«Якби ви спробували дати рок-н-ролу інше ім'я, ви могли б називати його «Чак Беррі», – сказав якось Джон Леннон. З середини 1950-х до середини 1960-х Чак Беррі написав десятки хітів, які визначили звучання та ідеологію цього музичного напрямку. Музикант помер у суботу, 18 березня, у своєму домі у штаті Міссурі. Йому було 90 років.
Чарльз Едвард Андерсон Беррі народився 18 жовтня 1926 року у Сент-Луїсі. Він виріс на госпелах, блюзах і кантрі. У юності йому довелося провести три роки у спеціальній школі, куди він потрапив через крадіжки авто та збройні пограбування. За освітою Беррі був парикмахером і косметологом і деякий час пропрацював за спеціальністю. Серйозно займатися музикою він став на початку 1950-х. Спершу грав з групою по клубах, а в 1955 році записав пісню Maybellene – і після цього релізу прокинувся знаменитим. Беррі, якому було під тридцять, став кумиром підлітків і продовжував ним бути наступні десять років. Водночас він був і одним з найкращих гітаристів в історії музики, а Боб Ділан якось назвав його «Шекспіром від рок-н-ролу».
Найуспішніший свій альбом Чак Беррі випустив пізніше – у 1972 році. Платівка My Ding-a-Ling розійшлася мільйонним накладом і стала останнім хітом музиканта. У 1984 році Чак Беррі отримав «Греммі» за вагомий внесок у розвиток музики, а у 1986-му став одним із перших, хто увійшов у Зал слави рок-н-ролу. На рахунку Чака Беррі – 20 студійних альбомів, останній з яких, Rock It, вийшов у 1979 році. На святкуванні свого 90-річчя минулого року музикант оголосив, що готує першу за 37 років платівку. «Чак» має вийти у цьому році, вже посмертно.
Mind пригадує, за які саме пісні Чака Беррі назвали «батьком рок-н-ролу».
Maybellene, 1955
Перший же сингл, записаний Чаком Беррі у студії, приніс йому славу. Спочатку пісня мала називатися «Іда Ред», однак власник студії Леонард Чесс змінив назву і підсилив ритм-секцію. Що у поєднанні з енергійною манерою Беррі грати на гітарі і його ж дотепним текстом про дівчат і машини зробило композицію хітом.
Молодша сестра Беррі у дитинстві навчалася грі на фортепіано, тож мала монополію на музичний інструмент. Саме звідти у пісні Чака Беррі з'явився Бетховен. Сама ж композиція стала чимось на зразок декларації про музичну незалежність для нового покоління.
Текст цієї пісні є ідеологічною програмою рок-н-ролу. Беррі дотепно протиставляє новий напрямок класичним симфоніям, джазу, танго. Кавери на цю композицію зробили The Beatles та Beach Boys.
Текст для цієї пісні Беррі написав практично за мотивами власної біографії. А завдяки тому, що композиція прозвучала у фільмі «Назад у майбутнє», вона стала світовим гімном рок-н-ролу.
Над текстом цієї пісні, чи не найпоетичнішої у всій творчості, Беррі працював понад місяць. У нього вийшла баллада, хоч і не надто лірична, про любов, у тому числі – батька до доньки.
У цій, одній з найжорсткіших пісень Беррі, ліричний герой – не підліток, а залізничник з Алабами, який важко працює щодня, увечері розважається грою у кості, і життя якого постійно сповнене небезпеки. Найкращий кавер на цю композицію вдалося записати Rolling Stones.
You Never Can Tell, 1964
У 1959 році Беррі заарештували за перевезення неповнолітньої жінки через кордон з аморальними цілями: музикант привіз з Мексики 14-річну дівчину, яку влаштував працювати гардеробницею у своєму клубі. Пізніше виявилося, що вона займалася проституцією, і Беррі довелося провести за гратами три роки. Саме тоді він і написав You Never Can Tell – пісню про молодят-підлітків, яку у 1994 році Квентін Тарантіно використав у стрічці «Кримінальне чтиво».