Кабінет міністрів затвердив зміни до власного розпорядження щодо проведення процедури електронних торгів арештованим майном, яке передбачає залучення до торгів як агентів-посередників суб’єктів господарювання всіх форм власності та фізосіб-підприємців (ФОП), та виплату їм винагороди за ці послуги в розмірі 1% від суми реалізованого арештованого майна.
Про це йдеться у відповідному розпорядженні Кабміну №63-р від 31 січня, розміщеному на сайті уряду.
«З метою створення конкурентних і сприятливих умов для організації та проведення електронних торгів з реалізації арештованого майна Міністерству юстиції в межах повноважень, передбачених законодавством, забезпечити: залучення суб’єктів господарювання всіх форм власності та фізичних осіб – підприємців до використання електронного ресурсу, що є складовою частиною системи електронних торгів, на підставі агентських договорів, які є договорами приєднання, та партнерських договорів», – йдеться у документі.
Так, згідно з ним, орієнтовні умови агентського партнерського договору повинні містити умови щодо «визначення розміру винагороди комерційному агенту, партнеру в обсязі 20 % розміру винагороди організатора електронних торгів (тобто 1% вартості реалізованого майна)».
Водночас Антимонопольний комітет України (АМКУ) ще у 2016 році у відповідних рекомендаціях Міністерству юстиції зазначав, що «на рівні Закону не встановлено фіксований розмір винагороди за організацію та проведення торгів, а закріплено верхню межу таких витрат. Однак наказом Мін’юсту № 2710/5, яким затверджено Порядок реалізації майна, розмір винагороди встановлено фіксованим на рівні 5 % вартості реалізованого майна».
Як зазначається у рекомендаціях АМКУ, відповідно до зазначеного порядку Мінюсту, розмір винагороди організатору за організацію та проведення електронних торгів включає урахування витрат, пов'язаних із транспортуванням, зберіганням, організацією та проведенням реалізації майна.
«Разом з тим, як свідчить проведений аналіз, не у всіх випадках організатор торгів надає повний комплекс послуг, пов’язаних із реалізацією арештованого майна: в окремих випадках, наприклад, при реалізації нерухомого майна, не надаються послуги транспортування та зберігання, може мати місце зміна зберігача тощо», – пояснюється в документі.
АМКУ зазначає, що «закріплення фіксованої суми винагороди не дозволить організаторам торгів конкурувати між собою за ціною послуги».
Водночас, згідно з документом АМКУ, вартість послуг організаторів торгів може варіюватись залежно від вартості майна і сягати понад 500 000 грн у разі його вартості понад 1 млн грн.
Так, прийнятим розпорядженням Кабмін передбачив можливість долучення інших компаній до електронних торгів окрім «Сетам», однак розмір винагороди досі лишається фіксованим попри наведені рекомендації АМКУ.
Як писав Mind, АМКУ у 2017 році розпочав аналізувати електронні торги арештованим майном.