Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон в інтерв’ю видання РБК-Україна розповіла про так завну «Формулу Макрона», наступну зустріч «нормандської четвірки», безальтернативність мінських угод, реінтеграцію Донбасу та роль Франції у врегулюванні військового конфлікту на Донбасі.
Зустріч Макрона з Порошенком. Вже сам факт зустрічі з українським президентом всього через 2 місяці вступу на посаду Еммануеля Макрона свідчить про підтримку України та її територіальної цілісності, крім того, це сильний сигнал про готовність Макрона брати участь у вирішенні конфлікту на сході України. Лідери країн торкнулися безлічі інших питань, в тому числі, розпочатого Україною процесу реформ, двосторонньої співпраці в економічній та культурній сферах. У нас прекрасні перспективи спільної роботи, зазначила Ізабель Дюмон.
Формула Макрона. Посол вважає, що навряд чи є якась «формула Макрона». Дії французького президента повністю вписуються в рамки мінських домовленостей. З іншого боку, він хоче розробити і зафіксувати конкретні цілі, що ведуть до вирішення конфлікту. Щоб не потонути в нескінченних і безрезультатних обговореннях. «Макрон – прагматик, людина дії, який хоче, щоб його дії приводили до результатів. Саме в такому стилі він пропонує працювати. Водночас очевидно, що одна Франція не зможе вирішити цей конфлікт», – зазначає посол.
Найближча зустріч у Нормандському форматі запланована через кілька тижнів. Цього разу, за словами посла, це буде зустріч дипломатичних радників глав держав і урядів.
«Певний час ми відзначаємо точковий прогрес (в урегулюванні українсько-російського конфлікту – ред.), зокрема, в питаннях звільнення полонених, економічної та соціальної тематики, режиму припинення вогню. А також зниження, нехай і нестабільного, рівня насилля», – зазначила Дюмон, додавши, що складність ситуації робить неможливим швидке вирішення конфлікту.
Вона згадала про нещодавнє загострення бойових дій на Сході: «Ми рішуче засуджуємо ці прояви насилля, а також бомбардування, від яких постраждали жителі Авдіївки і Красногорівки. Але Мінські домовленості видаються нам єдино можливим шляхом вирішення цього конфлікту», – наголосила посол.
Реінтеграція Донбасу. Дюмон назвала кроки, які можуть допомогти повернути окуповані території Донбасу під український контроль: підтримувати зв'язок із населенням, яке проживає на цих територіях; забезпечити доступ до виплат і до підприємств, а також доступ до медіа-простору.
Щодо ініціативи президента України і секретаря РНБО перейти від формату АТО до формату бойових дій на Донбасі, посол зазначила, що на даний момент такий проект розглядається міжнародними партнерами, які залучені у Мінський процес. З часом вони дадуть свої коментарі.
Нагадаємо, 24 липня Порошенко провів із Макроном, Меркель та Путіним телефонну розмову. Обговорювалася ескалація військових дій на сході України і звільнення заручників.