Свято наближається, тож для створення відповідного настрою не вистачає лише гарної музики. Поки звідусіль лунає Let it snow, Mind зробив небанальну добірку перевірених часом композицій та цікавих каверів, присвячених різдвяній та новорічній метушні. Слухаємо!
«I'll Be Home for Christmas» – різдвяна пісня, написана автором текстів Кімом Ганноном і композитором Волтером Кентом, вперше була записана у 1943 році Бінгом Кросбі. Композиція увійшла до десятки найкращих різдвяних хітів на думку Billboard.
Цікавий факт: пісню було створено для вшанування солдатів за кордоном, які прагнули бути вдома на Різдво, і саме відтоді композиція стала різдвяним стандартом.
Її неодноразово переспівували метри джазу, як-от Френк Сінатра, Дін Мартін та Тоні Беннетт у супроводі джазового оркестру. Проте не тільки джазмени люблять і виконують цю пісню. Переробив на свій спосіб цю композицію і канадський індімузикант Мак Демарко. Для звучання його варіанту характерні меланхолія у поєднанні зі святковістю.
Разом із піснею вийшло відео, в якому подруга Мака у надувному костюмі Різдвяної ялинки танцює поблизу не надто «мальовничих» місць та посеред ялинкового ринку. Враховуючи специфічне почуття гумору музиканта, можна сказати, що в його інтерпретації пісня не несе святкового настрою, а скоріше натякає на безглуздість різдвяної чи новорічної метушні та кітчевих прикрас у США.
«It’s the Most Wonderful Time of the Year» – популярна різдвяна пісня, створена в 1963 році Едвардом Полою та Джорджем Вайлом. Цей хіт записав і випустив того ж року поп-співак Енді Вільямс для свого першого різдвяного альбому The Andy Williams Christmas Album.
Пісня – це власне опис заходів, пов’язаних із різдвяним сезоном, тож вона зосереджена насамперед на зустрічах із друзями та родиною.
Тут згадується переповідання «жахливих історій про привидів» – вікторіанська різдвяна традиція, яка здебільшого вийшла з ужитку, але збереглася завдяки сезонній популярності численних адаптацій «Різдвяної пісні у прозі» Чарльза Діккенса. Інші перелічені заходи включають проведення вечірок, спонтанні візити друзів, загальну веселість, відпочинок з коханими, катання дітей на санчатах, смаження зефіру, обмін історіями про попередні свята Різдва та спів різдвяних пісень у зимову погоду.
Танець Феї Драже з балету «Лускунчик» Петра Чайковського щороку супроводжує нас, відкриваючи казковий світ Різдва у класичній музиці. Проте і від класики можна втомитися, якщо слухати її довго і забагато.
Монотонність композиції може трохи набридати, але є рішення, як це виправити. Якщо ви змерзли, то версія саме Klazz Brothers & Cuba Percussion розтопить лід довкола вас і запалить новорічний та різдвяний настрій по-новому.
Кубинські ритми у поєднанні із класикою не лишають байдужими як професійних танцюристів, так і тих, хто вперше чує таку версію знаного музичного уривку з «Лускунчика». Додайте трохи латинських прянощів до свого святкування, і гарний настрій гарантовано.
Проводжаючи 2021 рік, варто відзначити документальну кінострічку режисера Пітера Джексона «Get Back» про останні дні культового гурту The Beatles.
І до нашої добірки ми вирішили включити пісню одного з членів гурту – Джона Леннона (сольна кар’єра якого після розпаду бітлів була не менш вдалою).
«Happy Xmas (War Is Over)» стала кульмінацією більш ніж двох років мирної активності, здійсненої Джоном Ленноном та Йоко Оно. Безпосереднім попередником пісні була міжнародна мультимедійна кампанія, започаткована подружжям у грудні 1969 року – у розпал руху контркультури та протестів проти участі США у «в’єтнамській» війні.
Вона передусім полягала в оренді білбордів на території 12 великих міст світу для демонстрації чорно-білих плакатів із написом «Війну закінчено! Якщо хочеш, щасливого Різдва від Джона та Йоко».
Попри політичний контекст пісня гарно передає святковий настрій, який жодним чином не затьмарюється, а лише поліпшує атмосферу зимових радощів.
The Christmas Song («Різдвяна пісня», також відома як Chestnuts Roasting on an Open Fire) – композиція Мела Торме на слова Боба Веллса, написана в липні 1945 року.
Пісня починається з опису типового сезону зимових свят – смажених на вогні каштанів, індички, різдвяної омели, морозу, що щипає за ніс, тепло одягнених людей і різдвяних гімнів, що виконуються хором. Потім текст зосереджується на майбутньому прибутті Санта-Клауса та побажаннях щасливого Різдва «дітям віком від року до дев'яноста двох».
За спогадами Торме, пісню було створено в рекордно короткі терміни (45 хвилин) під час страшної спеки, і написали її вони з Веллсом, щоб відволіктися від цієї спеки. Джерелом натхнення стали кілька рядків, накиданих у блокноті Веллса. Пісня була вперше записана 1946 року з лейблом Capitol у виконанні тріо Нета Кінга Коула, у листопаді того ж року увійшовши до лідерів хіт-парадів і протримавшись у топі сім тижнів.
Згодом Коул записав ще три версії як зі своїм тріо, так і в сольному виконанні. Версія, що вийшла 1961 року, залишається досі найвідомішою. The Christmas Song стала першим святковим стандартом у виконанні співака-афроамериканця. Наприкінці 2018 року різдвяні завантаження дозволили пісні вперше увійти до топ-20 Billboard.
Великий композитор Ірвінг Берлін, який створив багато пісень для фільмів, написав цю для мюзиклу 1937 року «На проспекті».
У фільмі знялися Дік Пауелл та Алісі Фей, які і виконали цю композицію. «На проспекті» конкурував за популярністю зі стрічками за участі Фреда Астера та Джинджер Роджерс у головних ролях, але, на жаль, не все так склалося, як гадалося.
Усе, що досі пам’ятають про фільм, – це саундтрек, і особливо ця пісня, яку протягом багатьох років записували незліченна кількість виконавців – зокрема, Мілдред Бейлі та Біллі Холідей створили власні версії того ж року, коли вийшов фільм.
«I’ve Got My Love to Keep Me Warm» також була однією з пісень, що увійшли в альбом Луї Армстронга та Елли Фіцджеральд 1957 року «Ella and Louis Again», продовження їхнього відомого альбому 1956 року «Ella and Louis». Той факт, що це був не різдвяний альбом, показує, наскільки універсальним і адаптованим є цей джазовий стандарт.