26 січня в Лос-Анджелеському спортивному «Стейплс-центрі» (англ. Staples Center) пройшла чергова, 62-га церемонія нагородження премією Grammy. Це найавторитетніший світовий приз у сфері грамзапису. Перше нагородження переможців відбулося 4 травня 1959 року (за підсумками 1958 року).
Кількість, найменування, зміст номінацій і категорій премії за ці роки неодноразово переглядалися. Так, починаючи з церемонії 2012 року, число категорій скоротилося зі 109 до 78, а пізніше знову збільшилася – до 84. Безумовно, найгостріший інтерес у шанувальників музики викликають популярні жанри. Тут 18-річна співачка Біллі Айліш отримала відразу чотири нагороди в основних номінаціях. За кількістю статуеток другою стала співачка Ліззі (Lizzo).
«Український слід» на Grammy. Україна не може похвалитися власними Grammy. Але в 2005 році на 47-му Grammy Awards номінувалася композиція «Реквієм для Лариси» (автор – Валентин Сильвестров) у виконанні Національного симфонічного оркестру та Національної хорової капели «Думка». Запис проводився під керуванням Володимира Сіренка, про що свідчить диплом Американської Національної академії мистецтва і науки звукозапису (NARAS).
А ось однією з переможниць Grammy-2020 у номінації «Кращий класичний концептуальний альбом» (Best Classical Compendium) стала піаністка Надія Шпаченко (Nadia Shpachenko), яка народилася в Україні. Вона вже вдруге висувалася на здобуття знаменитої статуетки-грамофона.
Робота 42-річної піаністки і композитора – альбом The Poetry Of Places, доволі складний для сприйняття, була заявлена одночасно в двох номінаціях: «Кращий класичний збірник» і «Продюсер року в класичній музиці».
Шпаченко номінувалася і виграла премію спільно з партнерами: Віктором Ледіном (Victor Ledin), Мариною Ледін (Marina A. Ledin) і Баррі Вергер-Готтсманом (Barry Werger-Gottesman).
Надія Шпаченко – друга зліва
Трохи історії. Надія Шпаченко народилася в Харкові в 1977 році й почала вчитися грі на фортепіано, коли їй було п'ять років. Займалася також на віолончелі та навчалася композиції. До 13 років дівчинка отримала визнання в рідному місті як піаністка і композитор, виступивши з симфонічним оркестром Харківської філармонії та посівши друге місце у Всеукраїнському конкурсі юних композиторів.
У 14 років юна музикантка з матір'ю Серафімою Шварц переїхала до Ізраїлю, де вони прожили три роки, а потім перебралися в США. Дівчина отримала ступінь бакалавра в музичній школі Лонгі підрозділу Бард-коледжу в Кембриджі, штат Массачусетс.
У 1997-му Надя переселилася до Каліфорнії, з відзнакою закінчила Університет Південної Каліфорнії, захистивши ступінь магістра і доктора музики. Починаючи зі студентства неодноразово виступала із сольними та камерними концертами, а також як солістка – з оркестрами в Північній Америці і Європі в багатьох прославлених залах: Музеї мистецтв Лос-Анджелеса, музеї PhillipsCollection у Вашингтоні, Карнегі-холі в Нью-Йорку, Concertgebouw в Амстердамі, Chateau de Modave в Бельгії.
Отримала премії багатьох міжнародних конкурсів і виступала на міжнародних фестивалях: Музичної академії Заходу, Аспена, Манчестера, Орфорда, Сарасоти, Тель-Хая, міжнародних музичних сесіях Нідерландів та Міжнародному фестивалі Салуццо в Італії. Її виступи транслювали радіо- і телевізійні станції в Каліфорнії, Массачусетсі, Нью-Йорку, а також в Україні, Великобританії, Італії.
Хто вона зараз? Сьогодні Надія Шпаченко – професор по класу фортепіано в Державному Політехнічному університеті штату Каліфорнія, Помона (Cal Poly Pomona). Викладає також у Коледжі Помони, читає лекції в Університеті Невади в Лас-Вегасі та Інституті мистецтв Каліфорнії.
В Америці вона відома виконанням сучасної музики. На її рахунку – прем'єри творів Елліотта Картера, Джорджа Крама, Тома Флаерті, Юрія Іщенка, Яніса Ксенакіса та інших.
Піаністка багато імпровізує. Вона не тільки виконує твори за роялем, але також грає і на іграшкових фортепіано, клавесині таі перкусії. Її концерти супроводжуються декламацією, грою на синтезаторі й мультимедійними матеріалами.
До речі, американський джазовий піаніст Чик Коріа, добре відомий у нашій країні виступами в Києві і Львові, знову став лауреатом Grammy (до цього він уже був володарем 20 призів). Чик та іспанська група Heart Band отримали премію за кращий латинський джазовий альбом – Antidote.
У роботі над ним компанію піаністу склали й інші блискучі музиканти: Carlitos Del Puerto, Маркус Гілмор, Хорхе Пардо, Niño Josele, Стів Девіс, Майкл Родрігес, Luisito Quintero, Nino de los Reyes, а також вокалісти Rubén Blades, Марія Бьянка і Гейл Моран Коріа.