Небезпечна тенденція: тіньовий банківський сектор у світі зростає

За оцінкою FSB, сектор виріс до $99 трлн, що дорівнює 30% активів світової фінансової системи

фото Shutterstock

За підсумками 2016 року сукупний обсяг активів тіньового банківського сектору (ТБС) з 29 країн, на частку яких припадає близько 80% світового ВВП, склав $45,16 трлн (вузька оцінка). Це приблизно на 7,6% більше, ніж минулого року, випливає з докладу Ради з фінансової стабільності (Financial Stability Board, FSB).

За оцінкою Ради, на тіньовий банківський сектор у цих 29 юрисдикціях припадає близько 13% активів всієї фінансової системи.

На частку США припадає приблизно 31,3% всіх активів ТБС ($14,134 трлн), на частку Китаю – 15,5% ($7 трлн), Кайманових островів – 10%, на частку Люксембургу, який вперше потрапив під дослідження, – 7,2% ($3,2 трлн), Японії – 6%.

Україна в розрахунок ТБС не увійшла.

Широкий показник, що враховує всі фінкомпанії, крім банків, центральних банків, пенсійних фондів і страховиків, виріс на 8% – до $99 трлн, це найбільший показник з 2002 року. Ця сума дорівнює 30% активів світової фінансової системи, зазначає Інтерфакс.

Оцінка активів тіньового банківського сектору може бути як широкою, так і вузькою (коли не враховуються активи компаній, що входять до складу банківських холдингів і фінансових компаній, які безпосередньо не беруть участі в процесі кредитного посередництва). Експерти FSB приділяють особливу увагу вузькій групі, оскільки вважається, що компанії з цієї сфери мають підвищений рівень системного ризику.

Хоча в FSB визнають, що небанківське фінансування – досить важлива альтернатива банківському фінансуванню, яка допомагає підтримати активність реальної економіки, експерти зазначають, що зростання тіньового банківського сектору може призвести до нових ризиків для світової економіки.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS