів на онлайн-аукціонах.

Окремо хотіла б розповісти про декілька активів, які можуть зацікавити інвесторів. 

«Вінницяпобутхім». Підприємство виробляє мийні засоби, раніше відомі під ТМ «Ушастый нянь». Це націоналізоване майно, яке нині вже перебуває на Prozorro. На аукціон виставлено 100% корпоративних прав ТОВ. Підприємство гарно оснащене, є одним з найкращих у своїй галузі.

Одеський припортовий завод. Лідер на світовому ринку з виробництва аміаку, карбаміду, діоксиду вуглецю. Одне з найпотужніших підприємств країни. Думаю, влітку він буде виставлений на аукціон. Зараз здійснюємо підготовчі процедури.

Чи є вже зацікавлені інвестори? Так, із Саудівської Аравії. Українській бізнес поки публічно не цікавився. 

«Президент Готель». Один із найбільших готелів країни в центрі столиці. Хочемо, щоб не держава здійснювала адміністрування, а знайшлися нові власники, які б підтримували такий гарний актив зі найбільшим номерним фондом у країні.

Ocean Plaza. Це цікавий бізнес, що працює. Хоча держава має тільки 66,65% в активі, ми доклали максимум зусиль, щоб одержувати від нього кошти. Від початку року Фонд ліквідації наслідків збройної агресії вже отримав 1,6 млрд грн від цього активу. 

Наразі готуємо його до приватизації. У підприємства є кредит, він коштує вдвічі більше, ніж сам Ocean Plaza. Зараз намагаємося максимально закрити кредит для того, щоб новий власник не мав цього обтяження.

Сподіваюсь, до кінця року підготуємо актив до приватизації. Розуміємо всі ризики покупця, тому хочемо зробити все по-партнерськи

Калуський трубний завод. Це робочий, готовий бізнес, відомий не лише в Україні, має іноземних партнерів і контрагентів по виробництву. Думаю, за три тижні актив з'явиться на Prozorro. Це один із тих кейсів, у яких фактично немає проблем, з якими може стикнутися майбутній власник.

Це лише декілька прикладів. Всього в «меню» фонду – 21 об'єкт великої приватизації, понад тисяча – малої.

Пропозиції є для всіх охочих. У партнерах хочемо мати максимальну кількість бізнесу. Для нас приватизація – не лише надходження коштів до держбюджету. Так, це наше завдання. Але головне, щоб непрофільні держактиви потрапляли в руки приватного бізнесу, бо це розвиток економіки. Тому долучайтеся та забирайте в держави все, чим вона не має управляти.

Понад 400 тис. га агроземель – в оренду

Ще один із важливих напрямків роботи Фонду – управління державними землями сільськогосподарського призначення.

Торік розпочали новий проєкт. Вважаю його революційним. Це очищення від «чорного» та «сірого» використання державних земель сільськогосподарського призначення.

В Україні близько 800 тис. га таких земель. З них понад 400 тис. га вже перебувають в управлінні Фонду держмайна. 

З вересня 2024 року почали відкриті аукціони з передачі земель у довгострокову суборенду. Побачили цікавий результат щодо активності, кількості учасників на аукціонах та вартості. Виявилося, що вартість оренди землі сільськогосподарського призначення за гектар значно вища, ніж була роками в Україні.

Зараз середня вартість оренди становить 30 тис. грн за гектар, а не 12 тис. грн, як нас запевняли раніше. Побачили, що на багато земель претендують саме малі фермерські господарства. Це свідчить про те, що доступу до використання цієї землі в них раніше не було. А зараз така можливість є.

Розуміємо, що в нас є багато супротивників. Та знаємо, чому вони з'явились. Але рухаємося далі. Думаю, що всі 800 тис. га державної землі сільськогосподарського призначення повинні бути виставлені на аукціони та мають знайти свого довгострокового й ефективного користувача.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS