Новий закон США про скорочення податків серйозно вплине на ситуацію з прямими іноземними інвестиціями (ПІІ) в усьому світі, зокрема, безпосередньо на інвестиційну активність транснаціональних корпорацій та їх іноземних філіалів, на які припадає майже 50% світового обсягу ПІІ.
Про це йдеться в доповіді Конференції ООН з торгівлі і розвитку (UNCTAD) про тенденції у сфері глобальних інвестицій.
«Податкова реформа може привести до того, що транснаціональні корпорації повернуть у США майже $2 трлн, а це потягне за собою різке скорочення глобальних обсягів ПІІ», – зазначає директор відділу інвестицій UNCTAD Джеймс Жан.
Новий закон про податкову реформу, який був затверджений адміністрацією США в грудні, на думку експертів, серйозно вплине як на інвестиції в США, так і на інвестиції американських фірм за кордоном.
Справа в тому, що майже половина світового інвестиційного фонду знаходиться або в США, або належить американським транснаціональним корпораціям. Заходи, передбачені податковою реформою, сприяють поверненню в США коштів, інвестованих за кордоном.
При цьому ліквідні активи, які можуть повернутися в США, зосереджені зараз серед небагатьох найбільших компаній. Так, п'ять американських компаній – Apple, Microsoft, Cisco, Alphabet і Oracle – мають за кордоном понад $530 млрд, що становить чверть всього обсягу ліквідних активів, які можуть повернутися в США.
Через репатріацію коштів інвестиції США на світовому ринку значно знизяться – з нинішніх $6,4 трлн до $4,5 трлн.
Експерти вважають, що наслідки податкової реформи США залежатимуть від реакції на неї в інших країнах. Податкові нововведення вписуються в ширшу світову тенденцію зниження ставок корпоративного прибуткового податку, що може призвести до зростання глобальної податкової конкуренції.
Фахівці вважають також, що передбачені новим законом заходи щодо стимулювання інвестицій в США можуть привести до повернення в країну деяких виробництв.