Кардинальний поворот на 180 градусів зі Сходу на Захід, що пов’язаний з політичними подіями в країні, відбувся на ринку природного газу в Україні. Про це йдеться у короткому огляді газового імпорту України Skat-trade.
Як зазначається, наразі Україна успішно дотримується політики сталої диверсифікації джерел імпорту газового ресурсу та продовжує рухатися в даному напрямку.
Так, помітною є тенденція до загальної мінімізації імпорту. «Якщо до 2012 року зовнішні газові надходження сягали 30–40–50 тисяч млрд куб. м, то наразі мова йде про імпорт не більше 15 тисяч млрд куб. м», – йдеться у повідомленні.
Як пояснюють аналітики, це відбулося на фоні зниження рівня внутрішнього споживання газу в Україні, що було спричинено кількома факторами, зокрема, збільшенням потужності внутрішньої газовидбувної галузі, анексією Кримського півострову та окупацією східних та південно-східних регіонів, а також переходом багатьох споживачів на альтернативні джерела енергії.
Крім того, інформація щодо імпорту та використання блакитного палива дає змогу розрахувати, яка частка внутрішнього споживання покривається зовнішнім ресурсом. «Починаючи з 2014 року українські споживачі живуть переважно за рахунок внутрішньої газовидобувної промисловості, а частка імпорту є меншою за 50%», – зазначають експерти.
Український газовий експорт відбувався до 2010 року включно. «У період 2006–2010 роках реалізація газу здійснювалася лише сусідній Польщі та у відносно невеликих обсягах. Дані поставки відбувалися в межах міжурядових домовленостей між Україною в особі НАК «Нафтогаз України» та Польщею в особі державної компанії PGNiG, йдеться у повідомленні.
Так, газ надходив з України до Польщі газопроводом Устилуг (Україна) – Хрубешув (Польща), який було побудовано протягом 2004–2005 років. Згідно з міжурядовою угодою обсяги постачання мали постійно зростати, а до завершення 2020 року – досягти 200 млн куб. м. Водночас на практиці розміри реалізованого газу зростали зі швидкістю 5–15% щороку, однак з 2011 року українська сторона припинила постачання на рівні 6,23 млн куб. м (стільки було за 2010 рік).
«Слід відзначити, що чинний уряд України має досить оптимістичні погляди на майбутнє енергетичної ситуації в державі, які були зафіксовані в офіційному документі «Енергетична стратегія України на період до 2035 року» та оприлюднені у вересні 2017 року», – зазначають експерти.
Так, положення стратегії передбачають плани на збільшення рівня внутрішнього видобутку природного газу до рівня споживання, що дозволить не лише відмовитися від імпортних операцій, а й розпочати експорт. При цьому, як повідомлялося, перші експортні поставки природного газу будуть здійснені Україною вже після 2020 року, а до 2035 року обсяг українського експорту зможе досягти близько 5 млрд куб. м.
Нагадаємо, Кабмін витратить 65,8 млн грн на будівництво енергетичних об’єктів та на попередження кіберзагроз у цій сфері. Так, уряд розподілив зазначений залишок від фінансування ЄС на підтримку Енергетичної стратегії України.
Які тенденції нафтогазового бізнесу слід врахувати Україні, аби не опинитися на узбіччі сучасної цивілізації, читайте в матеріалі Mind «Що там «за поребриком» і як там «за бугром»: реалії енергетичної геополітики».