Верховна Рада встановила межі повноважень Національного банку України щодо ведення Кредитного реєстру та обмеження щодо поширення інформації, яка захищає позичальників банків – фізичних і юридичних осіб – від втручання у їх господарську діяльність та порушення приватності.
За відповідний законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення та ведення Кредитного реєстру Національного банку України та вдосконалення процесів управління кредитними ризиками банків» (№ 7114-д) у другому читанні та в цілому проголосувало 226 народних депутатів.
Як зазначається в поясненні до документу, проектом закону передбачається передача інформації до Кредитного реєстру по кредитах, заборгованість за якими становить більше розміру 100 мінімальних заробітних плат (на даний момент – 320 000 грн).
«Такий підхід надає можливість забезпечити збирання інформації щодо найбільш ризикових кредитів», – йдеться у поясненні.
Згідно із законопроектом, кредитний реєстр НБУ – інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, зберігання, зміну, використання та поширення (надання) інформації про кредитні операції банків та про стан виконання зобов’язань за такими операціями, аналіз та класифікацію кредитів.
Так, НБУ, зокрема, зобов’язаний надавати банкам доступ до інформації з Кредитного реєстру, що становить банківську таємницю, яка складається з відомостей, визначених законом «Про банки і банківську діяльність».
Як зазначається, за даними НБУ, станом на вересень 2017 року, до проблемних кредитів корпоративного сектору віднесено: 174 млрд грн – кредити ПАТ «ПриватБанк», 3,8 млрд грн – кредити пов’язаних з банками осіб та 254,8 млрд грн – кредити іншим юридичним особам (з них 82% – кредити, видані 20 групам компаній).
Як писав Mind, із жовтня 2017 року НБУ почав вести реєстр кредитних посередників банків на своєму сайті.