За останні кілька років ми спостерігаємо зростання приватних компаній вартістю понад мільярд доларів – так званих «єдинорогів», англ. – «unicorns».
Але останнім часом з'являються компанії, які отримали нову назву – decacorns, тобто компанії, чия вартість перевалила за позначку $10 млрд. Видання The Business Insider представило вісім найдорожчих стартапів, вартість яких перевищує $10 млрд.
Вартість: $10 млрд
CEO: Дрю Х'юстон
Dropbox – файловий хостинг компанії Dropbox Inc., що включає персональне хмарне сховище, синхронізацію файлів і програму-клієнт. Штаб-квартира компанії розташована в Сан-Франциско.
Dropbox дозволяє користувачам створити спеціальну папку на своїх комп'ютерах, яку Dropbox синхронізує таким чином, що вона має однаковий вміст незалежно від того, який пристрій використовується для перегляду.
Файли, розміщені в цій папці, також доступні через веб-сайт Dropbox і мобільні додатки. Dropbox створений в 2007 р студентами MIT Дрю Х'юстоном і Арашем Фірдоусі.
За минулий рік компанія отримала 500 млн прибутку.
Вартість: $10,47 млрд
CEO: Бен Зільберман
Pinterest – соціальний інтернет-сервіс, фотохостинг, який дозволяє користувачам додавати в режимі онлайн зображення, поміщати їх у тематичні колекції і ділитися ними з іншими користувачами.
16 серпня 2011 р журнал Time вніс сервіс у список «50 найкращих веб-сайтів 2011 року», відтоді кількість користувачів сайту стала зростати в геометричній прогресії.
У травні 2012 р компанія на черговому інвестиційному раунді залучила $ 100 млн від японської інтернет-компанії Rakuten і трьох венчурних фондів, при цьому вся Pinterest була оцінена в $1,5 млрд.
Вартість: $12 млрд
CEO: Ілон Маск
Space Exploration Technologies Corporation (SpaceX) – американська компанія, виробник космічної техніки зі штаб-квартирою в місті Хоторн, Каліфорнія, США.
Заснована з метою зменшити витрати на польоти в космос і відкрити шлях до колонізації Марса.
Компанія розробила багаторазові ракети-носії Falcon 1 і Falcon 9, і космічний корабель Dragon (виведений на орбіту тими ж Falcon 9), призначений для поповнення запасів на Міжнародній космічній станції.
Після того як Fidelity і Google профінансували компанію на $1 мільярд в січні 2015 року, SpaceX досягла вартості в $12 vkhl.
Вартість: $18 млрд
СЕО: Мігель Маккелві і Адам Ньюманн
Засновники мережі коворкінгу WeWork зробили ставку на альтернативу офісам, коли економічна криза в США зменшила площу робочих просторів.
Стартап двох компаньйонів знайшов відгук у молодих людей: сьогодні мережа WeWork об'єднує 50 тис. осіб, які працюють по-новому в 177 точках, 32 містах та 13 країнах світу.
В жовтні 2016 року проект був до фінансований ще на $690 млн, що дозволило йому увійти в п’ятірку найдорожчих стартапів.
Вартість: $18,19 млрд
СЕО: Еван Шпігель
Snap була заснована в 2011 році, її штаб-квартира знаходиться в Лос-Анджелесі. Компанія займається розробкою мобільного додатка Snapchat.
В середині травня акції компанії впали на 20,28%, до 18,32 долара за акцію.
Співзасновники Snapchat, одні з наймолодших мільярдерів світу Еван Шпігель і Боббі Мерфі, у зв’язку з цим за кілька хвилин втратили по $1,2 млрд доларів. Ринкова капіталізація Snap Inc. скоротилася за день на $6 млрд.
Негативно вплинула на торги звітність компанії за перший квартал 2017 року. Відповідно до неї, чистий збиток компанії в звітному періоді склав $2,208 млрд, що в 21 раз більше за збиток в січні-березні минулого року.
Вартість: $20 млрд
CEO: Алекс Короп
Palantir – приватна американська компанія, розробник програмного забезпечення аналізу даних для організацій, основний замовник – спецслужби, інвестиційні банки, хедж-фонди.
Представництва відкриті в 9 країнах.
Основна концепція продуктів фірми – візуалізація великих масивів даних з різних джерел, що дозволяє користувачам без технічної підготовки знаходити взаємозв'язки між об'єктами, виявляти збіги між об'єктами і подіями навколо них, виявляти аномальні об'єкти.
Вартість: $31 млрд
CEO: Брайан Ческі
Airbnb – онлайн-майданчик для розміщення, пошуку і короткострокової оренди приватного житла по всьому світу.
Користувачі Airbnb мають можливість здавати мандрівникам в оренду своє житло цілком або частково.
Сайт надає платформу для встановлення контакту між господарем і гостем, а також відповідає за обробку транзакцій. Airbnb пропонує житло в 65 тис. міст 191 країн світу.
З моменту заснування в серпні 2008 р і до квітня 2017 року через сайт Airbnb знайшли житло більше 150 млн людей.
За свою діяльність Airbnb стягує певний відсоток – з господарів апартаментів 3% від суми бронювання, з орендаря – від 6% до 12%.
Вартість: $68 млрд
CEO: Тревіс Каланік
Uber Technologies Inc – американська міжнародна компанія з Сан-Франциско, яка створила однойменний мобільний додаток для пошуку, виклику і оплати таксі або приватних водіїв.
За допомогою програми Uber замовник резервує машину з водієм і відстежує її переміщення до зазначеної точки.
У більшості випадків водії використовують свої власні автомобілі, а також машини таксопарків або партнерів. У більшості країн 80% оплати переходять водієві, 20% перераховуються Uber.
Діяльність сервісу викликала конфліктні ситуації і протести у багатьох країнах, включаючи Францію, Німеччину, Італію, Нідерланди, Іспанію.
У деяких країнах компанія Uber отримувала штрафи, в інших заборонялися деякі або всі її послуги.
Проблема пов'язана з невідповідністю правил сервісу законодавству в ряді європейських країн (найчастіше, відсутність належних ліцензій на надання послуг перевезення людей), а також із заниженими тарифами.