Вінницька область посіла перше місце серед регіонів України в щорічному рейтингу ділового клімату і стала єдиною областю, де підприємці позитивно оцінили поточний стан ділового середовища. Також на Вінниччині зафіксовано найвищі довгострокові очікування серед всіх регіонів України. Про це йдеться в матеріалах Інституту економічних досліджень і політичних консультацій з оцінки рейтингу регіонального індексу ділового клімату, оприлюднених на сайті організації.
Згідно з дослідженням, крім Вінницької, до топ-5 областей з найкращим бізнес-кліматом в Україні увійшли Львівська, Рівненська, Тернопільська та Закарпатська області.
Найгірші результати зафіксовано для Харківської області з найнижчою оцінкою ділового середовища, Луганської області, де індекс регуляторних процедур виявився вищим, та Донецької області з низькою поточною діловою активністю.
Рейтинг регіонального індексу ділового клімату для всіх областей України склали на основі опитування підприємців щодо 4 критеріїв: якість ділового середовища, поточна бізнес активність, довготривала бізнес активність та оцінка основних 3 регуляторних процедур (реєстрації, податкового адміністрування, перевірок).
Підприємці міста Києва (17) прискіпливі до ділового середовища та мають помірні очікування. Єдиною областю, де песимістів більше, ніж оптимістів є Чернівецька. Вона посіла 21 місце з 25 областей.
Також дізнаємося зі звіту, що три чверті підприємців віком до 35 років працюють у сфері послуг, торгівлі або ремонту. Більшість із них (80%) чекають інформаційної підтримки від держави – створення інфо-ресурсу, де можна було би дізнатися про правила та умови ведення бізнесу. Це – перше місце в рейтингу очікуваних реформ.
Молоді підприємці більш оптимістичні. 17% молодих підприємців (проти 7% старших) вважають, що діловий клімат в Україні є добрим. І навпаки, 30% молодих підприємців (проти 47% старших) вважають діловий клімат поганим.
Український бізнес не довіряє банківській сфері. 67% усіх малих та середніх підприємств ніколи не брали кредити у банків. В IT ця частка – 80%. Позики у знайомих – це поширений спосіб залучення фінансів для МСП, особливо у сферах транспорту і зв’язку (35%), сільського господарства (32%), торгівлі і ремонту (30%).
Нагадаємо, що Перше дослідження ABCA (Annual Business Climate Assessment) відбулося наприкінці 2015 року. Друга Щорічна оцінка ділового клімату 2016 проводилася наприкінці 2016 – на початку 2017 року. Спеціально для неї Програма USAID ЛЕВ опитала 1 тисячу 851 представників сектору МСП, які дали оцінку поточного ділового середовища в Україні, визначили основні проблеми бізнесу, а також реформи, яких підприємці очікують від держави. Дослідження ABCA проводиться щорічно та має на меті відслідкувати динаміку змін.