Приватбанк, найбільший банк України, у період 2015-2016 року роздав понад $1 млрд кредитів компаніям, власниками яких є 7 топ-менеджерів банку і двоє підлеглих Ігоря Коломойського, власника банку (на той час).
Хто отримав ці кредити, розслідував журналіст Грехем Стек на сайті Проект з розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP).
Щонайменше на $185 млн зі згаданого мільярду не було надано жодних кредитних гарантій.
Щоб отримати ці гроші, ці 9 осіб створили в Харкові 28 компаній, майже всі з них мали вартість всього 1 тис. грн ($38), що свідчить про їх фіктивність. Потім Приватбанк схвалив кредити цим компаніям на загальну суму 28 млрд гривень (більше $1 млрд).
За отриманою журналістом інформацією, гроші пішли компаніям:
Віктора Шкінделя (колишній глава «Дніпроавіа») – $154,1 млн,
В'ячеслава Плакасова (гендиректор «Оптима 770») – $136,8 млн,
Івана Маковійчука (директор туристичної компанії «Скорзонера-Закарпаття») – $154,4 млн,
Сергія Казарова (колишній глава «Цюрупинського Агропостача») – $155,6 млн,
Володимира Головка (голова «Запоріжнафтопродукту») – $141,2 млн,
Ігоря Маланчака (гендиректора заправок «Колумбіні») – $148,8 млн,
Вадима Андреюка (менеджер «Укрнафти») – $115,3 млн.
Ще двоє людей, які отримали $50,6 млн – Анатолій Деркач і Віталій Немов – були підставними особами, оскільки один з них працював на заправці, другий – таксистом.
ПриватБанк утримує 35% усіх вкладів фізичних осіб в Україні, тобто вкладів простих людей. Він був заснований і належить Ігорю Коломойському та його партнеру, Геннадію Боголюбову, пише видання. Коломойський і Боголюбов також мають бізнес-інтереси в галузі енергетики, ЗМІ, авіації, металургії, сільського господарства, які дозволили їм посісти друге і третє місця серед топ-100 найбагатших українців у 2016 році в рейтингу Forbes-Україна. Кожен з них, за оцінками, володіє $1,3 млрд.
До націоналізації Приватбанку його менеджери стверджували, що тільки 4,71% кредитів були зовнішніми і стверджував, що банк був стабільним у фінансовому плані.
Після того, як 19 грудня 2016 року НБУ взяв Приват під свій контроль, він оголосив, що майже 100% кредитів ПриватБанку пішло власним акціонерам банку, що свідчить про те, що власники збагачувалися, одночасно створюючи загрозу заощадженням мільйонів українців.
Згаданий мільярд кредитів, виданий «друзям» Коломойського, становив 13,8% від загального портфеля кредитів.