Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику податків, крім випадків наявності в такого платника податкового боргу. Про це йдеться в повідомленні на сайті Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.
Зазначена норма діє відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями та до ст. 301 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року №4495-VI.
«У разі наявності в платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов’язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків», – йдеться в повідомленні.
У ДФС нагадують, що повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Крім того, обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання є подання платником податків відповідної заяви в довільній формі про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Як зазначається, у заяві вказуються суми надміру сплачених коштів та пеня, напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку, на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету, повернення в готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності в платника податків рахунка в банку.
Водночас зазначені виплати не стосуються повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку.