«Війна під храмами Шиви»: до чого ведуть бойові зіткнення між Таїландом і Камбоджею

Конфлікт уже ознаменувався боями українських танків «Оплот» проти радянських T-55 і китайських Type-59. Подальша ескалація призведе до битви між військовими технологіями США та Китаю

Ракета БМ-21, випущена з Камбоджі, влучила в мінімаркет на автозаправці в тайському місті Бан Пхуе. Від вибуху та вогню 8 людей загинули, 13 дістали поранення. 24 липня 2025 року
Фото: Bangkok Post

У четвер, 24 липня 2025 року, довготривалий прикордонний диспут між Таїландом і Камбоджею несподівано призвів до повномасштабних бойових зіткнень, у яких американські винищувачі F-16 бомбили прикордоння Камбоджі, а російські РСЗВ БМ-21 «Град» вбивали 122-міліметровими ракетами жителів Таїланду.

Наприкінці дня 24 липня тайська армія вперше застосувала в реальному бою українські танки Т-84 «Оплот» для штурму військової бази біля храмового комплексу Ta Thav в Камбоджі.

«Кавалерія «Оплот» – лицарі поля бою – нарешті вступили в бій. Битви між танками T-55 і Type-59 Королівської камбоджійської армії та T-84 і M60 Королівської тайської армії відбулися на кордоні між двома країнами біля Ta Thav», – повідомляє The War Zone.

49 танків Т-84 «Оплот» Таїланд замовив в України у 2011 році. Експерти зазначають, що цей вибір був зроблений під тиском Вашингтону, який переконав Бангкок відмовитися від намірів купити російські танки Т-90. 

Подробиці перших зіткнень

Перші постріли пролунали 24 липня о 8:20 у 200 метрах від стародавнього храму Та Моан Тхом. Тайські солдати стверджують, що перед цим почули гул дрона й побачили шість озброєних автоматами та гранатометами камбоджійських військових, які підходили до паркану з колючого дроту напроти тайської армійської бази. Після словесної перепалки камбоджійці відкрили вогонь зі стрілецької зброї і артилерії.

Далі тайська армія підняла в небо шість винищувачів F-16, які завдали авіаудари по трьох камбоджійських військових базах у прикордонні, а Камбоджа обстріляла з РСЗВ декілька цивільних споруд на території Таїланду, зокрема автозаправку та лікарню. Внаслідок цього щонайменше 13 мирних жителів загинуло, ще 32 дістали поранення. Близько 40 тис. людей було евакуйовано з прикордонних сіл.

Зі свого боку камбоджійська сторона наголошує, що тайські військові першими запустили всупереч домовленостям свій дрон-розвідник біля храму Та Моан Тхом та почали стріляти.

Прем’єр-міністр Камбоджі Хун Манет називає події 24 липня «неспровокованою та заздалегідь спланованою агресією Таїланду». Він звернувся до Ради Безпеки ООН з проханням терміново скликати засідання, щоб зупинити «вторгнення тайських військ на суверенну територію Камбоджі».

Зіткнення спалахнули в шести спірних зонах на кордоні Таїланду та Камбоджі

«Війна під храмами Шиви»: до чого ведуть бойові зіткнення між Таїландом і Камбоджею

Таїланд і Камбоджа мають спільний 817-кілометровий сухопутний кордон та з 1950-х років з’ясовують у міжнародних судах, кому належать релігійні споруди, розташовані на цьому кордоні. Новий спалах напруженості почався у травні 2025 року через 1000-річний храм Пра Вихеар, який ООН у 1962 році визнала власністю Камбоджі, але територія навколо нього залишилася тайською.

28 травня камбоджійський солдат був вбитий при невизначених обставинах у прикордонній сутичці біля Пра Вихеару. Щоб загладити цей інцидент, тайський прем’єр-міністр Петонгтарн Чінават подзвонила камбоджійському тіньовому лідеру Хун Сену, але не врегулювала, а суттєво погіршила конфлікт.

Хун Сен опублікував в інтернеті запис розмови з лідеркою Таїланду, в якій вона шанобливо називає його «дядечком» і критично висловлюється про тайську армію. У Таїланді це розцінили як зраду національних інтересів. На тлі зростання націоналістичних настроїв та антиурядових закликів 1 липня 2025 року Конституційний суд країни відсторонив Петонгтарн Чінават від виконання обов’язків прем’єр-міністра.

Новим лідером Таїланду був назначений міністр внутрішніх справ Пхумтам Вечаячай, якому, за твердженням експертів, була вкрай потрібна «маленька переможна війна» для заспокоєння населення. Привід для ескалації з’явився у середу, 23 липня, коли протипіхотна міна у прикордонні поранила п’ятьох тайських солдатів, відірвавши одному з них ногу. Таїланд одразу відізвав свого посла з Камбоджі, закрив кордони та вранці наступного дня почав бомбити сусідню державу.

Американська зброя проти китайської

Конфлікт Таїланду та Камбоджі вирізняється асиметричністю двох армій, у якому китайська зброя протистоїть американській і може бути вперше протестована в умовах реальної війни.

«Таїланд має дві ескадри F-16 та одну ескадру шведських Gripen. У Камбоджі не вистачає повітряних засобів для протидії цим сучасним літакам, однак країна має зроблені в Китаї системи ППО KS-1C із заявленою дальністю 70 км», – пишуть аналітики Bloomberg Intelligence.

Камбоджа взагалі не має бойової авіації – лише транспортні літаки та 26 гелікоптерів. Також вона не володіє флотом, тоді як у Таїланду є авіаносець та сім фрегатів.

Але достойною силою Камбоджі можуть виявитися приблизно 200 танків, чверть із яких – це зроблені в Китаї версії радянських T-54. Також нещодавно країна закупила нові китайські танки третього покоління, включно з VT4. Багато кого інтригує, наскільки ефективно покаже себе ця техніка в боях з армією Таїланду, яка має 400 основних бойових танків, більшість із них – застарілі моделі, виготовлені в США.

Прогнози експертів

Таїланд має вчетверо більший військовий бюджет – цього року він дорівнює $5,7 млрд, тоді як  у Камбоджі він становить $1,3 млрд. Також у нього майже вдвічі більша кількість солдатів – 130 000 проти 75 000. Тому саме Таїланд буде вирішувати, скільки днів або місяців продовжувати бойові дії.

Камбоджійські експерти побоюються, що цей конфлікт буде довгим. у прогнозі журналу The Diplomat, дослідник пномпеньського Центру досліджень Південно-Східної Азії Рат Пікханворлак попередив, що тайське військове керівництво «може посилювати ескалацію на кордоні, розпалюючи націоналістичні настрої», щоб виправдати ще один державний переворот.

Директор правозахисної групи Asia Human Rights and Labour Advocates Філ Робертсон у коментарі для Al Jazeera також прогнозує, що конфлікт Таїланду з Камбоджею затягнеться, бо зараз жодна з двох країн не хоче, щоб її вважали такою, що поступається іншій.

«Бойові дії, ймовірно, продовжаться переважно у формі артилерійських обстрілів через кордон і перестрілок у спірних районах уздовж кордону. Ми не побачимо вторгнень одній країни в іншу, але руйнування триватимуть, і посередникам буде важко врегулювати цей конфлікт», – вважає Філ Робертсон.

Обидві країни мають дружні дипломатичні стосунки та розвинений товарообмін з Китаєм і США, але у військовій сфері Таїланд значно ближчий до Вашингтону, а Камбоджа – до Пекіну.

Експерти зазначають, що конфлікт між двома країнами спалахнув за тиждень до введення проти них високих американських мит – адміністрація Дональда Трампа планує з 1 серпня збирати 36% вартості зі всього експорту Камбоджі й Таїланду. Це створює дипломатичні можливості для Китаю, який є найбільшим торговим партнером для Таїланду й Камбоджі та прагне підвищити свій вплив у Південно-Східній Азії.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS