Національний банк для підвищення ринковості та прозорості курсоутворення гривні змінює підхід до пріоритизації форм валютних інтервенцій, зокрема, передбачає їх використання у чотирьох формах: валютний аукціон, інтервенція за єдиним курсом, запит щодо найкращого курсу (в подальшому – інтервенція за найкращим курсом) та адресна інтервенція, йдеться у повідомленні на сайті НБУ.
Так, Центробанк відкоригував Стратегію валютних інтервенцій НБУ на 2016–2020 роки, що затверджено відповідною постановою правління НБУ № 32 від 29 березня 2018 року та рішенням правління НБУ № 182-рш від 29 березня 2018 року. Обидва документи набувають чинності з 2 квітня 2018 року.
«Наявність різних форм та функціоналів для проведення валютних інтервенцій дозволить розширити можливості Національного банку, з одного боку, накопичувати міжнародні резерви з мінімальним впливом на обмінний курс, а з іншого – врівноважувати ситуацію на міжбанківському валютному ринку в разі потреби», – пояснюють у НБУ.
Як зазначається, досі пріоритетною формою здійснення валютних інтервенцій визначався валютний аукціон. Однак з часу ухвалення Стратегії інші форми валютних інтервенцій також підтвердили свою ефективність, зокрема, для оперативного втручання в незначних обсягах.
«Тому правління вважає за необхідне відмовитися від пріоритизації конкретних форм інтервенцій. Натомість доцільність використання тих чи інших форм інтервенцій буде визначатися залежно від ситуації на міжбанківському валютному ринку», – йдеться у повідомленні.
Так, фінансовий експерт Іван Угляниця, прокоментував Mind зазначену ініціативу НБУ.
«Фактично НБУ розширює для себе інструментарій для роботи на ринку та з ринком, що дозволить більш гнучко реагувати на зміни попиту і пропозиції валюти. Разом з тим не думаю, шо цей фактор матиме суттєвий вплив на ринок, через фундаментальні фактори, які обмежують його «глибину», – сказав Угляниця.
Також Національний банк планує найближчим часом перейти до здійснення валютних інтервенцій з використанням Matching – нового функціоналу для укладання угод в торговельно-інформаційних системах (Bloomberg, Thomson Reuters тощо) за двома формами: за найкращим курсом та за єдиним курсом.
Так, новий функціонал передбачає можливість для НБУ, як і для інших учасників ринку, миттєво укладати угоди з купівлі-продажу інвалюти шляхом або вибору найкращого з анонімних котирувань, наявного в функціоналі в певний момент часу, або введення в систему власних анонімних котирувань, які у подальшому акцептуються контрагентами.
Як зазначається, перевагами проведення валютних інтервенцій через функціонал Matching НБУ називає анонімність і необмежену кількість учасників (досі у інтервенції у формі запиту щодо найкращого курсу могли брати участь лише 20 установ).
Разом з функціоналом Matching НБУ планує продовжити у разі необхідності здійснювати валютні інтервенції й через ті функціонали, що використовувалися досі.