Нові ринки для бізнесу: де Міністерство соціальної політики пропонує заробляти підприємцям?

Як Мінсоцполітики взаємовигідно поєднує підприємців із тими, хто потребує їхньої допомоги

Інвестиції в соціальні проєкти: наскільки це важливо та що це дає? Чому ми говоримо про бізнес і про соціальні інвестиції як про речі, що взаємно підсилюють одна одну? І що саме Міністерство соціальної політики здатне запропонувати бізнесу, щоб інвестиції в соціальні проєкти були цікавими, важливими та потрібними?

Про це під час International Invest Summit 2025 говорила Оксана Жолнович, міністр соціальної політики України, яка своїм виступом дала початок блоку «Чому важливо інвестувати в соціальні та благодійні проєкти».

International Invest Summit 2025 (4–5 липня 2025 року, Львів) – захід для інвесторів, організований Українським центром аналітики та досліджень (UCAI) спільно з International Investment Office і за підтримки Mind. Мета саміту – створити дієву платформу для спілкування та пошуку можливостей інвестування в Україну.

Заробляти з добром: інвестиції бізнесу в соціальні проєкти

Оксана Жолнович, міністр соціальної політики України, на сцені International Invest Summit 2025 (Львів, 4 липня 2025 р.)


Коли ми говоримо про все довкола – бізнес, суспільство, культуру тощо, ми говоримо про людей. Адже все створюють насамперед люди. І на жаль, всі виклики, які ми зараз переживаємо, впливають у першу чергу саме на людину, намагаючись зробити її вразливою, чутливою, нестійкою. Тобто зламати її опір.

Соціальна політика і її філософія

Насправді соціальна політика – це те, що дозволяє зберегти людський капітал. Завдання соціальної політики та соціальної підтримки полягають у тому, щоб допомогти й відновити спроможність кожного, хто почуває себе самотнім або не відчуває стійкості в душі, відчуває втрату, горе та не відчуває потреби жити далі.

Таких завдань у пріоритеті три:

  1. Ситуація на ринку праці. З одного боку, на ринку відчувається брак людей. З іншого – існує велика кількість спеціалістів, як досі не долучені до цього процесу.
  2. Нові ринки соціальних послуг і сервісів. Міністерство оперує бюджетом в 420 млрд грн – є другим після Міністерства оборони. Це створює можливості для бізнесу – відкривати для себе нові ринки догляду, цифровізації, інших послуг, які раніше не існували або не були розвинуті.
  3. Соціальна відповідальність. Кожен із нас, людина й бізнес, хоче мати сильний власний бренд та унікальність. І саме соціальна відповідальність є одним із тих маркерів, що цінуються у світі.
Заробляти з добром: інвестиції бізнесу в соціальні проєкти

Механізми

Перший механізм – це Стратегія демографічного розвитку України, ухвалена урядом минулого року, яка спрямована на різні категорії.

Зараз міністерство розробило комплексний закон, покликаний допомогти жінкам, які поєднують сьогодні величезну кількість обов’язків (виховання дітей, догляд за літніми), повернутися на ринок праці. Зокрема, йдеться про ясла-садки, що можуть бути створені на кожному невеликому підприємстві і за які заплатить держава за умови, що жінка повернулася на роботу.

Держава закуповує сервіси для дітей з інвалідністю – денний догляд і розвиток для тих, хто ніколи не виходив за межі свого будинку.

Діє підтримка зайнятості людей пенсійного та передпенсійного віку. Ми маємо працювати з активністю людей, які мають досвід і можливості, але стикаються з певною стигматизацією чи браком якихось компетенцій.

Розвивається програма працевлаштування людей з інвалідністю: їх стає більше, вони молоді, і для них важливо повернутись і на ринок праці, і до соціальної залученості.

Що ми вже зробили? Повністю змінили підхід і законодавство, які регулюють квотування для людей з інвалідністю.

Нагадаю, що за кожну людину з інвалідністю, яку ви працевлаштовуєте, ви сплачуєте ЄСВ зі зменшеною ставкою – 5% замість 22%.

Із січня 2026 року стануть доступні два нові види соціальних підприємств: трудової інтеграції та захищеного працевлаштування. У цих підприємствах держава суттєво допомагатиме субсидіями, підтримкою, облаштуванням – за умови, що там будуть працевлаштовані люди з інвалідністю.

Крім того, у міністерстві розуміють, що існують різні види інвалідності. Комусь нескладно інтегруватись, але, якщо йдеться про складні випадки втрати мобільності або ментальні порушення, у працедавця нерідко немає мотивації. Тому змінено підхід до квотування: працевлаштування людей зі складною інвалідністю зараховується у квоту за двох.

Замість штрафів запроваджено новий цільовий внесок – простий, прозорий, зрозумілий і такий, що не потребуватиме довгих паперових процедур, що є зараз. Також прозорішим стане механізм підтримки: зараз він напрацьовується, і є надія, що запрацює із січня 2026 року, коли закон набуде чинності.

Заробляти з добром: інвестиції бізнесу в соціальні проєкти

Другий механізм – ринок соціальних послуг.

Наприклад, послуги догляду: велика кількість родичів людей з інвалідністю та людей літнього віку готові платити за догляд – але немає кому.

Торік міністерство виділило немалу суму на оздоровлення дітей з інвалідністю: 25 000 грн було ладне сплатити будь-якій організації, яка на два тижні візьме цю дитину. Але, на жаль, не вдалося знайти надавачів відповідних послуг.

Послуги догляду та розвитку – це відпочинок для доглядальників, час для себе в родини, яка має на щоденній основі когось доглядати.

Денні центри розвитку не розділяють родину, проте дозволяють людині з інвалідністю або людині літнього віку не позбавляти працездатну людину можливостей.

До кінця поточного року всі соціальні установи, які були єдиними надавачами, будуть перетворені на підприємства й товариства. Це дозволить зрівняти можливості та відкрити ринок для приватних надавачів. Уже зараз послуги, які закуповує міністерство, на 80% надаються громадськими організаціями та ФОПами.

Дуже важливий закон, який був підписаний два дні тому, в допомогу: всі надавачі соціальних послуг звільняються від сплати ПДФО. Таким чином послуга може стати доступнішою та масштабованою.

Заробляти з добром: інвестиції бізнесу в соціальні проєкти

Оксана Жолнович: «Ми будуємо партнерства, і я закликаю кожного підприємця подивитися в цьому напрямку».

Адже вже сьогодні з державного бюджету фінансуються Центри життєстійкості та надаються:

Наприклад, підтримане проживання для людей з інвалідністю та літніх людей: кожен надавач, який може утримувати в гарних умовах до восьми людей з інвалідністю або до 30 людей літнього віку, одержує до 20 000 грн підтримки на кожну людину на місяць.

Або соціальне відновлення ветеранів та членів родин – можливість поговорити людям, які з різних причин дуже довго були окремо, проговорити свої стосунки, обговорити свої очікування, зберегти сім’ю. Ці послуги фінансуються коштом міжнародних партнерів, але бракує якісних реабілітаційних просторів – по суті санаторіїв, де навчені команди можуть супроводжувати цей процес.

Щодо консультування з облаштування житла та робочого місця для людини з інвалідністю – в Україні практично немає фахівців, які можуть на цьому непогано заробляти. Просто уявіть собі, що відчуває людина без кінцівок, яка після реабілітації та лікарні, де все облаштовано, потрапляє додому. Якою має бути ванна? Як облаштувати туалет? Як встати з ліжка?

Центри життєстійкості – пілотний проєкт міністерства, який зріс за пів року з нуля до 300 центрів по всій Україні. Це – приклад партнерства: не юридичні особи, не комунальні установи, а простори, які надаються громадами й облаштовуються часто місцевим бізнесом, та фахівці, яких оплачує громада та держава. Вони допомагають тим, хто того потребує, відновити свій психоемоційний стан, навчитися дихати під час панічної атаки тощо.

Заробляти з добром: інвестиції бізнесу в соціальні проєкти

Окремо, ще один новий ринок – протезування та реабілітація. Він відкрився після ліквідації переліків обраних підприємств. Сьогодні будь-хто, хто забезпечує якість і кваліфікованих працівників, може надавати цю послугу, за яку держава сплачуватиме досить високу ціну: до 4,2 млн грн за один протез. Загальний бюджет програми – понад 4 млрд грн.

Третій механізм – корпоративне наставництво для дітей. Закликаю бізнес інвестувати в це!

На сьогодні багато дітей лишаються жити в інтернатах, дуже багато дітей втрачають одного з батьків. І не всі вони знають, як будувати майбутнє, як здобути професію, як залишити себе в Україні та знайти тут цілі й сенси для життя.

Допомагаймо якісно цим дітям будувати шлях у майбутнє!

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS