Протести, які сколихнули Іран, були направлені не лише на економіку, заявив президент Хасан Рухані та підкреслив, що реальною причиною стали консерватори, які виступають проти його планів із розширення індивідуальних свобод в країні та просування іміджу Ірану за кордоном. Про це повідомляє Reuters.
Прагматичний священнослужитель, який отримав перемогу над анти-західними прибічниками жорсткої політики, також закликав зняти тимчасову заборону на використання соціальних мереж, які широко використовувались анти-владними протестувальниками.
«Це було б викривленням (подій), а також образою іранського народу, якщо сказати, що вони мали лише економічні вимоги, – заявив Рухані. – Люди мали економічні, політичні та соціальні вимоги».
В неділю впливова революційна гвардія Ірану заявила, що їй вдалось покласти край тижневій хвилі протестів, яка була викликана зовнішніми ворогами.
За словами іранських посадовців, протести, що розпочались через економічні труднощі в країні, охопили більше ніж 80 міст, що спричинило загибель 22 людей та більше 1 000 арештів.
Хамід Шахріарі, заступник керівника судової влади, сказав, що усіх очільників протестів було затримано і що їх чекає суворе покарання. Деяким з них загрожує смертна кара.
Іранський законодавець також підтвердив і смерть одного із затриманих у в’язниці. Зазначається, що 22-річний юнак покінчив життя самогубством.
Багато з протестувальників із сумнівом сприймають зовнішню політику Ірану на Близькому Сході, де країна втрутилась в Сирію та Ірак у битві за вплив із Саудівською Аравією.
Фінансова підтримка палестинської та ліванської шиїтської групи «Хізбалла» також розізлила іранців, які хочуть, щоб їх влада зосередилась на внутрішніх економічних проблемах.
Минулого року Рухані було повторно обрано на посаду, коли він пообіцяв більше робочих місць для молоді за рахунок іноземних інвестицій, а також більшої соціальної справедливості, свободи особистості та політичної толерантності.
Повторюючи свою передвиборчу риторику, Рухані сказав в понеділок, що людям повинно бути дозволено критикувати усіх іранських посадовців, без виключень.
Віце-президент Ірану Масумех Ебтекар повідомив, що президент наполягає на звільненні з-під арешту усіх студентів.
Минулого тижня Amnesty International заявила, що більше тисячі іранців були заарештовані та страждали від жорсткого ставлення протягом останніх семи днів, багато з них не мають доступу до своїх сімей та адвокатів.