Унаслідок кліматичних змін, що відбуваються на Землі, у тому числі й через активну діяльність людини, деякі види живих істот можуть зовсім зникнути. Про це йдеться в результатах дослідження, опублікованих британським виданням The Guardian.
«Ми втратимо більше видів рослин і тварин у період між 2000 і 2065 роками, ніж втратили за останні 65 млн років, ─ попереджає еколог Пол Уотсон. ─ Якщо ми не знайдемо рішення таких проблем, ми станемо жертвами цього вимирання, попри те що самі ж його і спричинили».
Нижче – ті істоти, що перебувають під загрозою зникнення.
Ця маленька яскрава пташка живе в гавайських тропічних лісах. Тобто жила – бо лісів стає все менше, їх вирубують, щоб замінити на плантації цукрової тростини. Останній прихисток птахи знайшли високо в горах, у залишках лісів. Але з нагріванням планети клімат змінився і в горах ─ за останні декілька років тут поширилися малярійні комарі, які раніше жили тільки в теплих низинах. Квіткарки особливо вразливі до пташиної малярії, тож їм загрожує повне зникнення.
Хоча цей вид ще не на межі зникнення, загроза для нього теж існує. Вчені дослідили, що раннє весняне потепління змушує цю прибережну пташечку раніше вити гнізда і висиджувати пташенят, і це вже не збігається, як колись, з появою комах, потрібних їм для харчування. Через брак їжі пташенят вилуплюється все менше, ростуть вони повільніше і стають кволими. Тож цілий вид вироджується.
Як і іншим гірським істотам, рідкісній рослині лобелії загрожує вимирання через підвищення температури у горах внаслідок глобального потепління. Якщо загалом на планеті очікується підвищення на 2 °С, то в горах воно втричі перевищить середню температуру 20-го століття.
Ці щурики жили лише в одному місці планети: на крихітному (близько 360 кв. м) піщаному острові в північній частині Великого Бар'єрного рифу біля берегів Нової Гвінеї. Через танення льодовиків і підняття рівня води острівець майже весь покрило водою, тварини втратили 97% свого ареалу. Востаннє мозайкохвостого щурика бачили в 2009 році.
Цей рідкісний вид метелика живе лише в Іспанії, і лише в одному місці ─ біля верхів’я Андалузьких гір. Види істот, які ізольовані на одній конкретній території, а особливо якщо це гори, зникнуть найпершими.
Черепахам глобальне потепління завдає найбільш прямого удару: збільшення штормів, підвищення рівня океанів руйнує береги, де ці тварини зазвичай відкладають яйця. Крім того, все більше нагрівання піску на узбережжях може незабаром вплинути на їхню можливість розмножуватися: в розпеченому піску утворюватиметься яєшня, а не черепашенята.
Ці пінгвіни жили собі на узбережжі Антарктиди 45 000 років. Аж поки їм не почали загрожувати наслідки людської діяльності. Льодовики активно тануть, і пінгвінам вже немає де гніздитися: знесене яйце не виживе, якщо лежатиме в калюжі.
Зустрічається лише на висотах понад 1100 м. Живе за рахунок листяної роси й тільки у висотних вкритих хмарами лісах Квінсленду (Австралія). Не може вижити за температури понад 30 °С більше декількох годин. Під час жорстокої спеки 2005 року більшість цих тварин загинула. У 2014 році вчені виявили лише чотири-п'ять дорослих посумів.
Залежна від льоду тварина: спить на льоду, парується під ним і народжує малят на ньому, нагортаючи на новонароджених снігову барлогу, щоб їм було тепло. Однак наразі все змінилося – снігові барлоги руйнуються, лід тріскається. Сотні малюків колись народжувалися на берегах Шпіцбергену, але в 2006 і 2007 роках, коли береги вперше в історії не замерзли, не було знайдено жодного дитинчати нерпи.
У всьому світі корали знебарвлюються і вмирають. Уряд Японії повідомив цього року, що біля берегів країни загинуло 3/4 коралів. На Великому Бар’єрному рифі у 2016 році зафіксовано найбільшу площу знебарвлених коралів за всі роки. З 2005-го Карибський регіон втратив 50% своїх коралів. Причина ─ підвищення температури морської води внаслідок нагрівання планети. До 2050 року, кажуть вчені, на Землі зникне 98% коралів.