В соцмережах часто зʼявляються повідомлення емоційного змісту про те, що певний український школяр отримав перемогу на якомусь престижному конкурсі чи олімпіаді, однак цьому не приділило уваги жодне ЗМІ, тому користувачі закликають підтримати талановитого хлопця репостами.
Працівник інтернет-видання AIN.ua Олександр Лінник вирішив перевірити, чи насправді існують ці школярі, чи насправді вони перемагали, і чому жодне ЗМІ про це не писало.
Перший подібний пост про Іллю Кочергіна, який переміг на всесвітній олімпіаді з фізики, активно поширювався по мережі ще з 2016 року – в тому числі в «Одноклассниках» і «Вконтакте». Виявилося, що Ілля – російський школяр, який насправді не переміг в олімпіаді, а зайняв лише 29 місце, про що написали кілька російських ЗМІ.
У січні 2017 року адміністратори великого Facebook-пабліка «В Днепре», навіть не спробувавши перевірити інформацію, розмістити фото Кочергіна з відповідним жалісливим текстом про підтримку репостами. Українські користувачі залюбки поширювали цю інформацію, думаючи, що мова йде про українського школяра. За кілька місяців цей пост набрав понад 115 тисяч поширень. Пізніше випливло, що школяр – росіянин.
Однак в українському сегменті Facebook зʼявився аналогічний пост про українського школяра з Кіровоградщини Антона Ципка, який переміг на Світовій олімпіаді з інформатики, і знову ні один великий телеканал і ні одне ЗМІ про нього не написало.
Українці поспішили підтримати хлопця репостами, і всього за кілька днів пост набрав понад 133 тисячі поширень. Антон – справді талановитий учень, однак він не переміг на цій олімпіаді, а зайняв 8-ме місце, і про це написало чимало онлайн-видань, серед яких «Громадське» та «Think Stage», яке взяло в хлопця інтерв’ю.
Лінник вирішив перевірити, «як працює система». Він зробив пост із точно таким же змістом, розмістивши своє фото й інформацію про неіснуючу олімпіаду з мемів, додавши несправжні цифри про 100500 учасників і 9000 країн, і навіть не намагаючись приховувати, що цей пост – відвертий «стьоб»:
Він вирішив опублікувати пост, просто щоб посмішити друзів. Однак яким же було його здивування, коли пост став вірусним: безліч людей вирішили, що інформація цілком достойна поширення, і «підтримали» талановитого хлопця репостами, не особливо задумуючись, що таке «олімпіада з мемів» і скільки насправді у світі країн (всього 197 – ред.). Пост на даний момент набрав понад 18 тисяч поширень.
Під повідомленням стали зʼявлятися традиційні коментарі про «зраду» і про те, що держава нічого не робить, щоб підтримувати талановитих людей, «справжніх патріотів та інтелектуалів».
Кумедно, що автора поста, Олександра Лінника, запросили на радіо – розповісти про свою перемогу на олімпіаді з мемів, навіть не перевіривши цю інформацію.
«Чи велика різниця між ботами, які репостять фейкові новини, і людьми, які спочатку репостять, а потім думають?», – пише Лінник.
«Ця проблема не нова – фейкові новини в інтернеті існують стільки, скільки існує сам інтернет. Однак зараз, завдяки механізму репостів, а також зростаючій кількості користувачів, набагато легше поширювати неправдиву інформацію заради монетизації трафіку або інших цілей», – пояснює менеджер спецпроектів.
«Цукерберг заявив, що в черговий раз змінить стрічку, щоб зменшити число фейків. Але навіть мій профіль з трьома сотнями друзів підійшов для поширення завідомо фейкової новини. Ніякі інструменти позначення фейкових новин не переможуть бажання ділитися інформацією, яка викликає емоції», – зазначає Лінник, закликаючи користувачів проявляти більше розсудливості.